A projekt az építészetet és határterületeit, a különböző művészeti ágakat állítja középpontba. A konferencia és a hozzá kapcsolódó akciók tematikája illeszkedik a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa pályázat eredeti gondolatköréhez.
Reflektálni kíván az Európa Kulturális Fővárosa beruházásai kapcsán az építészettel szemben támasztott új pécsi kihívásokra. A programok azokra a társadalmi, gazdasági, tudományos és művészeti gyakorlatokra koncentrálnak, melyek a korszerű városfejlesztési stratégiák szerint immár közvetlen alakítói az építészetnek, illetve az épített környezetnek.
Az építészet nem csak tárgya kíván lenni a programoknak, hanem egy bizonyos nézőpontja is: az a pozíció, amelyből szélesebb összefüggésben tárulkozik fel az építészeti alkotás értelme, amelyből a sokszor túlságosan autonómnak látszó építészeti tárgy egy szélesebb kontextusban nyerheti el értelmét.
A Dél-Dunántúli Építész Kamara által szervezett rendezvénysorozat kiemelt célja, hogy helyi, hazai és nemzetközi partnereket összefogó kapcsolati háló alakuljon ki, amely képes az egyes programelemeket egy nagyobb hatékonyságú rendszer részévé tenni.
A projekt művészeti és építészeti tematikájú workshopjain, munkakonferenciáin és szimpóziumain kiemelt figyelmet kapnak a kortárs városfejlesztési elméletek, azok
nemzetközi gyakorlatai vagy éppen a köztér-átalakítási munkák szociokulturális összefüggései. A kiemelt témák között szerepelnek a különböző művészeti ágak köztéri szerepvállalásának lehetőségei, az egyes művészeti ágak és az építészet gyakorlata közötti lehetséges kapcsolatok – a témák a legtöbb esetben interdiszciplináris megközelítést igényelnek.
Az elméleti munkák egyes eredményei köztéri és beltéri akciók során válnak a nagyközönség számára láthatóvá.
A tervezett programra felvezetésképpen már 2009 őszétől a témába vágó események várhatók, többek között együttműködésben a budapesti FUGÁ-val, valamint a Magyar Építőművészek Szövetségével.
időpont: 2010. ősz
helyszín: Pécs
tervezett együttműködők: Rotterdam, Lyon, Stuttgart / Fellbach, Graz, Ljubljana, Zágráb, Nagyszeben
szervező: Dél-Dunántúli Építész Kamara
A jelenség, amit a pécsi ún. „bauhäuslerek” pályafutása képvisel, jól modellezi a térség multikulturális és interetnikus arculatát, valamint egyedülálló módon reprezentálja azt, hogy a város és szűkebb környéke e csoport tagjai által egy időszakban a modern művészet és építészet egyetemes történetének élvonalához csatlakozott. A koncepció a pécsi bauhäuslerek és az „előzményüknek” tekinthető Pécsi Művészkör, valamint a magyar aktivizmus korai periódusához köthető egyes művészek tevékenységének ismertetésén túl kiterjed a magyarok képzésében meghatározó szerepet játszó mesterek, műhely-, illetve kurzusvezetők alkotásaira is. Így a pécsiek (Breuer Marcell, Forbát Ernő, Johan Hugó, Molnár Farkas, Stefán Henrik, Weininger Andor, Fodor Etel) és a Bauhausban tevékenykedő további magyarok (Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Pap Gyula, Kárász Judit, Blüh Irén, Berger Otti) művein kívül a XX. századi egyetemes művészet Bauhausban működő nagyságai (Josef Albers, Walter Gropius, Johannes Itten, Vaszilij Kandinszkij, Paul Klee, Oskar Schlemmer, Theo van Doesburg), továbbá a KURI-felhíváshoz csatlakozó nemzetközi hallgatói csoport tagjai (Peter Keler, Walter Peterhans, Semmis Rustem, Kurt Schmidt, Sebők István, Georg Teltscher, Otto Umbehr) is szerepelnek a kiállításban.
A par excellence képzőművészeti alkotások, festmények, grafikák, szobrok, valamint az építészeti tervek, makettek, fotók, bútorok, színpadkép- és jelmeztervek, nyomdai termékek, fényképes és szöveges dokumentumok, filmrészletek együtt alkotják a kiállítás anyagát.
A kiállításhoz kapcsolódó rendezvények: családi napok és gyermekprogramok a kiállítás helyszínein múzeumpedagógusok bevonásával; a pécsi bauhäuslerek és követőik helyi működését bemutató városnéző séták szakmai vezetéssel; az egykori népes közösséget is megmozgató Bauhausünnepek felújítása: Drachenfest – Sárkányeregető ünnep, Laternenfest – Lampion-ünnep, jelmezes Bauhausbál, Bauhaus színházi, illetve bábszínházi produkciók rekonstrukciója; a pécsi Bauhaus-emlékek és azok továbbgyűrűző hatásának megjelenítése webes felületen (promócióként már 2009-től folyamatosan), majd ezek felhasználásával film készítése.
A kiállításhoz kapcsolódó publikációk: tudományos igényű, reprezentatív katalógus, mely a témával kapcsolatos ismeretek szintézisére és a recens kutatási eredmények publikálására is vállalkozik, többnyelvű mutációkban.
időpont: 2010. augusztus 15. – október 30. – Pécs; 2010
november 15. – 2011. febr. 15. – Berlin
helyszín: BMMI Káptalan u. 4. és a Művészetek és Irodalom Háza, valamint a Kisgaléria; Berlinben a Bauhaus Archiv és a Collegium Hungaricum;
szervező: Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága
A projekt célja a pécsi Bauhaus építészet bemutatása filmen, valamint építészeti túrák keretében. A filmek témája egyrészt a pécsi származású – a Bauhausban alkotó – építészek bemutatása, másrészt a pécsi modernizmus feltérképezése, harmadrészt pedig a klasszikus modern és a kortárs pécsi építészet kapcsolatának bemutatása. A projekt kapcsolódik a nagyszabású Bauhaus kiállításhoz, és élvezi a Magyar Építőművészek Szövetségének szakmai támogatását.
időpont: 2010. október
helyszín: Bauhaus kiállítás