A Bódvaszilasért Baráti Kör ötödik alkalommal rendezte meg a Szilasi UtcaMűHelyt a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Bódvaszilason. A 2023-as program során a József Attila út 8. szám alatt álló hosszházas épület előtornácos homlokzata nyerte vissza eredeti színét és díszeit, melyet az eddigi évekhez hasonlóan helyben élő érdeklődők és a Budapesti Műszaki Egyetem építészhallgatóinak együttműködése révén sikerült megvalósítani. A részleteket Pirity Ádám ismerteti.
Bódvaszilas egy 995 lelkes észak-magyarországi, határmenti település, ahol tetten érhető az összes negatív tényező, az elvándorlástól kezdve a társadalmi feszültségeken át, a szolgáltatások megszűnéséig, ami a régió kisebb településeire jellemző. Az 1999-ben megalakult Bódvaszilasért Baráti Kör célja már a kezdetektől a község és vonzáskörzetének épített és természeti környezetének megóvása, szépítése, a történelmi és kulturális hagyományok ápolása és közösségteremtő évközi programok megszervezése és lebonyolítása volt. A civil szervezet tevékenysége nyomán került megóvásra két hagyományos, oldaltornácos, hosszházas épület, melyek közül az egyiket a település tájházaként (József Attila út 28.), a másikat pedig a helyi gyümölcsészeti hagyományokat bemutató kiállítótérként (József Attila utca 24.) hasznosítottak. Emellett több helyi kulturális rendezvény lebonyolításában is részt vesznek. A település egységes arculatának a helyreállítási igénye és ezáltal a turisztikai vonzerejének a növelése már a 2010-es évek elején is többször felmerült. Ebben az időszakban országos szinten is egyre népszerűbb műfajjá vált az építészhallgatók bevonásával megvalósított építőtáborok, melyek az első, 2014-ben megrendezett Szilasi UtcaMűHely előképei, ötletadói is voltak. 2022-től A Budapesti Műszaki Egyetem Urbanisztika Tanszéke és a Szeghalmy Bálint Alapítvány is részt vesz a rendezvény népszerűsítésében és az UtcaMűHely délutáni szakmai előadásainak a lebonyolításában. Az eddigi években 6 településközpontban található épület homlokzata nyerte vissza eredeti formáját.
Az UtcaMűHely résztvevői a vakolat helyreállításában, meszelésben, nyílászárók felújításában, hiányzó elemek pótlásában, homlokzati díszítmények kialakításában vesznek részt szakemberek vezetésével. A homlokzati helyreállítás – mint eszköz – megválasztásánál fontos tényező volt, hogy a program évről-évre meg tudjon valósulni akár abban az esetben is, ha nem áll rendelkezésre pályázati forrás vagy külső támogatás. A program célja a településképi arculat, utcakép javításán túl a régió, a néhai Torna vármegye természeti és épített értékeinek a bemutatása a távolról érkezett résztvevők, egyetemi hallgatók számára. Az eddigi években Tornaszentandrás, Krasznahorka, Lucska, Körtvélyes, Szádvár, Bódvarákó, Tornanádaska, Szögliget és Szádelő kerültek bemutatásra az UtcaMűHely kirándulónapjain.
A tábor 2023-as résztvevői változatos feladatokat oldottak meg. A 2015-ös építőtáborban elkészült József Attila út 6. szám alatti ház meszelési munkáival és a 2022-es évben felújított, József Attila út 12. alatt álló, régi kocsmaépület (Galériaként került átadásra 2022 őszén) kerítésének lazúrozása és kútépületének felújítása kezdődött el a tábor elején. Közben párhuzamosan elindult az idei, József Attila utca 8. szám alatt álló előtornácos épület utcai homlokzati hibáinak javítása, az alapvakolat felvitele. A további napokon a homlokzati díszek helyreállításával és a meszeléssel folytatták a munkát. A gyakorlati feladatok után esténként több régióval foglalkozó szakember is tartott előadást a résztvevőknek. Jozef Peniaško tornagörgői fotográfus az egykori Torna vármegyéről és cseh fürdővárosokról, Szél Norbert, a Karcműhely Kft. vezető tervezője eddigi munkásságukról, a felsőmérai református templom felújításáról, Koleszár Krisztián pedig Torna népi építészetéről és Szádvár urbáriumairól végzett kutatásáról tartott előadást. A tábor csütörtöki napján, a kirándulónap keretében megnéztük a Szádelői-völgyet és a Körtvélyes szőlőhegyén álló középkori kápolnát Szlovákiában.
Tapasztalatok első kézből
Egri Luca, Bakos Anna és Varga Dorottya élménybeszámolója:
Hárman lányok vettünk részt a bódvaszilasi alkotótáborban, ahol egy élményekben gazdag hetet töltöttünk el. Már az érkezésünk első pillanataiban lenyűgözött minket, milyen természetközeli és nyugodt falu Bódvaszilas. Az egész alkotótáboros csapat lelkesen fogadott minket, mindenki kedves és közvetlen, a hangulat pedig családias volt. Egy autentikus parasztházban kaptunk szállást, ahol mindig jó érzés volt lepihenni a tartalmas napok végén. A munkálatok jó hangulatban teltek, a helyiek végig segítőkészek voltak, mindig lehetett számítani rájuk. Sok más teendő között megtanultunk meszet szűrni, meszelni és kváderezni is. Minden nap felemelő volt látni a munkánk eredményét. Kikapcsolódásként bejártuk a környéket, kirándultunk Szlovákiába és meglátogattuk a Szent Anna-kápolnát is. Esténként érdekes előadásokat hallgattunk és izgalmas beszélgetésekben vehettünk részt. Végig nagyon finom ellátást kaptunk, Krisztián házi kecskesajtja és jostalekvárja nagy kedvencünk lett. Mindenkinek, aki gyönyörű vidéken, kellemes társaságban szeretne hasznosan eltölteni egy hetet, csak ajánlani tudjuk az UtcaMűHely alkotótáborát!
Fotók:
Bakos Anna, Egri Luca, Jozef Peniaško, Pirity Ádám, Varga Dorottya, Koleszár Krisztián
A Szilasi UtcaMűHely 2023 résztvevői:
Bakos Anna (Budapest, BME), Egri Luca (Budapest, BME), Fialka Renáta (Tornaszentandrás), Hajdu Zoltán (Bódvaszilas), Márkus Adrienn (Ragály), Pirity Ádám (Budapest, BME), Somogyi Gábor (Budapest), Sziráczki Gyula (Komjáti), Szűcs Bálint Benett (Bódvaszilas), Varga Dorottya (Budapest, BME), Zsiros Renáta (Halmaj, DE)
A tábor szervezői:
Koleszár Krisztián (Bódvaszilas), Pirity Ádám (Miskolc, BME)
Lebonyolításban segítettek:
Csuka Edina (Bódvaszilas), Koleszár Ferenc (Bódvaszilas), Jozef Peniaško (Tornagörgő/Hrhov, SK), Pirity Attila (Miskolc), Szél Norbert (Miskolc)
A Szilasi UtcaMűHely 2023 szakmai program megvalósítását 2023. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.