A Dél-Dunántúli Építész Kamara nyilvános, névaláírásos alkotói pályázatot hirdetett egy Breuer Marcell emlékére felállítandó emlékoszlop tervezésére. A pályázatra összesen 20 pályamű érkezett be, melyek közül egy első, egy második és két megosztott harmadik helyezést ítélt meg a bírálóbizottság.
A 2023. március hónapban meghirdetett alkotói pályázat célja olyan köztéri tárgy megalkotása, mely:
A Kiíró szándékosan nem képzőművészeti alkotásként, vagyis nem szoborként jelölte meg a megvalósítandó köztéri tárgyat, mert véleménye szerint annak megfogalmazásában az építészeti gondolkodás és a tárgytervezői megközelítés a meghatározó – olvasható a DDÉK közleményében. A pályázatot a Magyar Építész Kamara tagjai között hirdették meg, bíztatva őket, hogy a lehető legszélesebb körben keressenek együttműködő partnereket a társművészetek területein. Ezzel együtt – elsősorban a művészeti ágak között nehezen meghúzható határok miatt – az alkotói munkából nem zárták ki a képzőművészeket, akiket elsősorban együttműködésre, együttgondolkodásra bíztattak.
A közleményből kiderül, hogy az emlékoszlop lényegi eleme a rajta elhelyezett szöveges információ, mely az életút legfontosabb elemeiről ad tájékoztatást. A kötelezően elhelyezendő szöveget – előzetes véleményeztetés és lektorálás után – a Kiíró adta meg magyar, és angol fordításban. A felületen elhelyezendő volt még egy QR kód, mely olyan internetes felületre mutat, ahol Breuer életművéről további információt lehet kapni.
Figyelembe kellett venni, hogy a választott anyag, és megmunkálásának technikája:
A megadott bírálati szempontok a következők voltak:
A teljes megvalósításra – beleértve a tervezést, kivitelezést, felállítást, szállítást, engedélyezési költségeket és a tiszteletdíjat – a Kiíró maximum bruttó 10 millió Ft-ot irányzott elő. A felkért 7 tagú szakmai Bíráló Bizottság tagjai a következők voltak:
A pályázatra a megadott határidőig 20 pályamű érkezett be. A benyújtott anyagok kivétel nélkül megfeleltek a pályázati kiírás feltételeinek.
A beérkezett pályaműveket a teljes létszámban ülésező Bíráló Bizottság 2023. május 8-án értékelte, azt eredményesnek ítélte meg, és több megvalósításra alkalmas javaslatot is kiválasztott. Első helyre rangsorolta, és megvalósításra javasolja a 10. sorszámú pályaművet, melynek szerzői Máté Tamás és Vass-Eysen Áron, a BIVAK építészei. Második helyre rangsorolta a 16. sorszámú pályaművet, melynek szerzője Szabados András építész. Megosztott harmadik helyre rangsorolta a 8. sorszámú pályaművet, melynek szerzői Emődi-Kiss Tamás építész és Emődi-Kiss Bálint grafika, látványterv készítő, valamint a 20. sorszámú pályaművet, melynek szerzői Rádóczy (f) László vezető építész és belsőépítész tervező, Dr. habil. Orosz Klára szobrászművész és Rádóczy Bálint grafikus, képzőművész. A Bíráló Bizottság egyhangúlag döntött, hogy a rendelkezésre álló szerény díjazási keretet a díjazottak között egyenlően osztja el, tehát minden díjazott bruttó 100 ezer Ft díjat vehet át.
Gratulálunk a díjazottaknak!