Előzmények
A tervezési terület három telek összevonásával alakult ki. A Blaha Lujza tér felőli nagyobbik telken állt egykori Lapkiadó épületét Lux László tervezte 1950-ben Major Máté közreműködésével. A József körút 7. szám alatti századfordulós épületéből csak a homlokzat maradt meg, ami épületszerkezeti és építéstechnikai szempontból ritkaságnak számít Budapesten, ugyanis 60-80 cm vastag átmenő tömbkövekből áll, homlokfalukon faragott díszítéssel. A ház a látszólagos elhanyagoltság ellenére rendkívül jó állapotban vészelte át az elmúlt évtizedeket. A megtartott homlokzatot tisztítás után minimális pótlással lehetett helyreállítani. Noha műemléki védettséget nem kapott, megmentése mindenképpen indokolt volt.
A terület hasznosíthatóságára több terv is készült már (AULA Építésziroda: Bordi János, Füzesséry Zoltán; Kertész Építész Stúdió: Kertész András Tibor). Tervező irodánk, a Citinvest Kft. 2006. januárjában kapott megbízást az ABLON Csoport projekt-társaságától. A területre Építtető jogerős építési engedéllyel rendelkezett szálloda-, irodaház és üzletház együttes létesítésére. Az időközben megváltozott igények miatt az ABLON funkcióváltozást tartott szükségesnek, ezért módosított építési engedélyt készíttetett irodánkkal. A funkcióváltás tárgya négycsillagos szálloda és üzletközpont kialakítása volt, szemben a korábbi Apartman-Suit Hotel, Irodaház és Üzletház együttessel.
Tömegalakítás, homlokzatképzés
A funkciók és az alaprajzok megváltozása szükségessé tette a tömeg és a homlokzatok áttervezését. Az épület horizontális tagoltságát a földszinten és első emeleten kialakított üzletház, valamint a fölötte található szálloda határozta meg. A József körút felőli oldalon igazodtunk az utcaképet meghatározó bérházhomlokzatok ritmusához, tagolásához. A házsort a Blaha Lujza tér felőli végen a tömeg kiemelésével, illetve a homlokzati sík visszahúzásával képzett „negatív sarokkal” zártuk le. A Blaha Lujza tér felőli oldalt a Corvin áruház homlokzatmagassága, valamint a takart homlokzat tagolása befolyásolta. Az új homlokzat kőburkolatos része igazodik ehhez, a fölötte levő szint üveg homlokzatát visszahúztuk. A Somogyi Béla utca felőli házsort a homlokzat folyamatos ritmusú átfordításával szintén a József körút, Blaha Lujza tér sarkának építészeti kiemelésével zártuk le.
Funkcionális kialakítás
Az üzletház főbejáratai az új homlokzatú épületrészen nyílnak, a Blaha Lujza tér és a József körút felől, a szálloda főbejárata pedig a patinás eklektikus homlokzatú épületrészbe került. A gazdasági bejáratot a Somogyi Béla utca felőli oldalon helyeztük el. Igyekeztünk a térszintről teljesen eltüntetni a gazdasági forgalmat és a manipulációs tereket, ezért nagy belmagasságú rámpa kialakításával a -1. pinceszintre, az „épület gyomrába” vezettük az üzemi-, illetve üzemeltetési forgalmat. A térszinten így egyetlen gépkocsi behajtóvá zsugorítottuk a ház kevésbé „szalonképes” oldalát.
A legalsó szinteken mélygarázs található. A -1. pinceszinten, a földszinten és az 1. emeleten található az üzletház, illetve a megmaradó homlokzat mögötti területen a szálloda gazdasági és közösségi terei. A -1. pinceszinten a gépészeti-, gazdasági- és szociális helyiségek, a földszinten a lobby, az étterem és a konyhaüzem, az 1. emeleten a konferenciatermek és a háttérhelyiségek találhatók. A 2-5. emeleteken szállodai szobák találhatók a háttérhelyiségekkel. A 6. emeleti tetőszinten szállodai szobák, gépészeti helyiségek és fitnesz terem található.
Europeum Bevásárlóközpont & Marriott Courtyard Hotel
felelős tervező: dr. Fekete Lajos
vezető tervező: Fazekas Artur
belsőépítészet: Oded Lavy - Oded Laví Architects
tartószerkezetek: Volka János, Ambrus Roland - TM Janeda Kft.
épületgépészet:
Kovács László - Épülettechnics Kft.
Kovács Béla - Kontent Kft.
épületvillamosság: Glavatity Gábor, Horváth Gábor - Softline Bt.
szálloda-, és konyhatechnológia: Kuruczné Szabolcs Gizella - Design Stúdió KFt.
környezetrendezés: Nemes Zoltán, Zelenka Mária - Várkert Kft.
generáltervező: CITINVEST Kft.
fotók: Zsitva Tibor
fejlesztő/építtető/megrendelő: Duna Office Center Kft. - ABLON
projektmenedzser: Herczegh András, Nagy Iván, Mattia Bonvicini
generálkivitelező: Budapesti Építő és Szerelő Rt. - Szontág László igazgató
felelős műszaki vezető: Bogya Géza
tervezés éve: 2006-2010
telekterület: 3631 m2
bruttó szintterület: 21770 m2
Kapcsolódó oldalak:
Európába tart a Szabad Nép (Buza Péter írása)
Luxusszálloda a Blaha Lujza téri Sajtópalota helyén (Kertész András terve)
Mi lesz a megtartott homlokzat mögött a Blahán? (az Europeum tervei)
Egy nem, két igen (Török Péter tervtanácsi beszámolója)
Europeum - Hol is? (Vargha Mihály írása)