Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Europeum - ami megvalósult

2011.09.19. 13:45

A Blaha Lujza tér kiemelt helyzetű telkének közelmúltját tervező-, és funkcióváltások, tervtanácsi bemutatók hosszú sorozata kísérte. Végül megszületett a ma látható épület, amelynek végleges arculata dr. Fekete Lajos és Fazekas Artur vezető tervezők nevéhez fűződik. Az egykori Sajtópalota helyén álló Marriott Courtyard Hotel 2010 tavaszától fogad vendégeket, az alsó szinteket elfoglaló Europeum Bevásárlóközpont pedig 2011 áprilisában nyílt meg.

Előzmények
A tervezési terület három telek összevonásával alakult ki. A Blaha Lujza tér felőli nagyobbik telken állt egykori Lapkiadó épületét Lux László tervezte 1950-ben Major Máté közreműködésével. A József körút 7. szám alatti századfordulós épületéből csak a homlokzat maradt meg, ami épületszerkezeti és építéstechnikai szempontból ritkaságnak számít Budapesten, ugyanis 60-80 cm vastag átmenő tömbkövekből áll, homlokfalukon faragott díszítéssel. A ház a látszólagos elhanyagoltság ellenére rendkívül jó állapotban vészelte át az elmúlt évtizedeket. A megtartott homlokzatot tisztítás után minimális pótlással lehetett helyreállítani. Noha műemléki védettséget nem kapott, megmentése mindenképpen indokolt volt.

 

 

 

A terület hasznosíthatóságára több terv is készült már (AULA Építésziroda: Bordi János, Füzesséry Zoltán; Kertész Építész Stúdió: Kertész András Tibor). Tervező irodánk, a Citinvest Kft. 2006. januárjában kapott megbízást az ABLON Csoport projekt-társaságától. A területre Építtető jogerős építési engedéllyel rendelkezett szálloda-, irodaház és üzletház együttes létesítésére. Az időközben megváltozott igények miatt az ABLON funkcióváltozást tartott szükségesnek, ezért módosított építési engedélyt készíttetett irodánkkal. A funkcióváltás tárgya négycsillagos szálloda és üzletközpont kialakítása volt, szemben a korábbi Apartman-Suit Hotel, Irodaház és Üzletház együttessel.

 

 

 

Tömegalakítás, homlokzatképzés
A funkciók és az alaprajzok megváltozása szükségessé tette a tömeg és a homlokzatok áttervezését. Az épület horizontális tagoltságát a földszinten és első emeleten kialakított üzletház, valamint a fölötte található szálloda határozta meg. A József körút felőli oldalon igazodtunk az utcaképet meghatározó bérházhomlokzatok ritmusához, tagolásához. A házsort a Blaha Lujza tér felőli végen a tömeg kiemelésével, illetve a homlokzati sík visszahúzásával képzett „negatív sarokkal” zártuk le. A Blaha Lujza tér felőli oldalt a Corvin áruház homlokzatmagassága, valamint a takart homlokzat tagolása befolyásolta. Az új homlokzat kőburkolatos része igazodik ehhez, a fölötte levő szint üveg homlokzatát visszahúztuk. A Somogyi Béla utca felőli házsort a homlokzat folyamatos ritmusú átfordításával szintén a József körút, Blaha Lujza tér sarkának építészeti kiemelésével zártuk le.

 

 

 

Funkcionális kialakítás
Az üzletház főbejáratai az új homlokzatú épületrészen nyílnak, a Blaha Lujza tér és a József körút felől, a szálloda főbejárata pedig a patinás eklektikus homlokzatú épületrészbe került. A gazdasági bejáratot a Somogyi Béla utca felőli oldalon helyeztük el. Igyekeztünk a térszintről teljesen eltüntetni a gazdasági forgalmat és a manipulációs tereket, ezért nagy belmagasságú rámpa kialakításával a -1. pinceszintre, az „épület gyomrába” vezettük az üzemi-, illetve üzemeltetési forgalmat. A térszinten így egyetlen gépkocsi behajtóvá zsugorítottuk a ház kevésbé „szalonképes” oldalát.

 

 

 

A legalsó szinteken mélygarázs található. A -1. pinceszinten, a földszinten és az 1. emeleten található az üzletház, illetve a megmaradó homlokzat mögötti területen a szálloda gazdasági és közösségi terei. A -1. pinceszinten a gépészeti-, gazdasági- és szociális helyiségek, a földszinten a lobby, az étterem és a konyhaüzem, az 1. emeleten a konferenciatermek és a háttérhelyiségek találhatók. A 2-5. emeleteken szállodai szobák találhatók a háttérhelyiségekkel. A 6. emeleti tetőszinten szállodai szobák, gépészeti helyiségek és fitnesz terem található.


Europeum Bevásárlóközpont & Marriott Courtyard Hotel

felelős tervező: dr. Fekete Lajos
vezető tervező: Fazekas Artur
belsőépítészet: Oded Lavy - Oded Laví Architects
tartószerkezetek: Volka János, Ambrus Roland - TM Janeda Kft.
épületgépészet:
Kovács László - Épülettechnics Kft.
Kovács Béla
- Kontent Kft.
épületvillamosság: Glavatity Gábor, Horváth Gábor - Softline Bt.
szálloda-, és konyhatechnológia: Kuruczné Szabolcs Gizella - Design Stúdió KFt.
környezetrendezés: Nemes Zoltán, Zelenka Mária - Várkert Kft.
generáltervező: CITINVEST Kft.
fotók: Zsitva Tibor

fejlesztő/építtető/megrendelő: Duna Office Center Kft. - ABLON
projektmenedzser: Herczegh András, Nagy Iván, Mattia Bonvicini
generálkivitelező: Budapesti Építő és Szerelő Rt. - Szontág László igazgató
felelős műszaki vezető: Bogya Géza

tervezés éve: 2006-2010
telekterület: 3631 m2
bruttó szintterület: 21770 m2

 

Kapcsolódó oldalak:

Európába tart a Szabad Nép (Buza Péter írása)

Luxusszálloda a Blaha Lujza téri Sajtópalota helyén (Kertész András terve)

Mi lesz a megtartott homlokzat mögött a Blahán? (az Europeum tervei)

Egy nem, két igen (Török Péter tervtanácsi beszámolója)

Europeum - Hol is? (Vargha Mihály írása)