Ahhoz, hogy megérthessük a zsinagóga jelenlegi helyzetét, amely meglehetősen kedvezőtlen a körbeépítések miatt, szükséges feltárni azokat a folyamatokat, amik a háztömböt alakították. A lakosság folyamatos növekedése miatt megindult egyfajta rendezettlen sűrűsödés, amely az eleinte szalagos telkeket felosztotta, széttörte. Mára igen nehezen értelmezhető telekviszonyok és erőteljes szlömösödés jellemzi a területet. Ez a sűrűsödés ráadásul egy zárkózáshoz is vezet, amely már majdnem körbekerítette a tömbbelsőt. Itt azonban felfedezhető egy olyan terület-potenciál, amely térként, parkként vagy kertként fellazíthatná ezt a zsúfoltságot. Ehhez az óvoda példája vezetett el.
Először is készítettem egy olyan beépítési javaslatot, amely segíti a körbezáródást úgy, hogy bizonyos pontokon megnyitnám a tömböt, átjárhatóvá téve azt. Ehhez csupán a telekhatárok újra gondolása és egy bontás szükséges. Így alakulna ki egy olyan városi tér, amely közvetlenül kapcsolatban kerülne az óvodával, másfelől segítené helyzetbe hozni magát a zsinagógát is egy új megközelítéssel és nézőponttal.
A tér kialakításában nagy szerepet játszott a Paprét és Pócsi utca közötti 4 méteres szintkülönbség. Így a teret a Pócsi utca felőli rámpán és lépcsőkön lehetséges megközelíteni. Mindez folytatódik a tér déli oldalán egy füves rézsűben, ami levezet a leburkolt központi felületre. A déli megnyitás a tér felé törik és kibővül, ráirányítva így a figyelmet a zsinagógára. Ahhoz, hogy ne egy hatalmas vágásként érzékeljük az átkötést, egy pavilonszerű építményt terveztem a zsinagóga mellé, ami másik oldalon is megjelenik, elhatárolva így az óvodát.
A pavilonok nem csak a tér körülhatárolását segítik, hanem különböző események kiszolgálására is alkalmasak. Az óvoda melletti szélesebb építményben tárolók és mosdók is találhatók, így például piaci standok, előadások esetében pedig székek és egyéb kellékek elrejtésére alkalmasak. Formálásukat tekintve úgy gondoltam, szükséges egy olyan, a háztömbből megismert arányok szerinti raszter felállítása, amely e mentén bármerre bővíthető, zárható, illetve bontható.
Tervezés során végig fontos szempontnak tartottam, hogy bármi, amit építek, az része legyen egyfajta kontinuitásnak. Ez végigfut a térszövet kialakításán, a pavilonok formakezelésén és az anyaghasználaton is. A tömb a történelmi városrészhez tartozik, de a hozzáadások már a mai kor esztétikájából táplálkoznak. Ennek a folyamatos változásnak és megújulásnak a legjobb kifejező eszköze a zöld növényzet, hiszen minden évszakban és minden évben újabb és újabb külsővel ruházza fel az általa körül ölelt teret, valamint szép lassan behegeszti az új megnyitásokkal létrejött bevágásokat.
Baranyai Kitti