Közélet, hírek

Felszínen a rejtett történetek: átadták a DECODE díjait

2019.11.15. 15:00

Az építészeti kategóriában Molnár Dávid Ferenc, a vizuális és alkalmazott művészetekében Horváth Ágnes munkája nyerte a DECODE 2019-es pályázatát. A Bord Építész Stúdió által alapított, de 2019-től alapítványi fenntartású művészti pályázaton idén 800 ezer forint összértékű díjat osztottak ki.

A DECODE – The Space for ARTHITECTURE című építészeti és művészeti pályázatot idén másodjára hirdették meg. A kiírás az alkotói munka mögött rejlő történetek felfejtésére biztatja a fiatal alkotókat, saját projektjeik kapcsán, új kapcsolódási pontokat keresve a társművészeti ágakkal. „A köztereken, az utcákon, a múzeumokban végtelen mennyiségű rejtett történet van, és a Decode arra hivatott, hogy ezeket a felszínre hozza” – részletezte a díjátadón Bordás Péter, a pályázat alapítója.

Idén a tavalyi duplája: 67 pályamunka érkezett a kiírásra. A döntést a tavalyival megegyező összetételű zsűri hozta meg, tagjai: Bordás Péter építész, a zsűri elnöke; Szabó Levente DLA Ybl- és Pro Architectura díjas építész, a BMGE Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékének egyetemi tanára; Anthony Gall PhD Ybl- és Pro Architectura díjas építész,  a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar, Építészmérnöki Intézetének egyetemi tanára, megbízott dékánja; Golda János Ybl-, Pro Architectura- és Príma-díjas építész; Kálmán Borbála művészettörténész, a Ludwig Múzeum Kortárs Művészeti Múzeum kurátora; Etentuk Inemesit kulturális menedzser, az Artlocator applikáció és az Artlocator Magazin alapítója, valamint dr. Kukla Krisztián, a Leopold Bloom Alapítvány művészeti vezetője.

A 2019. november 13-án rendezett díjátadón, a Faur Zsófi Galériában összesen hatan vehettek át elismerést. Az Építészet kategória első helyezettje a Somlói vár című munkáért díjazott Molnár Dávid Ferenc lett, a Győri Széchenyi István Egyetem végzős hallgatója, a ZIP Architects építésziroda munkatársa. A kategóriában két „Ígéretes projekt” díjat is kiosztottak: Dendel Niki és Hosszu Bözse építészek A fénnyel írt ház című munkájáért, illetve a Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskola hallgatója, Gyüre Lilla Mitiők című alkotásáért. 

A Vizuális és alkalmazott művészetek kategóriában a MOME-n építészdiplomát szerzett, képzőművészként dolgozó Horváth Ágnes Lesire (Exit) című művéért járt a fődíj. Az itt is kiosztott két „Ígéretes projekt” elismerést Horváth Csilla festőművésznek a Király Attila Jeremiás társszerzőségével készített, 180519 39 A 7 című munkája, valamint Gosztola Kitti képzőművész In Dies Auctior című műve kapta.

A megszólaló zsűritagok közül Szabó Levente a filmben való megfogalmazás sajátosságát emelte ki: „a legizgalmasabb, hogy miként lehet az építészeti munka komplexitását és tünékenységét megjeleníteni” – említette. Golda János a közös gondolkodás, a közös jövőépítés fontosságára hívta fel a figyelmet. 

A Bord idén két építészirodát kért fel egy-egy munkájuk bemutatására a kiállításon. A győri CAN Architects nevében Cseh András és Köninger Szilárd köszönte meg a közös történetmegosztás lehetőségét; a budapesti BIVAK alapítói, Vass-Eysen Áron és Máté Tamás a „kézzel gondolkodás”, azaz a szabadkézi rajz és a modellezés fontoságát emelték ki kiállított makettjük kapcsán a megnyitón.

A Faur Zsófi Galériában a nyertes pályamunkák mellett a finalisták is megtekinthetőek. Az eredményhirdetésen Bordás Péter azt is bejelentette: a stúdió 2019-ben alapítványt hozott létre, amely a jövőben gondozza a pályázatot.

 

DECODE – The Space for ARTHITECTURE

A kiállítás 2019. november 14-20. között látogatható a Faur Zsófi Galériában (1114 Budapest, Bartók Béla út 25.)
Kiállítók építészet kategóriában: Andróczi Alexandra, Dendel Niki és Hosszu Bözse, Gallyas Luca és Borsai Szandra, Gyüre Lilla, Juhász Hajnalka, Kazi Zsolt, Miklós Hanna-Ingrid, Molnár Ferenc Dávid.
Kiállítók művészet kategóriában: Bernáth Dániel, Gosztola Kitti, Horváth Ági, Horváth Csilla és Király Attila, Juhász Kinga, Martinkó Márk, Om Bori, Varga Viktor.

Nyitókép: Bord Építész Stúdió