Közélet, hírek

Felújítják és bővítik a Miskolci Törvényszék épületeit

2024.06.05. 15:11

A Kulcsár Építészstúdió Kft. nyerte el Miskolc 125 és 112 éves törvényszéki épületeinek a rekonstrukciójához és bővítéséhez kapcsolódó tervezési munkákra kiírt közbeszerzési eljárást. Az Országos Bírósági Hivatal által kiírt pályázat szerint elvárás, hogy a megújult épület tükrözze a bírósági épület komolyságát, méltóságát és tekintélyét, és hogy a két épülettömb eredeti karakterét megőrizve egységes megjelenést mutasson.

A Miskolci Törvényszék és Miskolci Járásbíróság által közösen használt épületegyüttes a Dózsa György út 4., és a Fazekas utca 2. szám alatt találhatók. Az 1899-ben épült egykori Igazságügyi Palota egy utcai és egy udvari épülettömbből áll, amelyeket három, ezekre merőleges szárny köt össze, belső udvarokat fogva közre. Érdekesség, hogy az igazságszolgáltatás helyiségei mellett fogház is működött az épületkomplexumban, mely a hátsó traktusban kapott helyet, imaházzal, kápolna-teremmel, konyhákkal és fürdőkkel a foglyok számára. 1978 és 1982 között rekonstruálták az épületet, ekkor került rá az emeletráépítés, emellett felújították a homlokzatot és a belső tereket is átalakították. 

A Fazekas utca felőli műemlék épület, az egykori Pénzügyi palota, 1912-ben épült fel, mint a pénzügyi igazgatóság székháza. Az Igazságügyi Palotához kapcsolódó épület terveit Weil Rezső építész készítette. 1922-1923-ban az épületre egy harmadik emeletet építettek, amely olyannyira harmonikusan illeszkedik az eredeti struktúrához, hogy még a figyelmes szemlélő sem veszi észre a bővítést.

Az Országos Bírósági Hivatal ennek az épületegyüttesnek a teljeskörű rekonstrukciójához és bővítéséhez kapcsolódó komplex tervezési feladatokra írt ki közbeszerzést. A 17 ajánlat közül a Kulcsár Építészstúdió nyerte el a pályázatot, amely 158 millió forintért vállalta a munkák elvégzését. A tervezési program szerint az épületegyüttes meglévő 14.138 négyzetméteres hasznos alapterületét további 1.496 négyzetméterrel kell bővítenie a nyertes pályázónak. A tervezés során figyelembe kell vennie a bírósági épület környezetébe való harmonikus illeszkedést. Elvárás az is, hogy a megújult épület tükrözze a bírósági épület, mint igazságszolgáltatási intézmény komolyságát, méltóságát és tekintélyét, és hogy a két épülettömb eredeti karakterét megőrizve egységes megjelenést mutasson.

A nyertes ajánlattevőnek komplex tervezési dokumentációt kell készítenie, amely magában foglalja a meglévő épületek állapotfelmérési terveit, a koncepció terveket, a vázlattervet, az építési engedélyezési tervet és a komplex kiviteli tervdokumentációt. A beruházás során az Országos Bírósági Hivatal célja a kornak megfelelő, magas színvonalú, műszaki-, gazdaságossági- és használati szinten megvalósuló bírósági szervezet létrehozása. A feladat része még az épületegyüttes építési-, biztonságtechnikai-, és belsőépítészeti tervezése. A belső kialakításnak lehetővé kell tennie 461 fő, az ügyfélszolgálati- és dolgozói funkciókat is kielégítő helyiségek, valamint 53 darab tárgyalóterem elhelyezését.