Programok

Fenntartható Építészet - Fenntartható reggeli

2014.05.19. 08:45

Az ötletet – építészetre vonatkoztatva, a „Fenntarthatósági Nap – Mentés.Másként” rendezvénytol vette át az Ybl egyesület. A szlogenjükkel „A fenntarthatóság egy olyan dolog, amit csak közösen tudunk sikerre vinni” teljesen egyetért az Ybl Egyesület, ezért nyílt, minden kérdésre, véleményre számot tartó, interaktív beszélgetést szeretnénk.

Reggeliző-beszélgető partnereknek olyan barátainkat és kollégáinkat hívtuk, akik szerintünk valóban komoly eredménnyel hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.
A fenntartható italokat, ételeket újszerű tartalom és külcsínnel kínáló Fruccola biztosítja a helyszínt és a testi jóllakottságot, a szellemi jólakottságot a moderátor és a szakértő beszélgetopartnerek garantálják. 

moderátor: Bánáti Béla építész

szakmai beszélgető partnerek:

  • Fehér Bori építész, MOME
  • Tornóczky Mónika építész, HuGBC főtitkár
  • Gunther Zsolt építész, Nemzetközi aktív Ház Szövetség alelnöke
  • Gyöngyösi Zsolt építész
  • Portik Adorján építész

Fenntartható reggeli – a hely - ki milyen környezetben, épületben lakik, a saját lakóhely milyen minősítést kapna?

YBL év - ismerhettek-e egyáltalán valami hasonló fogalmat, mint fenntarthatóság, környezettudatosság fogalmát YBL korában? Vagy általános, minden korban érvényes fogalmakból bontakozott ki a mai fogalomrendszer, mint takarékosság, méltányosság, mértékletesség, természetszeretet?

Alapfogalmak tisztázása: fenntartható fejlődés épületek, építészet esetében (nem azonos a gazdasági fenntarthatósággal) - energiatakarékosság - energiatudatosság - öko-szemlélet, ökológiai lábnyom - erőforrás takarékosság

A fenntartható fejlődés és azon belül az építészet gondolatának keletkezése: hogyan tagozódik be a fenntartható építészet a fenntartható fejlődés fogalmába és mik a fenntartható építészet jellemzői?

Milyen minősítések vannak és mire jók a minősítések? (BREEM, LEED, DGNB)

Miben rejlik a passzív ház - aktív ház szemlélet különbözosége és van-e valódi ellentét a két szemléletmód között?

Mennyire technológiafüggo az öko szemléletű épület és mi az, ami szemléletmód váltással megoldható és mi, amihez komoly és drága technológiák kellenek?

Környezetszennyezési export (fejlett világból a fejlodő és elmaradott térségek felé

Hogyan viszonyuljunk a történeti, műemlék épületek átalakításához ökológiai szempontból, a műemléki hűségnek, vagy az energia takarékosságnak, jó hőszigetelésnek legyen prioritása, milyen mértékű kompromisszum megengedett minősítési oldalról?

Mennyiben határozza meg, esetleg korlátozza az öko szemlélet az épületek esztétikai minőségét? Pl a spontán építészet és a fenntarthatóság kapcsolata, van-e út ebbe az irányba?

  • részvétel díjtalan, de regisztrációkoz kötött
  • helyszín Budapest V. Arany J. u. 32.
  • szakmai támogató Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC)
  • természetbeni támogató Fruccola Café Bp.V. Kristóf tér 3.
  • szervező Ybl Egyesület
  • regisztrálás és információ yblegyesulet@gmail.com