Épületek/Közösségi építés

Forrás Fürdő Erdélyben – a MOME Építőtábora || 2024

2024.10.14. 07:56

Augusztus első felében zajlott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének építőtábora. A BA első évfolyam hallgatói az Erdélyben található Tusnádfürdő egy forrásához, a Papok Feredőjéhez terveztek és alakítottak ki medencét és lefedést. Minden hallgató készített tervet a fürdő lefedésére, végül azonban Bayer Zsófi terve lett kiválasztva, majd megépítve.

A MOME építőművész elsőéves osztályának tervezési feladata 2024-ben a tusnádfürdői Papok Feredőjének medencelefedése volt. A borvizű forrás felduzzasztásával valaha a helyi papok alakították ki az első medencét a Csukás-tó nyugati oldalán. A víz gyógyhatásáról már az 1880-ban itt állított kőkereszt is tanúskodik: "Jézus éltünk szent forrása, betegeknek orvossága. Hála és dicsőség szent nevednek, mondja minden tiszta lélek."[1]

A féléves tervezést követően a hallgatók, konzulensek és a helyi polgármester közös megegyezésével Bayer Zsófi terve épült meg a helyszínen. A Papok Feredőjének legutóbbi felújítása óta több mint 10 év telt el, így az építőművész hallgatóknak a medence tisztításával kellett kezdeni munkájukat, melyben a helyi tűzoltóságtól kaptak segítséget. Az építkezés a tó rendberakása után kezdődhetett meg, amihez helyben kivágott, önkormányzati tulajdonban álló fenyő faanyagot használtak fel. A lefedést Bayer Zsófi tervei alapján építették fel közösen a hallgatók, tanáraik és a táborba érkező vendégek.

Zsófi így írta le a tervezési folyamatot:

"A tervezési folyamat, a vízelvezetés kérdéséből indult ki. Első ötletként a medence és a tetőről lefolyó csapadék vízhozamát szerettem volna egy irányba összekötni. Ez vetette fel a pillangó tetőszerkezet, illetve a medencét felduzzasztó gát és kifolyó kiépítésének ötletét. A tetőszerkezet továbbgondolásával született meg a végleges forma és az ebből következő legyezőszerűen szétnyíló szerkezet. A Csukás-tó felőli oldalon középen "benyomva" a tetőt, a csapadék belefolyik a medence vízelvezetőjébe, majd lecsorog az alatta található tóba."

A pillangótetőből inspirálódott szerkezet a fürdőzés és a zene kapcsolatára is fókuszál. Az egy helyre gyűjtött víz tetőről csepegő hangjával, érdekes audiovizuális élményt élhetünk át az építményben, amikor esik az eső.

A csapat a helyi kempingben állította fel táborát, amelyet egy ide épülő szauna megtervezése és kivitelezése fejében vehettek igénybe 10 napig. A szauna a fő projekt mellett épült meg Kas Milán, Lelkes Sára és Vincze-Hajnal Blanka tervei szerint (konzulens: Domokos Kázmér), egyszerű szerkesztése lehetővé tette, hogy építéséhez az önkormányzat által felajánlott faanyag maradékát használják fel, amelyet kívülről égetéssel tartósítottak.

Lelkes Sára

[1] Forrás: Székelyhon.ro

 

Szerk.: Hulesch Máté