Design/Formatervezés

Francisco Gomez Paz, az innovatív fénnyel tervező – LED Mesh

2015.05.22. 09:00

Francisco Gomez Paz, az argentin designer új, innovatív projektjét a Milano Design Week keretein belül mutatta be. Az innovatív és megkapóan szép LED Mesh lámpa lehetővé teszi a fényerő új fajta szabályozását. Takács Andrea írása.

A Luceplan kiemelkedő tervezőjének kitűnő és jövőbe mutató munkáival bizonyára a design iránt élénken érdeklődők már találkozhattak. A kísérletek során megszületett látványos és innovatív LED Mesh 24 darab acél kábel keresztezéseiből áll, amelyek találkozásainál 132 LED található, mint független fényforrások. Olyan alkalmazást használ, amellyel könnyen állítható a fényerő, kiválasztható az egyes szakaszok bekapcsolása és intenzitása – a felső gyűrű, az alsó zóna, az oldalirányú szektor vagy csak egyetlen LED –, elérve a maximális fénykibocsátást, a 8000 lument. Ily módon tud alkalmazkodni a fény bármely típusú személyre szabott felhasználáshoz és környezethez.

A LED-ek elhelyezkedései Fibonacci-aranymetszés jellegűek. A könnyű, szinte áttetsző struktúra kifinomult és hangulatos légkört teremt. A Luceplan egyike volt az első vállalatoknak, amelyek 2003-2004 között elkezdték kipróbálni és fejleszteni a LED-technológia lehetőségeit, mára lehetővé téve a LED-ek szétválasztását nagyon kis egységekre, hogy megszülethessen a Mesh projektje.





Francisco Gomez Paz az Universidad Nacional de Cordoba ipari formatervező szak elvégzése után Milanóba költözött és tudását a Master in Design Domus Academy keretein belül fejlesztette tovább, ahol 2000-től oktatóként és a Domus Design Lab vezető tervezőjeként dolgozik, a kutatás-fejlesztés és az oktatás együttműködő partnereként. 2004-ben nyitotta meg milanói tervező irodáját és olyan vezető tervező stúdióknak, cégeknek fejleszt termékeket, mint az Artemide, a Driade, a DANESE Milano, a Lensvelt, a Luceplan, az Olivetti, a BMW, illetve olyan tervezőtársakkal dolgozik együtt, mint Paolo Rizzatto vagy Alberto Meda

Francisco a holisztikus szemléletet részesíti előnyben a világítás- és bútortervezés területén alkotva. A különböző anyagok és eszközök segítségével megteremtett használati tárgyai mögött sajátos filozófia húzódik meg. Elsődleges szempontja a fenntartható filozófia és design kiinduló lépéseként a szennyezés és az energiafogyasztás visszaszorítása innovatív ötleteket és anyagokat alkalmazva.





Francisco Gomez Paz nem tartozik egyik esztétikai mozgalomhoz sem, szerinte az ötletek kifejezése egymástól teljesen eltérő módokon lehetségesek. Nincs prekoncepciója, amelyhez igazodna, mindent a létrehozni kívánt tárgytól tesz függővé.





A Luceplannal való kapcsolata 2009-ben a Hope csillárral kezdődött, 2010-ben a Synapse lámpával folytatódott és a sikertörténet azóta is tart. A cég mérnökeivel nyitott párbeszédet folytat a prototípusok kialakítása és a munkálatok során. Különleges kapcsolat él az olasz vállalat és a designer között, amelynek működőképessége közös filozófiájukban rejlik, miszerint a design szerepe megpróbálni megérteni világunkat, a technológiát, az embereket, majd az innováció révén új tárgyakat teremteni, amelyek megoldják a felmerülő problémákat, javítják életünk minőségét lépésről-lépésre, mindig új értéket létrehozva.


 
Munkája több nemzetközi elismerésben részesült, mint: ID Magazine Annual Design Review 2000, Design Report Award 2004, Good Design Award 2010, a Red Dot Award: Product Design 2010. A First Prize Index-díját Alberto Meda-val nyerték el a Solar Bottle lámpájukkal, amely szerepel a MoMA The Museum of Modern Art design tárházában. A közelmúltban a Prize of Prizes to Innovation in Design from Italy’s díjat vehette át Giorgio Napolitano olasz elnöktől, a Hope-ért és 2011-ben a tekintélyes Compasso d'Oro-t Paolo Rizzatto-val az Illusion-ért. Ügyfelei főként Olaszországból, Európából és részben Amerikából kerülnek ki.

Takács Andrea