Épületek/Irodaépület

Függönyfalak és Feng Shui - irodaegyüttes Pozsonyban

2011.09.21. 14:24

Pozsony egyik új irodaegyüttese az Apollo Center, amelynek immár második üteme készült el Juraj Jančina és Igor Mazúch tervei alapján. A nem túl izgalmas funkciót az építészek a zöld környezet formálásával gazdagították, igazi városi pihenőszigetet teremtve az épületek között.

Az Apollo Business Centre I. ütemében elkezdett városmegújítási projekt folytatása valósult meg a közelmúltban átadott II. fázisban. A Pozsony belvárosától keletre, a központhoz közeli, fő útvonal mellett található helyszínen korábban autógyár állt. A tervezők célja az egykori ipari terület átformálása volt oly módon, hogy az ne csak kiváló irodai munkakörnyezetet kínáljon, hanem városi köztérként, pihenőhelyként is szolgáljon az erre járóknak. Az átadás óta eltelt idő azt bizonyítja, hogy mindezt sikerült elérni: a modern és a természetes jelleg, a város és a park alkotta együttes gyorsan kedveltté vált a környéken lakók és az itt dolgozók körében.

 

 

 

A városrendezési koncepció zöldben úszó, egy központi térség köré szervezett tömböket vázolt fel, amelynek látványát gazdagítja a területet határoló, változatos megjelenésű épületállomány. Az új, szétszórtan elhelyezett tömegek könnyen felismerhetők eltérő színhasználatukról, jól azonosíthatók, ezáltal új városi környezetet teremtenek. A zöldfelületek markáns formálása kontrasztot képez az épületek letisztult sziluettjével, összhangot teremtve a munka és a pihenés helyszínei között.    

 

 

 

Az épített környezet markáns, határozott szerkesztése lágyabb, gesztusokban oldódik fel, amelyeket a Feng Shui elvei szerint alakítottak ki. A fákkal, cserjékkel, virágokkal teleszórt, hullámzó pázsitot egyenes és kanyargó ösvények szelik át nagyobb, murvás területekkel, amelyek kitűnő helyeket biztosítanak a kitelepülő kávézóknak és éttermeknek. A középpontban található vízfelület visszatükrözi az épületek transzparens homlokzatait, emellett oázisként frissíti a mikroklímát és ideális pihenőhelyet nyújt. A medence közepén elhelyezett üvegszerkezetből víz lövell ki, amely földalatti szintekre hull vissza, majd időnként - gejzírhez hasonlóan - újra feltűnik. A könnyed pergolával ellátott fa teraszok kellemes üldögélő helyeket és enyhe árnyékot kínálnak a kávézók vendégeinek. A tervezők célja a harmonikus kompozíció megteremtése volt, amelyben az irodaházak üzleti világa egy könnyed, csendes atmoszférával keveredik, amelynek stresszoldó, nyugtató és kényelmet árasztó hatása van. Az itt dolgozók, a környéken lakók és az ide látogatók egyaránt élvezhetik az új park hangulatát, amelyben folyamatosan növekszik és dúsabbá válik a növényzet, amelyet kő monolitok és színes objektumok élénkítenek.

 

 

 

Az épületek külső megjelenését a tömör és üvegezett sávokkal komponált függönyfalak rasztere, valamint az előtte húzódó, szintenkénti fix árnyékoló rendszer különféle színű üveglapjai és a hangsúlyos vízszintes fekete rögzítőelemek határozzák meg. Az árnyékoló panelek színei a függönyfalak függőleges sávjain köszönnek vissza. Az alsó két szint általában visszahúzott, így előttük fedett-nyitott terek alakulnak ki, amelyek lehetővé teszik az épületek körüljárását. A négy általános emelet után egy visszahúzott, keskeny terasszal körülvett tetőszint következik, amelyet a gépészeti berendezéseket rejtő kubusok zárják le.

 

 

 

Az együttest tervező Jančina Architekti irodát 1992-ben alapította a névadó, Juraj Jančina, amely jelenleg több mint 40, különféle szakági tervezővel működik, a belsőépítészettől a városrendezésig bezárólag, átfogva a tervezés teljes vertikumát. A társaság egyaránt vállal építészeti, belsőépítészeti és grafikai tervezést, valamint különféle mérnöki, illetve városi léptékű feladatokat is. A legutóbbi évek projektjei között főként lakó-, kereskedelmi-, és vegyes funkciójú épületek szerepeltek, elsősorban Szlovákia területén.

 

 


Apollo Business Center II. - Pozsony

 

vezető tervezők: Juraj Jančina, Igor Mazúch
generáltervező:  Jančina Architekti
fotók: Robert Vrlak

tervezés éve. 2005
kivitelezés éve: 2009
bruttó szintterület: 77.748 m2
beruházási költség: 13 millio €
szerkezet: vasbeton