A mai világméretű, de a mindenkori helyi körülmények között lecsapódó szociális, környezeti vagy kulturális problémák az építészet, illetve az építészek részéről is aktív és innovatív válaszokat igényelnek. Akár a háború sújtotta térségek problémáira, a migráció által felvetett kérdésekre, a kiéleződő társadalmi egyenlőtlenségekre és a lakáshelyzet részben ehhez is kapcsolódó feszültségeire gondolunk; vagy a közösséget kiszolgáló közterületek minőségére, a köztes használatot vagy lakóközösségeket érintő önszerveződő kezdeményezésekről vagy a városfejlesztésnek irányt szabó elgondolások megvitatásáról is van szó, az építészekre fontos szerep hárul, a szokásos megbízói viszonyon túl önálló kezdeményező vagy mediátor szerepet egyaránt betölthetnek.
Melyek azok a területek, illetve úttörő vagy példaszerű kezdeményezések, amelyek a nemzetközi és a hazai színtéren ebbe az irányba mutatnak? Milyen lehetősége és felelőssége van ezekben a kérdésekben a szakma képviselőinek, azaz a szakma intézményeinek és az egyes tervezőknek? Milyen új szemléleti és magatartásformák határozzák meg a szakma átalakulóban lévő önképét? Vajon az egyéni vagy intézményes kezdeményezések a sikeresebbek és hatékonyabbak? Hol és hogyan lehet/érdemes beavatkozni? Az ösztönös segítségnyújtás vagy a racionális, tudásalapú döntés lehet megfelelő?
Az Építőművészeti Doktori iskola 2018/19-es tematikus évében e gondolatkörön belül, hazai és külföldi példákon, és azok tapasztalatain is alapuló kutatási projekteken keresztül szeretne az általánosan is elemezhető tanulságok mellett releváns, modell-értékű helyzeteket elemezni, megoldásokat felmutatni.
A Doktori Iskola ebben az aktuális és ugyanakkor tág témakörben várja
a doktoranduszok jelentkezését, akik – másodéves doktorandusz
társaikkal közösen – részt vesznek e témához kapcsolódó kutatásokban,
tervezési projektekben és egy, a szakmai és tágabb közönség nyilvánossága elé szánt tanulmánykötet elkészítésében. A felvételire egy olyan, a témavezető által ellenjegyzett rövid motivációs levelet kérnek a jelentkezőktől, amelyben megfogalmazzák, hogy miben látják a témakör relevanciáját, s ezen belül milyen kérdéseket tartanak személyesen, akár alkotóként is fontosnak.
A felvételire az Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék titkárságán lehet jelentkezni, Kerner Anikó részére beadott anyaggal, június 20. 12:00-ig.
A jelentkezéshez beadandókat digitálisan erre és erre e-mail címre kell küldeni. A felvételre jelentkezőkkel a Doktori Iskola Tanácsa által felkért Felvételi Bizottság felvételi beszélgetést folytat, meggyőződik a jelölt átfogó
szakmai ismereteiről, és egyéni kutatási témájával kapcsolatos elképzeléseiről, illetve eddigi szakmai tevékenységéről. A felvételi beszélgetésen a jelentkezőnek max. 10 percben kell ismertetnie a munkásságát, motivációit és a tematikus mottóval kapcsolatos véleményét,
gondolatait.
A nyilvános felvételi eljárás és kiállítás 2018. július 3-án kedden, 9 órakor lesz a BME K210 teremben. A beadott anyagok előzetes pontozása és a beszélgetés alapján a Felvételi Bizottság javaslatot tesz az Építészmérnöki Kar Dékánjának a felvételre. A felvételi eljárás eredményéről a jelentkezőket emailen és/vagy postai úton értesítik.
További információ itt.