Programok

GyIK40 – Az alkotás csodakamrája!

2016.02.09. 08:25

A Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely a 2015/16-os évadban ünnepli alapításának 40. évfordulóját. Ez tény már önmagában is nyomatékosítja a Műhely egyedülálló kreatív szemléletének létjogosultságát és a tehetséggondozó művészetpedagógiában betöltött hazai szerepét. Az évforduló alkalmából bemutatóval összekötött kiállítás nyílik a FUGA-ban. 

Alapítója Szabados Árpád és Várnagy Ildikó, majd vezetői Szemadám György, Sinkó István és Eplényi Anna PhD elkötelezett hívei a szabad alkotói folyamatok képző-, ipar-, audiovizuális-, és térépítészeti manifesztálódásának főként a gyermek-, de az ifjúsági korosztály számára is.

A GyIK-Műhely lényege 40 éve a kreatív ötletekben rejlik, a hétről-hétre, évről-évre változó, meg-nem-ismétlődő, sokszínű, eredeti, egyedi kitalációkban. Mindez épülhet képzettársításokra, kortárs és művészettörténeti problémafelvetésekre, adaptációkra, izgalmas anyagokra, játékra, mesefűzésre, drámára, zenére vagy egy erős empirikus élményre – mindig a tanító kollégák személyiségének és szakmai hátterének függvényében.

Az elmúlt évek GyIK-pedagógiájában felerősödött a konstruktív-, téralkotási-, térképészeti-, tájépítészeti irány, így ez a téma hozta létre a 40 éves kiadványt: TÁJ-TÉR-TÁR, Kreatív térjátékok a GyIK-Műhely 40 éves jubileumára. Ez a „térképi- táji- téri” ötlettár inspirációul szolgálhat építészeknek, építészeket oktató vagy téri installációkat készítő kollégáknak, tájépítészeknek, szobrászoknak, rajztanároknak valamint tanítóknak, óvónőknek, akik bátor tanári hozzáállással a térbeli tapasztalatok élményszerző útját választják. Ezért a hat témakörbe gyűjtött 40 feladatunk nem korosztályokban gondolkozik, hanem téri problémákban, téri feladatmintázatokban, amelyeket a különböző életkorú diákok a maguk szintjén tudnak megoldani. A kreatív problémákon felnövő fiatalt éppen a szabad képzettársítások, és a kortárs téri problémamegoldáshoz vezető egyéni útkeresés segítheti későbbi szakmájában. Élménygazdag hivatása során pedig mindeközben maga is saját életének „kortárs műalkotásait” hozza létre.

 

Megnyitja: Szabados Árpád (festő-és grafikusművész, az MMA Képzőművészeti Tagozatának tagja, a GYIK-Műhely megálmodója)
Köszöntőt mond: Eplényi Anna (tájépítész, rajztanár, a GyIK-Műhely vezetője)
A kiadványt bemutatja: Szabó Levente (építész) és Szloszjár György (tájépítész)
Szerzők: a GyIK-Műhely oktatói: Eplényi Anna PhD tájépítészmérnök, a GyIK-Műhely vezetője, Szentandrási Dóra építész, Terbe Rita Pro Architectura díjas építész

Időpont: február 12., 16:30
Helyszín: FUGA