Design/Belsőépítészet

Ha zavar a zaj, megoldás: Europa Design akusztika

2021.04.21. 14:23

Az otthoni munkavégzésből visszatérve az irodaterekbe megnő a beszéd alapú kommunikáció a munkatársak között. Az Europa Design legújabb akusztikai megoldásai amellett, hogy hozzájárulnak a munkahelyi zajterhelés csökkentéséhez, az újonnan fellépő igényekhez is képesek alkalmazkodni.

 

Az irodai és más közületi terek legnagyobb kihívása napjainkban a megnövekedett igény a kielégítő akusztikai megoldások irányába.

A hatékony, és minden érzékszervünkre ható kommunikáció kizárólag személyes találkozások, és főleg verbális információcserével történhet meg. Ez pedig másokat terhelő zajjal jár. A munkaterek legnagyobb kihívása, hogy ezeket a kommunikációs és kollaborációs tereket hogyan tervezzük elég közel a munkaállomásokhoz, hogy spontán akarják gyakran használni a dolgozók, de ugyanakkor ne terjedjen onnan tovább a nem kívánt beszédhang és más technológiai kísérő zaj. A pandémia tovább árnyalja az igényeket, hiszen a home officeból visszatérő (addig némaságra ítélt) kollégák leginkább beszéd alapú kommunikációs igényüket szeretnék kielégíteni. Ehhez pedig könnyen tisztítható, és biztonságos távolságtartást támogató megoldásokra van szükség.

Csokorba szedjük az Europa Design akusztikai megoldásainak legfrissebb darabjait!

Egy kis akusztika

A folyamatos és rendszeresen ismétlődő hanghatás nemcsak a beszédértést, hanem a vegetatív idegrendszert is zavarja és teljesítménycsökkenéshez vezet, állapította meg W. Klosterkötter 1972-ben publikált tanulmányában.

Az akusztikai előírások alapján a szokásos irodai tevékenységre 45-55 dB értéket adnak meg, a szellemi tevékenységeknél 55 dB a felső határ. Ha ezt meghaladja az érték, akkor már csökken a munkatársak hatékonysága. 70 dB felett már vegetatív zavarok jelentkeznek, 80 dB felett pedig maradandó halláskárosodás lassú kialakulására is számítani lehet.

A felületek által elnyelt hanghullámok mértékét a hangelnyelési tényező, az alfa adja meg. Az 1—es értéknél a 100%-át elnyeli a felületbe ütköző hangnak, 0 értéknél semmit. A gyártók ezt az értéket tüntetik fel akusztikus termékeik mellett.

A legtöbb gyártó filcből vagy kőzetgyapotból készíti akusztikus termékeit. A legjobb hangelnyelők az ásványgyapot és üveggyapot, amelyeknek 98%-os a porozitása, így nagy az abszorbciós képességük. Minél vastagabb az anyag, annál több hangenergiát tud hővé alakítani, azonban a nagy sűrűségű anyagokba nehezebben hatolnak be a hanghullámok, így akusztika szempontjából kedvezőbbek a kisebb sűrűségű anyagok. A mély frekvenciájú anyagok elnyeléséhez messzebb kell elhelyezni a hangelnyelő anyagot a reflektív felülettől. A filcet eredetileg gyapjúszálakból készítették kézzel nemezítési technológiával, ma már használnak szintetikus filceket, vagy a gyapjú és műszál keverékét. A gyártók leggyakrabban poliészterből készítik a szintetikus filceket. A PET palackok újrahasznosítása során nyerik ki azt az alapanyagot, amelyből a filcet alkotó műszálas rostok készülnek. Ezek később ismét újrahasznosíthatók, lángállók és nem ártalmasak az egészségre. A legdrágábbak természetesen a gyapjúfilcből készült termékek, míg a szintetikus filceknek kedvezőbb az árfekvése.

Ecophon

A svéd Ecophon magas sűrűségű üveggyapotból gyártja akusztikus paneljeit, amelyeknél a hangelnyelési teljesítményt az Akutex felületkezelési techológia is fokozza. Paneljeik felfüggeszthetők vagy álmennyezetként is használhatók.

Az Ecophon az 1665-ben alapított, a világ 100 legnagyobb ipari vállalatához tartozó Saint Gobain csoport tagja. Filozófiájuk szerint az optimális akusztikai megoldások megteremtéséhez először azzal kell tisztában lennünk, hogy milyen hatással van ránk a zaj. Felméréseik szerint a zajos open office irodákban dolgozók olyan mértékben nem tudják feladataikat elvégezni, hogy éves szinten 24 napot tesz ki az az idő, amit emiatt nem produktív munkával töltenek. Ezzel ellentétben megfelelő akusztikai körülmények között 66%-kal nő a feladat iránti motiváltság, és 50%-kal nagyobb hatékonyság érhető el a koncentrációt igénylő munkavégzésnél. A könnyebb kommunikáció és a nagyobb fokú kreativitás mellett a betegségekből fakadó hiányzások száma is csökken, mindent összevetve sokkal kisebb a stressz és sokkal nagyobb az eredményesség, ami minden munkáltatónak az érdeke. Ha a költségoldalt vizsgáljuk meg, akkor a statisztikák azt mutatják, hogy míg a bér és bérjellegű kiadások a költségek 90 százalékát teszik ki, addig az üzemeltetési és bérleti költségek mindössze 9 százalékot érnek el. Ezek ismeretében különösen furcsa, hogy a munkavállalók 70 százalékának fontos szempont az irodai zajszint, viszont a munkáltatók részéről mindössze 30 százalékban támogatott az akusztikai kérdés megoldása a munkahelyeken. A teremakusztika minőségét a következő tényezők befolyásolják leginkább: az utózengés, a beszédérthetőség, a hangterjedés és a hangerősség. Az „A" hangelnyelési osztály a legmagasabb, amelynél a súlyozott hangelnyelési alfa érték minimum 0,85. A zavaró hangterjedés „C" hangelnyelési osztályú álmennyezetnél 17 méter, ez „A" hangelnyelési osztályú felületekkel 10 méterre, sőt 4 cm vastag lapokkal akár 7 méterre is csökkenthető. Az Ecophon magas sűrűségű üveggyapotból gyártott akusztikus paneljeinek hangelnyelési teljesítményét a saját fejlesztésű Akutex felületi technológia is fokozza.

Az álmennyezetekre ajánlottak az Ecophon Focus 2 és a Master 4 cm vastag különböző méretű akusztikus lapjai, de ez sok esetben nem elegendő, hiszen a hanghullám szóródik a térben, és a hangok egy része nem éri el az álmennyezetet. A vízszintesen terjedő hangok elnyeléséhez ezért kiegészítésként használhatunk Akusto Wall paneleket, amelyek sokféle színben léteznek, sőt bármilyen kép nyomtatható rájuk. Az Akusto One fali panelekből nemcsak négyzet és téglalap, hanem kör alakú elemek is választhatók. Már néhány panel használatával jelentősen csökkenthető az utózengési idő és növelhető a beszédérthetőség. A zajcsökkentéshez minél több hangelnyelő anyag alkalmazása szükséges, a visszhang csökkentéséhez kevesebb is elegendő. Az Ecophon ajánlása, hogy az alapterület 20 százalékának megfelelő hangelnyelő elem kerüljön a falakra, a panelek két, egymásra merőleges falra legyenek elhelyezve, ülőmunka esetén 1,2 méter, állva végzett munka esetén 1,6 méter legyen a középpont. A szabadon függő álmennyezeti elemek esztétikailag nagyon jól mutatnak a térben, de tudni kell, hogy a mély hangok elnyelése gyengébb, mint a kazettás változatnál. A szabadon függő megoldásoknál, mint például az Ecophon Solo, 60%-os lefedettségnél kapjuk a legjobb akusztikai értékeket. A beépítés magassága és az optimális elhelyezés is növeli a hangelnyelést, amit még fokoz, ha az elemeket a hang forrásához minél közelebb rögzítjük. A Solo panelekbe LED világítás is beépíthető. Az optimális akusztikai megoldás kiválasztását az akusztikai kalkulátor segíti, amely figyelembe veszi a helyiség típusát, geometriáját, méretét, a felületeket, az alkalmazandó álmennyezetet, a fali paneleket, valamint a bútorok mennyiségét és elhelyezését. Az Ecophon különböző formavilágú elemeiből rendkívül változatos álmennyezeti és fali megoldások alkothatók, létrehozhatók egészen egyedi, íves vagy hullámos felületek.

Multifelt

Ha valaki magyar, ráadásul természetes, ökologikus megoldást keres az irodai akusztika javítására, akkor kitűnő választást jelentenek a Multifelt Factory gyapjú filcből készülő paneljei. A gyapjúfilc panelek 0,4-0,8 NRC hangelnyelési együtthatóval rendelkeznek, de megfelelő módon alkalmazva még jobb hatás is elérhető velük. A Kőszegen található gyár magyar és külhoni birkák gyapjából készít a több ezer éve ismert technológiával nemezt, vagy más néven gyapjú filcet. A filcek több mint 36 különböző színben és tucatnyi vastagságban készülnek 100% gyapjú, vagy gyapjú és viszkóz különböző arányú keverékéből. A biológiailag lebontható és megújuló gyapjú filc nedvességálló, önoltó, tisztítja a levegőt, remek hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal bír, továbbá fantasztikus színekre festhető és hihetetlenül fényálló! A gyapjúfilc természetes módon, minden további bevonat nélkül megfelel a DIN 4102-01 – B2  tűzállósági szabványnak. A légtisztító tulajdonságaival LEED minősítést nyert el, mert a gyapjúfilcet a térbe helyezve megköti a levegőben szálló káros szemcsék nagy részét és akár 30 évig is magában tartja. Csak megfelelő erősségű porszívózással távolítható el belőle.

A kiváló tulajdonságoknak köszönhetően igen széles a gyapjúfilc dekoratív és ipari felhasználhatósági köre: a hagyományos népi iparművészettől a divaton és kiegészítőkön keresztül készülnek belőle bútorok és akusztikus elemek. Az 1986-ban alapított magyar gyár termékeiből magyar tervezők elképzelései alapján születnek akusztikus megoldások, így Hitka András fali és lábon álló paneljei,  Morvay Márton mennyezetei filc paneljei, Szűcs Blanka fali paneljei vagy Kalácska Zsanett paneljei.

Caimi

Az olasz Caimi 2011 óta végez folyamatos kutatásokat és fejlesztéseket az irodai terek akusztikájában, amelynek eredményeként megszülettek a SnowsoundTechnology változatos formában testet öltő hangelnyelő paneljei, igény szerint a mennyezetre függesztve, a falra akasztva, vagy a padlóra állítva. A lényeg, hogy a sokféle formában és színben megtestesülő Snowsound innováció elnyeli a hangot, ugyanakkor kreatív megjelenésével esztétikai élményt is jelent a terekben. Az új SnowsoundFiber akusztikus szövet kiváló hangelnyelő tulajdonsága mellett sokféle textúrájával hívja fel magára a figyelmet. A 100 százalékban poliészterből készült SnowsoundFiber kollekció ugyanis lehet bársonyosan finom vagy technósan hideg tapintású. A teljes akusztikus szövetkollekcióra jellemző hangelnyelés mellett az anyagok tűzállóak és 100%-ban újrahasznosított szálakból készülnek. A többi akusztikus paneltől abban is különbözik a SnowsoundFiber kollekció, hogy a Caimi akusztikus számításai szerint az adott tér egyedi szükségleteinek megfelelően kerülnek elhelyezésre. Az optimális hangelnyelés eléréséhez nemcsak az anyagok akusztikai tulajdonságaira van szükség, hanem arra is, hogy hol, milyen mennyiségben kerüljenek a térbe, milyen távolágra egymástól és a falaktól. Ugyanis a mély frekvenciájú hangok elnyeléséhez kell bizonyos távolság a SnowsoundFiberrel bevont panel vagy az abból készült függöny és a fal között. A Caimi másik újdonsága, hogy világítással is kombinálta az akusztikus anyagokat, amelynek eredménye a Sezgin Aksu tervezte GIOTTO LUX és a Marc Sadler’s tervezte OVERSIZE-LUX lámpa.

A Caimi Botanica a zöld környezetre emlékeztet, akusztikus elemei szerelhetők falra, mennyezeztre, vagy szabadon állíthatók a térben.

Buzzispace

A belga Buzzispace 2007 óta foglalkozik a sokszínű, kreatív akusztikus fali és mennyezeti panelek, tapéták, lámpák és bútorok gyártásával. Hangelnyelő termékeinek öko-filc anyagát 100%-ban újrahasznosított műanyag palackokból állítja elő. Az akusztikus tapétáik, mint pl a Buzziskin a falhoz közeli alkalmazása és vékonysága miatt nem a beszédhang, hanem a magasfrekvenciájú géphangok elnyelésére alkalmas.

A Buzzi Cactus mobil akusztikus paneljének leginkább használata közben hasonlít névadójához. A Cactus anyaga ugyanis nemcsak akusztikus, de tűzhető is.

Mascagni

Az olasz Mascagni szabadon álló, fali és mennyezeti paneljei a kiváló hangelnyelő tulajdonságok mellett igen jól tisztíthatók, mivel furnér és laminált felület is fedheti az akusztikus szendvics szerkezetet.

Offecct

A szintén svéd Offecct hangelnyelő paneljeit neves designerek tervezik. A Soundwave® Flo  tervezője Karim Rashid, aki a panel mintáiban is visszaadja a hanghullámokat. A hangelnyelő panelek újrahasznosított poliészter szálakból készülnek, többségük az 500 Hz és afölötti hangokat nyeli el. Az Ando panel viszont ennél alacsonyabb hangokat is elnyeli 150 és 500 Hz között, illetve nagyon hatékony a hangvisszaverődés csökkentésében.

True Design

A True Design Patch és Pincettes akusztikus paneljei két rétegű szövetkárpittal bevont poliészterből készülnek. A mobil elemek vizuális és akusztikus védelmet nyújtanak, miközben nem zárják le a teret.

A Pincettes fa alakú elemei a természetet idézik fel az irodákban, szállodákban, kávézókban vagy magánlakásokban.

A Patch szabadon álló vagy függesztett akusztikus paneljei nem zárják le teljesen a teret, viszont hangelnyelő funkciójuk mellett kitűnően alkalmasak különböző zónák vagy kisebb szigetek kijelölésére, ahol zavartalanul lehet dolgozni, olvasni, pihenni vagy beszélgetni.

Abstracta

Az Abstracta Airflake akusztikus rendszerének hatszögű elemei kis virágokként illeszkednek egymásához és változatos színeikkel vidámságot kölcsönöznek éttermekbe, kávézókba, irodákba vagy lakásokba. A fröccsöntött kis modulok két méretben készülnek, akaszthatók falra vagy belógathatók a mennyezetről. Az Airflake a hangot elnyeli, de a fényt átereszti, légies elemei akár a tér teljes magasságában használhatók. A designer Stefan Borselius más formákkal is megalkotta az elválasztórendszert, az Airbloomot és az Airleafet a természet inspirálta, az Aircone modulok különböző illesztésével pedig izgalmas formák jönnek létre a térben.

Bejot

A lengyel Bejot akusztikus paneljei elérhető áron kínálnak kreatív megoldásokat: az Alberli levél formájú akusztikus elemei a természetet idézik fel, üdítően hatva az irodai környezetben.

 

Az Akusztika tematikus hét szerkesztője Kaincz Orsolya.