A Váci Szakképzési Centrum tagintézményeként működő Király Endre Technikum és Szakképző Iskola hamarosan új központi tanműhellyel bővül, melynek kivitelezésre a napokban írták ki a közbeszerzést. A 3500 négyzetméteres, L-alakú létesítmény a Kulcsár Építészstúdió tervei alapján valósul meg.
Az építésziroda így mutatta be lapunknak a tervezési koncepciót:
A Váci Szakképzési Centrum vasút melletti területen álló jelenlegi épülete (Naszály út 8.) eredetileg a Kobrak Cipőgyár számára épült 1904-ben. 1914-től azonban már szakképző iskolaként működött, és kisebb megszakításokkal azóta is ezt a funkciót tölti be. Az évek során a telephely a tömbbelső felé terjeszkedett, kisebb kiszolgáló épületekkel bővült.
Az új épületegyüttes a Váci Szakképzési Centrum területén, korábban elbontott, romos épületek helyén épül. Környezete heterogén: nyugaton családi házas övezet, délen a vasútüzem területe és egy futókörrel övezett futballpálya, keleten a Naszály út, a jellegzetes téglaburkolatos főépülettel, portaépülettel és tornateremmel, míg északon gazdasági funkciójú épületek határolják.
A főépület a belső feltáró út déli oldalán áll, az újonnan tervezett épület viszont a tömbbelsőben meglévő, megtartandó két épülethez csatlakozik. Az érkező számára – a korábban zavaros téri helyzetet rendező –, enyhén tompaszögű ’L’ alaprajzi telepítéssel, szárnyai között parkos területen keresztül tárul fel az új épület. A gazdasági forgalom az épület mögött, rejtve marad. A meglévő oktatási épülethez egy földszintes nyaktaggal, a raktár épülethez egy emeleti híddal csatlakozik a tervezett új, földszint + két emelet magas épület.
Az épület három fő tömegből áll: Az északkeleti, illetve északnyugati oldalon egy-egy háromszintes hosszanti épületszárnyból, illetve az általuk közbezárt, könnyedebb hatású, földszintes, ék alakú épületrészből.
A földszinten az ék alakú részben a bejárat és az étterem, ehhez csatlakozóan az északnyugati szárnyban a konyhaüzem és a két összenyitható részből álló aula, míg a másik hosszanti szárnyban a tanműhelyek kaptak helyet. Az 1. emeleten a különböző szakmákhoz tartozó tantermek, műhelyek, míg a 2. emeleten az oktatáshoz kapcsolódó irodai és adminisztratív helyiségek találhatók.
Az épület homlokzatképzésében a történeti kontextusba való illeszkedés és a gazdaságosságra való törekvés eredményeképpen a két oldalszárnyi épülettömegeken vasbeton pillérvázra épített, mintázott felületű előregyártott vasbeton szendvicspanel szerkezet kerül. Ezt a tömegszerűbb formálást a középső rész, ezen belül az éttermet magában foglaló földszintes, illetve a közlekedőmagot befogadó háromszintes épületrész könnyűszerkezetes, függönyfalas, horizontális árnyékoló-lamellás homlokzatképzéssel ellenpontozza.
Az uniós közbeszerzési értesítőben február 14-én tették közzé a felhívást, melyben a központi tanműhely kivitelezőjét keresik. Az ajánlatok beérkezésének határideje április 1. Ahogy korábban írtuk, az 5,9 milliárd forintból létesülő új épületben a rendészet és a turizmus mellett olyan új iparágak számára szükséges munkaerő képzésére is sor kerül majd, mint az elektromosautó-gyártás: a létesítményben az alternatív hajtású gépjárművekre felkészítő tanműhely és diagnosztikai labor is helyet kap majd.
Stáblista: