Épületek/Középület

Harangláb a bányászat ellen

2010.10.01. 11:29

Csehországban, a Beszkidek hegyeiben a túlzott bányászat már a természeti és történelmi értékeket is fenyegeti. Ez ellen fogott össze egy civil szervezet, és felkérték a Kamil Mrva Architects építészeit, Kamil Mrvát, illetve Martin Rosát, hogy tervezzenek egy haranglábat jelképes tiltakozásul.

A projekt megvalósításának kezdeményezője a Naše Beskydy civil szervezet volt. A harangláb Horečky egyedülálló környezetében, a Beszkidek hegyvonulatán található, Trojanovice és Frenštát pod Radhoštěm közigazgatási határán. Ezt a területet szándékosan választották az építészek – a harangláb a nagy befolyással rendelkező bányászati lobbi ellen folytatott küzdelem szimbóluma, mert annak tevékenysége már a környék történelmi és jövendőbeli értékeit fenyegeti.

 

 

 

A bányászok tervei elleni harcban jelképesen vesz részt a harangláb, mintegy a Frenštát-bánya lélekharagját kondítva meg.   A létesítmény építésében a modern megjelenés és a kézművesség ötvöződik, ami egyszerre jeleníti meg a jobb jövőt és a hagyományos értékekhez való visszatérést is.

 

 

 

Ebből a logikából fakadó módon a harangot tartó, rusztikus, szinte megmunkálatlan "ágasfa" mellett egy minimalista megformáltságú épület áll. Tradicionálisan zsindellyel fedett síkok kapcsolódnak itt össze, de az oldalfalak, tetőidomok végeredményben a hagyományostól eltérő rendszert alkotnak. Házformájú, nyeregtetős ház, aminek azonban az arányrendszere sajátos belső logikát követ. A természeti környezetben való tökéletes feloldódás volt a tervezés végső célja, amit a túlságosan szabályos formarend nem tett volna lehetővé. Ugyanezt az elképzelést szolgálták a szabálytalan méretű és kiosztású megnyitások is. Az erdő fáira néző ablak kialakítása, illetve a teljes felületükben kinyitott végfalak a belső és külső terek szinte akadálytalan kapcsolatát hivatottak megteremteni. Végsősoron a szemlélődés helyszínéül szolgál tehát a harangláb, és nem az elvonulás helyeként.


vezető tervezők: Kamil Mrva, Martin Rosa
szerkezettervező: Marek Lukáš
generáltervező: Kamil Mrva Architects
tervezés éve: 2009
kivitelezés éve: 2010
beruházási költség: DIY (do it yourself construction)
építtető/megbízó: Naše Beskydy civil szervezet
Google Maps