Egyéb cikkek

Hársfa utcai óvoda, Budaörs

2009.07.17. 13:13

I. díjas a 15. sz. pályamű
Teampannon Kft.
vezető építész tervezők: Noll Tamás, Noll Márton, Böröcz Ákos; szakági tervezők: Kenese István, Fok Zoltán; munkatárs: Halasi Szilárd

I. díjas a 15. sz. pályamű
Teampannon Kft.
vezető építész tervezők: Noll Tamás, Noll Márton, Böröcz Ákos
szakági tervezők: Kenese István, Fok Zoltán;
munkatárs: Halasi Szilárd

 

 


Részletes bírálat

Telepítés
A pályázók az épületet É-D-i hossztengellyel helyezték el a telek K-i oldalán úgy, hogy a foglalkoztatók D-i, illetve Ny-i tájolásúak is lehetnek. A parkoló a telek É-i oldalán helyezkedik el, jó kapcsolattal a sarkon található főbejárathoz. A telek K-i oldalára húzott épület szép térfalat alkot az utca elején, az É-i oldalon tereprendezéssel, támfalrendszerrel jól szeparálja az udvart az utcától, patkolótól, ill. jelzésértékű térfalat képez. A főbejárat előtt kellemes teresedés alakul ki. A gazdasági bejárat a személybejárattól teljesen elkülönítve, a telek D-i oldalán helyezkedik el.

Építészet
Az épület 1 illetve 2 szintes tömegekből áll, átmenetet képezve a családi házas övezet és az intézményterület között. Az eltérő szintű épülettömegek találkozásánál kap helyet a bejárat.

Egyedülálló a játszókert szintbeli megmozgatása, amely lehetővé teszi, hogy a kétszintes csoportszoba elrendezés ellenére – vagy inkább amellett – minden csoportszoba közvetlen kertkapcsolattal rendelkezzen. A játszókert így jól tagolható közös játszó részre, intim csoportos foglakozás tereire, illetve lehetőséget ad veteményes vagy egyéb speciális igényű kertrészre is, amellett, hogy izgalmas téri kapcsolatok jönnek létre, ami a gyerekek vizuális és téri érzékelését jól fejleszti.
Az épület alaprajzi rendszere szellős, és jól áttekinthető. A foglakoztató-öltöző-mosdó kapcsolata megoldott, érdekes a térbe állított mosdó-öltöző egység, bár kissé alulméretezett. A kertbe való kijutás foglalkoztatóként önálló átmeneti terasszal jól megoldott!

Az aula, a tornaterem és a kert kapcsolata rugalmasan alakítható, azonban szűkös és zsúfolt a bejárat, a lépcső a lift és az első foglalkoztató egység kapcsolata. A központi elosztó folyosó hangulatos, jó rálátást biztosít a kertre. Az itt található rámpa elhelyezése azonban bizonytalan.

Homlokzatai és bejárati tömegalakítása magas színvonalú. Egyedi ötlet a kétszintes homlokzaton a ferde fa lamellasor, amely irányonként változó, mozgalmas homlokzatot eredményez, amelyet kiálló üvegdobozok tagolnak tovább.
A főépület belső homlokzata képletszerű – a kétszintes üvegfalból állnak ki a faszerkezetekkel árnyékolt foglalkoztatók.

A kerti rámpák támfalait színes, tömör mellvédek határolják, melyek befutnak az épületen belülre is, a támfalak pedig már eleve firkálásra teremtődtek…

Oktatási-nevelési szakmai kritériumok
Az épület külső megjelenése méreteit tekintve jelenleg kevésbé nevezhető gyermek közelinek, azonban a jelenleg környezetében lévő, és az elkövetkezendő időszakban tervezett további épületek között az óvodaépület - a jelentős szintkülönbségek feloldására – minden bizonnyal egyfajta átmenetet fog biztosítani.

A csoportszobák kialakításának elve (mobilitás és egység) a tervezés szintjén messzemenően támogatott, ugyanakkor az épület a tervező által képviselt, és valamennyi óvoda részéről követendő zöld óvoda koncepciónak is teljes mértékben megfelel.

A földszinti alaprajz 1/13 (szülői öltöző, mosdó, WC) méretét tekintve kevésbé alkalmas helyiség a szakmai programban megjelenített családi szoba működtetéséhez, azonban ez a probléma egy esetleges kivitelezés során korrigálható.
A helyiségek elhelyezésének rendszere egyszerű, az emeleten és a földszinten is 3-3 csoport helyezkedik el a közvetlenül, illetve közvetett módon hozzájuk tartozó kiszolgáló helyiségekkel. Az épület biztonságot sugall: Bár kétszintes, azonban a kert egy rézsű kiépítésével felkúszik az emeletre, így a szintkülönbség nem a megszokott módon érzékelhető, illetve nem jelent baleseti forrást. A kiírásban szereplő helyiségek mindegyike tervezett. Az aula központi helyen van, és a funkciónak megfelel.

Hatékony működtetéséhez hozzájárul az a tény, hogy szükség és igény szerint a tornaszoba és a csoportszobák mozgatható paravánfallal csatlakozhatnak ugyanehhez a térhez.

Mindkét szinten, kissé elszeparáltan 3-3 csoport helyezkedik el, azonban egymás számára könnyen elérhetők, a mozgatható paravánfal segítségével pedig egyetlen térben is szervezhetők a közös játékok és egyéb programok. Fontos megjegyezni, hogy ugyanez a lehetőség az emeleten lévő csoportok esetében is adott.

A csoportokhoz rendelt vizes blokk elhelyezése kissé formabontó, azonban egyáltalán nem zavaró. Példa értékű a csoportszobához közvetlenül kapcsolódó kiszolgáló helyiségek sora Egyetlen térben van elhelyezve a csoportszoba, az öltöző, és megfelelő szeparálással a mosdó is, mely megkönnyíti az óvodapedagógusok munkáját, illetve fokozza a biztonságérzetet a gyermekek és a felnőttek részéről egyaránt. A csoportszobák kialakítása során érzékelhetően az egyik fő szempont volt a Hársfa Utcai Óvoda Szakmai Programjában is megfogalmazott mobilitás, ami a mozgatható, guruló bútorok használatát jelenti. Ennek támogatására valamennyi foglalkoztató szobához tartozik egy-egy tároló helyiség, valamint az igény szerint mozgatható interaktív tábla.

Az udvaron 2-2 csoport számára biztosított az udvari játékok tárolására alkalmas hely, így az eszközök rendben tartása és összepakolása a gyermekek számára is könnyen átlátható és ellenőrizhető.

Az egészséges életmód megalapozását hivatott segíteni a bejárat közeli biciklitároló. Megjegyzendő, hogy különös gondot fordít a tervező a dolgozók komfortérzetének biztosítására is, mely pozitívan befolyásolja a nevelőmunka eredményességét.

Minden csoportnak közvetlen kapcsolata van az árnyékot is biztosító terasszal, illetve az udvarral, mely inger gazdag külső környezet, a mozgásfejlesztő játékokon túl számos lehetőséget biztosítva jól szolgálja a képességfejlesztést és ismeretbővítést. Az óvodát jelképező ezüsthársfa mellett számos, más növény, illetve a gyermekek által művelhető kiskert is helyet kapott. Összegzés: A tervpályázat a szakmai elvárásoknak minden tekintetben, és magas színvonalon megfelel.