Nézőpontok/Vélemény

Hatalmas akvárium a konyhában - tervpályázat

2015.06.15. 13:25

Ötödször rendezték meg a „Jövő Konyhája” konyhasziget pályázatot, melyre közel 20 százalékkal több pályamű érkezett, mint tavaly. A legjobb pályaműveket a nagyközönség is láthatta az OTTHON Design kiállításon a Hungexpo vásárközpontban. 

I. helyezett
A közönségszavazás legtöbb szavazatot kapott konyhasziget víziója az Akvárium névre elkeresztelt konyhasziget volt, melyet tervezője Csipai Balázs egy amerikai konyhás nappali részeként képzelt. A valóságban az L alapterületű akvárium kb. 140cm x 100cm x 85cm magasságú, ami így egy kb. 680 literes akváriumnak felel meg. Nagy Károly akvarisztika szakértő szerint habár magyar viszonylatban átlagon felüli méretnek számít ez a méret, világviszonylatban már annyira nem, itthon is egyre divatosabbak a 300-500 liter közti térelválasztó akváriumok.

Főzés közben túlmelegszik az akvárium: szintén észrevétel tárgya volt, ha az indukciós főzőlap a valóságban kb. 7 cm-re van az akvárium falától, nem fog-e túlmelegedni. A 680 literes víztömeg akkora hőtehetetlenséggel rendelkezik, hogy gyakorlatilag elenyésző hőemelkedés keletkezne még egy hosszabb főzés esetén is.





Főzés közben olajos, zsíros lesz az akvárium fala: az üveg az egyik leghigiénikusabban tisztán tartható felület, ezért is kezd elterjedni a konyhában, mint alsó felső szekrények közti falburkolat.

II. helyezett
A második legtöbb szavazatot Takács Dávid által Pure Wood-ra hallgató minimalista konyhaszigete kapta, mely tulajdonképpen egy konyhai munkapad volt. Végtelen tiszta egyszerűségével, 45 fokos lecsapott éleivel, 45 fokos sarok illesztésével és a repedezett öreg tölgyfa természetes felületével fogta meg a látogatókat. A bútor felületkezelését olaj, viasz kombinációval valósította meg, a fa repedéseit pedig fekete műgyanta kitöltéssel tette kontrasztossá. A tervező a szigetbe egy elektromos főzőlapot és egy mosogatót álmodott bele. A nyitott konyhai munkapad, főzéssel ellentétes oldalán gondolta megoldani a tervező bárszékek segítségével a pultnál történő étkezét. Az öreg tölgyfa stílusát, hogy minél jobban szemléltesse, ezért a bárszékeket 1:1-es valós méretben is elkészítette a Macsali Kitchen Manufacture segítségével, amit a kiállításon sokan ki is próbáltak. Kovács Dávid 2015 évi Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) országos döntőjében 3. helyezést ért el, amihez ezúton is gratulálunk neki.





III. helyezett
A harmadik helyre 3 végzős lakberendező hölgy - Ormai Beáta, Sárközi Annamária, Szabó Noémi - alkotta csapat által készített OKTA fantázia névre hallgató nyolcszög és a kör házasságából született konyhasziget futott be. A konyhaszigetnek nem csak formai kialakításában jelennek meg ellentétek, hanem színeiben és anyaghasználatában is. A sötét, de meleg tónusú barna és a fehér, valamint a rozsdamentes acél és a fa „kontrasztja” és harmonikus kapcsolata jelenik meg. A tervezők szerint a konyhasziget legfőbb előnye, hogy a főzést végző személy gyakorlatilag egy helyből tudja végezni tevékenységét, miközben körülötte akár heten is le tudnak ülni étkezni a bárfelülethez. A mai trendeknek megfelelően hölgyek egy süllyesztett fűszernövény tárolót is terveztek a munkapultba, így a főzéshez kellő fűszernövények azonnal és frissen felhasználhatóak.


További érdekes konyhaszigetek

Egy asztalos konyhája: mi sem lenne kézenfekvőbb egy végzős faipari technikus számára, mint egy asztalos gyalupadból konyhaszigetet csinálni. Ezt tette Kovács Krisztián is, aki egy beépíthető főzőlap, egy fiók és egy lerakó polccal tuningolt fel egy gyalupadot. Krisztián a konyhaszigetét épp úgy el tudja képzelni egy művész eklektikusan berendezett lakásának a konyhájában, mint egy ipari jellegű loft lakásban.





Szürke egy árnyalata: a szürke minden színnel párosítható hasonlóan a fehérhez. Varga Imre is így tett, aki egy íves végű konyhaszigetet tervezett, rajta egy szintén íves gőzölt bükk étkező felülettel. A sziget érdekessége, hogy a frontok alsó éleit is ívesen gondolta kivitelezni a tervezője.

Yin-Yang Kitchen: az Újszászi Richárd által tervezett konyhasziget formáját a keleti kultúra taoista szimbóluma, a Yin-Yang ihlette. A konyhasziget formájából, méretéből és kialakításából adódóan könnyen egy luxus, stúdió lakás középpontjává válhat; a két modern, beépíthető főzőlapnak köszönhetően a konyhasziget főzésre, méreteiből adódóan pedig előkészítésre és megfelelő bárszékkel étkezésre is alkalmas. A tervező által készített konyhasziget makett fehér színű, sötétebb színű fafajjal dekorációval, ami egy elektromos csatlakozót rejt a munkapulton.

Remélhetőleg az idei pályázat ihletet ad a bútortervezőknek, belsőépítészeknek, hogy van élet a megszokott, szögletes konyhaszigeteken túl is.





Macsali Zsolt
Macsali: Kitchen of tomorrow