Épületek/Középület

Hippokratész elvei az építészetben - Szent Imre Kórház "R" épület

2011.05.05. 12:10

Hosszú megújulás és átalakulás utolsó láncszemeként született újjá a Szent Imre Kórház rendelőjét befogadó R épület. A negyven éves ház, az építés ütemezése, a változások lekövetése és a folyamatos működés biztosítása speciális feladat elé állította a tervezőket, Kissné Springer Mercedes és munkatársai azonban állták a próbát. Sikerült korszerű, betegbarát környezetet teremteniük - a használók legnagyobb megelégedésére.

„R” ÉPÜLET (2005-2010)

Bevezetés
A feladat rekonstrukció volt, azaz újra kellett konstruálni az eredetileg is rendelőnek épült ház teljes egészét, az új igényeknek és a belső funkcióknak megfelelően, valamint ennek a belső változásnak az épület külsején is meg kellett jelennie a tervezés során. Az új igények és a korszerű üzemeltetés követelményei szülték az emeletráépítés kényszerét, amely által az épületnek a Kórház létesítményei között már meglévő egységet és egységességet kellett kiegészítenie, abba beleilleszkednie. Az eltelt 40 év a külsőben és a belsőben is megújulást követelt a rendelőtől, amely utolsó hiányzó láncszemként zárja a Kórház ellátó-gyógyító épületeinek Bártfai utcai épületvonulatát.

 


 

Elmondható, hogy átéltük ezen jellegű építészeti tervezőmunka minden nyűgét és baját, de örömét is a bontás, építés és újjáépítés során. Hihetetlen dolgokban volt részünk mind a tervezés, mind az építés során, hiszen eredeti tervek nem álltak – csak részben – rendelkezésre, így a ház „kettévágott” kétütemű építése és bontása során a legváratlanabb helyzetekbe kerültünk. Mindezt teljes betegellátás és működés közben kellett tennünk. A problémák megoldása, áthidalása és mindig az adott helyzet alapján történő újra-, és áttervezés időben igen kényszerítő ereje adott lendületet és erőt a további munkákhoz - tervezőnek és építőnek egyaránt. Nagyon összekovácsolódott a csapat a folyamatos változások követésének megoldása során, sorainkat az üzemeltető Kórház – hiszen mindvégig magáénak érezvén a házat – kollégái egészítettek ki.

A legnagyobb öröm természetesen mégis a végeredmény látványa, bejárása és használatba vétele volt, valamint az a megelégedettség, ami visszajelzésként a tervezőket érte a „bent élőktől” és a használóktól, a dolgozóktól. Sikerült! Az épületben korszerű betegfelvétel-ügyfélbarát betegirányítás létesült a földszinten közösségi terekkel (váró, büfé, ruhatár, előcsarnok), az emeleteken szakambulanciák működnek bővített és tágas területekkel - köszönhetően a térösszevonásoknak -, ezen kívül megújult és kibővült a központi laboratórium, valamint az izotópdiagnosztika egysége is. Az épületben új elemként került elhelyezésre az intézeti gyógyszertár.

Tervezés:
2005-2006.
Kivitelezés kezdete: 2009. április
Kivitelezés vége: 2010. december
Funkciók: Szakambulancia rendelőegységei, Központi intézeti gyógyszertár, Központi betegfelvétel, Központi Laboratórium, Nukleáris Medicina
(Izotópdiagnosztika), emeletráépítésben: Központi öltözők és ellátó épületgépészet-szellőzőrendszer, rendelőépületi raktárak.

Részletek az „R” épület engedélyezési tervének műszaki leírásából:

Az épület meglévő kialakítása

Az „R” épület pince, földszint és 3 emeletes, lapos tetős épületében fogadja be ma a szakrendelő egységeit. A szakrendelőkön kívül Itt található a központi laboratórium és az izotópdiagnosztikai labor is. Az épület É-D-i tájolású. Az épület jelenleg a Bártfai utcáról rendelkezik közvetlen bejárattal, a telekhatáron kerítés nincs, a betegforgalom közvetlenül az utcáról történik. A portának nincs rálátása a személyforgalomra. Korábban rendelkezett az épület még két bejárattal - amelyekhez külön rámpák vezetnek fel -, ezek megmaradtak, de a bejáratokat már nem használják.

Az épület meglévő funkcionális elrendezése; ezzel összefüggő építési ütemezés
Az épület megközelítése az „A” épület oldalán található, a porta is itt található. A személy és anyagforgalmat két lift szolgálja. A folyamatos átrendeződések, folyosólezárások és különböző egységek kialakításának koordinálatlansága az épület belső rendszerében és tereiben nyomon követhető. A váróterek emiatt sötétek, levegőtlenek. A pinceszinten raktárak találhatók, az épület gépészet alapvezetékei itt futnak a mennyezet alatt és törnek ki az épületből. A rendelők szellőzőaknáinak alapjai is itt találhatók, pinceszinti kapcsolóikkal. A pince valamennyi külső térelhatároló fala ablakkal rendelkezik, így annak tere jól átszellőztethető. Itt található több funkcióját vesztett helyiség is (gázfogadó, kompresszor gépház stb.) melyek elbontandók. A földszinten és I. emeleten tagolva helyezkedik el a központi labor, mely az egész kórházat ellátja, a földszinti részen a munkahelyek, az első emeleten a betegforgalmi terek találhatók (vérvétel, vizelet). A II. emeleti izotóplabor is átalakul, megújul, bár belső elrendezésében korábban már történtek átalakítások. Az emeleteken az egységes rendelőterek kialakítása a jellemző.
Fontos volt, hogy a Rendelőintézet az építési idő alatt is a kórház minden osztályának végzett diagnosztikai vizsgálatok folyamatosságáért felelősséggel tartozott, ugyanúgy, mint a járóbeteg szakrendelésért, melyeket viszont már megosztva lehetett a rekonstrukció során végig biztosítani. Ez azt jelenti, hogy a felújítást 2 ütemben kellett elvégezni, mely minden építési tevékenység tervezésének és megvalósításának két ütemre való bontását eredményezte. [...]

 

 

 

Szerkezeti rendszer, az épület szerkezeti állaga

Az épület eredeti, 1970-es évekbeli terveinek kis része rendelkezésünkre állt a kiviteli terv elkészítésekor. Az épület tartószerkezete az építési évére jellemzően vegyes szerkezetű, azaz vasbeton belső és külső homlokzati pillérváz, többtraktusos épületkialakítás. A pillérváz elemei érdekes módon a III. emeleti külső homlokzati falban már hiányoztak! A külső homlokzat mentén a kitöltő falszerkezet kisméretű 38 cm téglafal, a belső mezőkben ún. C1 soklyukú téglafal 25 cm vastagsággal. A fogadó pinceszint monolit vasbetonból készült, azonban ezek a falak a pinceszinten faltestszerűek, nem folyamatosak. A födémszerkezet többtámaszú mon. vasbetonlemez, 16 cm vastagsággal. A belső hossz kitöltő falak mentén 19 cm lelógó vb. gerenda található. Mivel a pinceszint a mértékadó talajvízszint alatt van, annak talajvíznyomás elleni szigetelése korábban is készült. Ennek folyamatosságáról azonban menet közben meg kellett győződni.

A külső falszerkezet kitöltő jellegű, vakolt kisméretű 38 cm téglafal, mely habarcsba rakott jellemző – az utcaképet is meghatározó – kismozaik burkolattal rendelkezett a külső oldalán. A külső és belső nyílászáró szerkezetek mindegyike fa szerkezetű, forgórendszerűek, igen elhasználódott állapotban voltak. A belső ajtók semmilyen hanggátlással nem rendelkeztek, festett farostlemez szerkezetűek, mázolt felületűek. A bejárati portálok hőhídas alumínium szerkezetűek. A pinceszinti ablakok acélszerkezetek, előttük betörésvédelmi célból betonacél fix rács található. A válaszfalak téglaszerkezetek 10 ill. 12 cm vastagságban, vakoltak, csempézettek. A padlóburkolatok igen változatosak voltak, mettlachi, műkő, mozaiklap és pvc. egyaránt előfordult. A padlószerkezeti zóna – a meglévő tervek alapján – feltételezhetően 10 cm! […]

 

 

 

Funkcionális átalakulás

Az új funkcionális felosztás koncepciója a belgyógyászati és sebészeti szakambulanciák, a központi diagnosztika legfontosabb és legalapvetőbb egységeit kívánja idetelepíteni. Az épületbe kerül ezeken kívül az intézeti gyógyszertár, valamint a kötszerraktár is. A szakmák szerint is ütemezett megoldás elsősorban azt tartotta szem előtt, hogy mely szakrendelők üzemeltetése tartandó fenn folyamatosan. (labor, különböző szakambulanciák, spec. diagnosztikák). Az orvosszakmai felosztást a kórházzal helyiségkiosztásig egyeztették a tervezők.

A rendelőintézet felújítása két ütemben tervezett, az I. ütemben a Bártfai utcai traktus valósul meg.

  • Felújított liftes közlekedőmag (1 akadálymentes lifttel, 1 személylifttel); füstmentes lépcsőház.
  • Központi betegirányítás a földszinten
  • Meglévő közlekedés megmarad mind a három szinten a kórház felé („A” épület).
  • Portai forgalomirányítás és felügyelet (jelenlegi kórházi porta a Bártfai utcáról).
  • Vezető asszisztencia, büfé, ruhatár.
  • Izotóp diagnosztika gépészeti háttere (szellőztetés), mivel az osztály korábban már felújításra került.
  • Tetőszinti szellőzőgépház és klíma terasz (folyadékhűtő központi telepítése)
  • Szakrendelők (spec. rendelők: plasztikai sebészet, audiológiai, fej-nyak sebészet; proctológia stb.)
  • Új bejárat és akadálymentes megközelítés.
  • Alagsori elektromos és gépészeti ellátó részlegek,
  • IV. emeleti öltözőblokk 144 fős fehér-fekete öltözővel.


A II. ütemben épülő egységek már az I. ütemben megvalósult lehetőségekre épülnek. Így azok működését biztosítottnak terveztük, hiszen – az elektromos és épületgépészeti és infrastrukturális feltételek mindkét ütemhez méretezetten elkészülnek az I. ütemben.

A II. ütemben épül ki a gyógyszertár egészének egysége

  • új, saját bejárattal, feltöltési lehetőséggel, elosztás a betegosztályok felé (I. ütemben a „C” épület földszinti gyógyszerellátása még működik!)
  • szakrendelők, melyeket szakmailag elválasztottan (belgyógyászat; sebészet) volt célszerű elhelyezni.
  • Új szerelőpince a gyógyszertári bejárat alatt
  • Az épület emeletráépítést kap, így a Rendelő P+Fszt.+IV. emeletes, középmagas épület lesz.


A főbejáratot áthelyeztük az épület súlypontjába, a közlekedési mag tengelyébe. A bejárat áthelyezésével átalakul a Bártfai utcai előkert arculata is. Mód van az épület akadálymentes megközelítésének kialakítására is, ez 5 %-os rámpával történik majd. A pinceterek szellőzését biztosított mélyített kertrész megmarad, a Kórház szándéka szerint az eddig utcai szabad területet a telekhatáron lekerítik majd, így a betegforgalom irányíthatóbbá válik.

A pinceszinten funkcionális változás nem történik, továbbra is raktárakat, és az épület ellátás helyiségeit helyeztük itt el.(Elektromos áramú fogadók, takarítószer raktár, hőközpont). A földszint az ütemezéshez igazítottan két funkciót tartalmaz: a betegirányítás, büfé, ruhatár, második ütemben a gyógyszertár egységét. A földszintről átjutási lehetőség az „A” épület felé megmarad. Az új lifteket a meglévő aknában kicseréljük egy kisebb és egy nagyobb, teherszállításra is alkalmas személyliftre. A harmadik liftakna megszűnik. A liftmaghoz füstmentesen kialakított lépcsőház is csatlakozik. Az emeleteken a mátrix rendszerű betegellátáshoz igazodva osztódtak meg a szakambulanciák. Egységes emeleti elrendezésben csak a kiszolgáló funkciók helyiségeit (beteg WC-k, elektromos ellátás és gyengeáram helyiségei) helyeztük el, valamint a sorolt rendelő egységeit. Alapvető szándék volt, hogy a betegvárók ne csupán annak berendezett folyosók legyenek, ezért szintenként teraszokkal bővülnek, ahol lehetőség nyílt, teresedéseket alakítottunk ki. Kerültük a zárt belső folyosókat.

 

 

 

Az első emelet a központi labor munka- és betegforgalmi terei helyezkednek el. A vizeletleadás és vérvétel helyiségei közvetlenül a váróból nyílnak.
A II. emeleten az izotóp diagnosztika betegforgalmi és vizsgálótereit találhatjuk.
Az új IV. emeleten a személyzet öltözői, rendelőszemélyzeti tartózkodó, irattár, takarítógép raktár, másrészt az épület légtechnikai gépháza helyezkedik el kültéri folyadékhűtőkkel (klíma terasz). Az új szintet mindkét lift és a lépcsőház is ellátja majd. Ide került az épület dohányzója is. Az új szint az „A” épület felé nem rendelkezik átközlekedéssel.
[...]

Kissné Springer Mercedes
építész tervező


Fővárosi Önkormányzat Szent Imre kórház, Budapest XI. „R” szakrendelő épülete
vezető tervező: Kissné Springer Mercedes
tervezés éve: 2005-2009.
kivitelezés éve: 2009-2010.
bruttó szintterület: 4768 m2
generáltervező: Attik’art Kft. ( Már végelszámolt építésztervező iroda)
építész munkatársak: Dekovics Balázs
szakági tervezők: Kovács és Kovács Mérnökiroda Kft. - statika, Iparterv Zrt. -  épületgépészet, VA-YQ Kft. - villamosság, KORTEX Kft. - orvostechnológia, Piroplan Kft. – Tűzvédelem, sprinkler rendszer Napkert-Biofény Kft - kert, Közlekedés Kft. - út, KádárKomplex Kft. - közművek
bruttó beruházási költség: 966 millió Ft
építtető/megbízó/fejlesztő: Budapest Főváros Önkormányzata
generálkivitelező: Magyar Építő Zrt.1149 Budapest, Pillangó u.28.

Kapcsolódó oldal:

Hippokratész elvei az építészetben - Szent Imre Kórház "C" épület

Hippokratész elvei az építészetben - Szent Imre Kórház "K" épület