A burkolólapok növekedése egy olyan történet, amelyben benne élünk. Nem volt olyan rég, hogy 20x20 cm-es lapokat használtak majdnem mindenhol, ezek a lapok néhány év alatt 30x30, majd 40x40 cm-esre nőttek. A gyártástechnológia fejlődésével a hagyományos greslapok legnagyobb oldalhossza mára bőven 1 méter fölé emelkedett, és varázslatos gyorsasággal hódítanak teret a vékony nagyméretű, úgynevezett "Kerlite-jellegű" lapok is. Ezeknél a 3-6 mm-es vastagsághoz akár 4 méteres oldalhossz is tartozhat.
Mégsem valószínű, hogy az igazi változás a lapok növekedésében áll. Inkább a felszín alatt zajlik, és azzal kezdődik, hogy meg kell tanulnunk jól bánni ezekkel a lapokkal.
A burkolónak egyre kevésbé az a versenyelőnye, hogy tud-e olcsóbb árat mondani a vállalási díjra. Az igazi fölény egyre inkább az, hogy el meri-e vállalni, és el is tudja-e végezni az ilyen munkákat, mivel ebben van kockázat. Ha eddig véletlen eltörtünk vagy elszabtunk egy 60x60 centiméteres lapot, akkor az fel sem tűnt senkinek. Érdemes illúzióik nélkül nekikezdeni ennek a munkának. Ha egy 3x1 méteres lapot törünk el, azt nem lehet eltitkolni. Ebben az esetben helyt kell állni. Ugyanakkor ennek az éremnek is két oldala van. Az a tulajdonos, aki megengedhet magának egy 20-30 vagy akár 50 ezer Ft/m2 árú lapot, annak meg kell fizetnie a szaktudást, a segédanyagok és a szerszámok többletköltségét is.
Tény, hogy a burkoló szakembereknek fejlődniük kell. Ebben a Mapei sokat tud segíteni, elsősorban képzésekkel, szaktanácsadással, és kiváló megoldásokkal.
Segít abban, hogy a felület előkészítését, az üregmentes ágyazást, a lapok megmunkálását a gyakorlatban is megtanulják a szakemberek. Másrészt termékeinkkel és a helyes burkolástechnika közkincsé tételével is támogatja ezt a folyamatot.
Mindenhol lehet jó, de több helyen kifejezetten indokolt az üregmentes fektetés. Emiatt kültéren, padlófűtés felett és a nagyméretű lapoknál fontos, hogy a ragasztó fedettsége a lap hátoldalán elérje vagy meghaladja a 95%-ot. Ezt nem lehet csak jó anyagokkal megoldani, ismerni kell a helyes burkolástechnikát is.
Azonban vannak nehézségek. Az üregmentes ágyazat nem a megszokott, legyezőszerű mozdulatokkal felhúzott ragasztóággyal alakítható ki. Ilyenkor ugyanis mindig lesznek olyan területeink, ahol egy ragasztóval körülzárt levegőzárvány marad a lap alatt, és ezt a levegőt képtelenség kinyomni onnan. Helyesen akkor járunk el, ha a lap hosszabbik oldalára merőleges bordákat húzunk fel az aljzatra, majd belehelyezzük, és a bordákra merőlegesen belemozgatjuk a lapot. Persze a burkolólap bordázottságától és az alkalmazott ragasztó fajtájától függően felhordhatunk egy réteget a lap hátoldalára is. Üregmentes fektetés előtt ezért mindig próbaragasztást kell végezni. Ilyenkor a tervezett ragasztóval és technológiával tegyünk le 1-2 lapot, majd vegyük vissza azokat. Így könnyen el tudjuk dönteni, hogy a választott ragasztónk, az alkalmazott technológiánk és a fogas glettvasunk mérete alkalmas-e az üregmentes ágyazat kialakítására.
Minél nagyobb lapokkal burkolunk, annál nagyobb az esély, hogy a burkolólap közepe és széle között jelentős síkpontosságbeli különbség van. Az aljzat síktól való eltérése is nő a távolság növekedésével. A szakmai szervezetek által elfogadott aljzat pontatlanság 1 méteren 4 mm. Ez óriási szám. Murphy törvénye alapján a burkolólap és az aljzat síktól való eltérése össze fog adódni. A lap alsó pontja alatt is szükség van egy legalább 3 mm-es ragasztórétegre, tehát a hagyományos 5 mm-es, úgynevezett vékony ragasztóágy nem lesz elég. Ha belegondolunk akkor logikus, hogy a lapok növekedésével nemcsak a ragasztó rugalmasságát kell növelni, hanem a fenti okok miatt az alkalmazható rétegvastagságot is.
Persze megoldás lehet, és sokszor szükséges is az aljzat kiegyenlítése. Emellett azonban, a KERAFLEX EXTRA S1, a KERAFLEX EASY S1, az extra nagy lapokhoz használandó ULTRALITE S2 termékünk már 10 mm-es vastagságig használható termék. Ezen termékek használatával elkerülhetjük, hogy a vastagabb ragasztóágy miatt kialakuló fogasságot, és tapadó szilárdság csökkenését is. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a ragasztó hátoldali nedvesítő képességét sem. A kezdeti és végtapadást is befolyásolja, hogy a ragasztó friss állapotban mennyire nedvesíti a lap hátoldalát.
Ha egy lapot leteszünk, majd visszaveszünk és nem egy cuppantott ragasztóképet látunk, akkor ragasztót, technológiát vagy mindkettőt cserélni kell. A cikkben említett termékek és technológiák elengedhetetlenek az üregmentes burkoláshoz és a nagy lapok fektetéséhez.
forrás: 56. Mapei Krónika – Novák Péter hideg- és melegburkolati termékfelelős cikke