Technológia

Hogyan, mit és mivel szigeteljünk?

2012.08.28. 09:01

Az épületek vízszigetelését mindenki fontosnak tartja, megbízók, tervezők, kivitelezők, és mindenki, aki részt vesz egy építmény megvalósításában vagy felújításában. Cikkünkkel szeretnénk segíteni az anyagválasztásban, áttekintjük a vízszigetelő rendszereket, és összefoglaljuk az anyagok legfontosabb tulajdonságait. (x)

Az épületek vízszigetelését mindenki fontosnak tartja, megbízók, tervezők, kivitelezők, és mindenki, aki részt vesz egy építmény megvalósításában vagy felújításában. Cikkünkkel szeretnénk segíteni az anyagválasztásban, áttekintjük a vízszigetelő rendszereket, és összefoglaljuk az anyagok legfontosabb tulajdonságait. Az épületek szerkezetét és helyiségeit a kívülről érkező és az üzemelés közben keletkező vízhatásoktól is védeni kell. Az építőipari segédanyagok rohamos fejlesztésével ma már olyan kiváló minőségű kenhető, alternatív vízszigetelő anyagok állnak rendelkezésre, amelyek megfelelő kivitelezés mellett tartósan, akár évtizedekig elláthatják feladatukat.

 

 

 

Az épületek fürdőszobáiban, konyháiban, mosókonyháiban a felületekre kerülő víz elleni védekezés ma már hétköznapi eszköze a MAPEGUM WPS gyorsan száradó, rugalmas, kenhető beltéri vízszigetelő anyag. Újdonsága a rendszernek egy kedvező árú hajlaterősítő termék, a MAPEBAND PE 120. A MAPEBAND PE 120 termék sarkok és áttörések biztonságos zárásához alkalmas elemei is forgalomba kerültek.

Fokozottabb vízterhelés esetén, mint például egy épített, kerámiával vagy mozaikkal burkolt zuhanytálca alatt, a MAPELASTIC vagy a MAPELASTIC AQUADEFENSE az alkalmas szigetelő anyagok.

A MAPELASTIC, kétkomponensű, rugalmas, cementkötésű habarcs néhány kivétellel (pl.: negatív oldali víznyomás), az épületet érő valamennyi vízhatás szigetelésére alkalmas anyag. Két rétegben, összesen 2 mm-nél nem vékonyabb rétegben felhordva, tökéletes védelmet nyújt az alatta, illetve mögötte lévő felületeknek. Hajszálrepedezett aljzaton vagy medencékben és teraszokon a MAPELASTIC réteget MAPENET 150 üvegszövet hálóval célszerű megerősíteni. A MAPENET 150 alkalmazása könnyebbé teszi a 2 mm szigetelő rétegvastagság betartását is.

 

 

 

A MAPELASTIC AQUADEFENSE felhasználásra kész, nagyon gyors száradású, rugalmas kenhető, vízszigetelő-anyag, kül- és beltéri felületekre is. Megjelenésében és állagában hasonlít a MAPEGUM WPS szigetelő anyaghoz, azonban tulajdonságai messze meghaladják az utóbbiét. Felhordása igen egyszerű, előkeverés nélkül, simítóval, hosszú szőrű hengerrel vagy ecsettel történik. Kültéren teraszok, erkélyek szigetelésére alkalmas, a rendkívül gyors száradás jellemzi, a felhordást követően 4 óra múlva burkolható. Az egyszerű felhordás és a gyors száradás jelentős előnyöket nyújt e területeken még a MAPELASTIC-kal szemben is. Az MAPELASTIC AQUADEFENSE-t két rétegben, összesen legalább 0,8 mm vastagságban kell felhordani. Ez 1,1 kg/m² anyagmennyiséggel érhető el biztonságosan.

Hasonló feladatok megoldására alkalmas a MONOLASTIC egykomponensű cementkötésű, rugalmas vízszigetelő habarcs. Gyorsan szárad, a második réteg felhordása után két nappal burkolható. Annak ellenére, hogy cement alapú habarcs, a MAPELASTIC-kal ellentétben a fémsimító mellett, hosszú szőrű hengerrel vagy ecsettel is felhordható. A legkisebb vastagsága 2 mm kell legyen, megerősítésére a MAPELASTIC-hoz hasonlóan MAPENET 150-et lehet alkalmazni.

 

 

 

Az épületeket azonban nem csak a belülről megjelenő vagy csapadék formájában jelentkező vízhatások érik. Az épület földben lévő helyiségeit, a pincét vagy a garázsokat is hasonlóan védeni kell a víz károsító hatásaitól. Gyors, csekély műszaki felszerelést igénylő technológiát tesz lehetővé a MAPELASTIC FOUNDATION kétkomponensű, rugalmas, cementkötésű szigetelő habarcs. A MAPELASTIC FOUNDATION kiválóan alkalmas mind a pozitív, mind a negatív víznyomásnak kitett, akár földdel folyamatosan érintkező betonfelületek szigetelésére. Az épületek földbemerülő részeinek szigetelése során kiemelkedő előnye a bitumenes lemezszigetelésekkel szemben, hogy megvalósítása a fal magasságától függően, nem feltétlenül igényel állványozást. Az esetleges hibák, és utólagos sérülések helyének meghatározása is egyszerűbb a MAPELASTIC FOUNDATION alkalmazásával.

További információkat a Mapei vízszigetelő rendszerekről itt kaphat.

(x)