Környezetünk erőforrásainak mértéktelen kihasználása egyre sürgetőbb válaszlépéseket tesz szükségessé a fenntarthatóság érdekében, köztük az energiafogyasztás- és felhasználás visszaszorítását. Hazánkban az energiafogyasztás csaknem 40 százaléka köthető az épületekhez, ami többek között az elöregedett lakóépületek korszerűtlenségének tudható be. Megfelelő hőszigetelés alkalmazásával és a hőhidas épületszerkezetek elkerülésével sokat tehetünk az ingatlanok hővédelméért és bolygónkért is. Nézzük milyen megoldásokat kínál ehhez a BACHL.
Azok az épületek, amelyek jelenleg nem felelnek meg a közel nulla energiaigényű feltételeknek 2022. június 30-ig kaptak haladékot az eredetileg kitűzött 2021. március 11-ei határidőhöz képest. A közeledő határidő miatt is kulcsfontosságú, hogy a szigorodó hőtechnikai követelményeknek eleget téve olyan hőszigetelést alkalmazzunk, amely lehetővé teszi a minél homogénebb hőburok kialakítását. Mindamellett az is fontos szempont, hogy olyan hőszigetelő megoldást válasszunk, amelyet újra hasznosítható anyagból, környezetkímélő gyártási folyamat során állítanak elő. A BACHL korszerű és fenntarthatóan előállított hőszigetelő anyagaival gazdaságosan és környezetbarát módon üzemeltethetjük az épületeket.
BACHL poliuretán (PIR) táblák
A hőhídmentes épületszerkezet kialakításához kiváló megoldást jelentenek a BACHL poliuretán (PIR) lapjai, amelyek 35-40%-kal jobb hőszigetelési értékmutatóval rendelkeznek a hagyományos hőszigetelő anyagokhoz képest. Amellett, hogy az egyik legpraktikusabb és legkorszerűbb módot kínálja az épületek fokozott hőszigeteléséhez más szigetelőanyagok vastagságához viszonyítva kisebb méret is elegendő a PIR táblákból. A mindkét oldalon alufólia kasírozott változatuk télen megtartja a meleget, nyáron azonban visszaveri a külső napsugarakat, ezáltal kellemes klímát teremtve a belső terekben. További előny a táblák egymásba illeszkedő, körkörösen csaphornyos (nútféderes) élképzése, mellyel megszakítások nélküli, hőhídmentes tetőszerkezet hozható létre. A PIR lapok élettartama hosszú évtizedekig is kitart, akár 50 évig megtartják formájukat, ellenállnak a vegyszereknek, nedvességnek, korhadásnak és rothadásnak, illetve magas szilárdsági jellemzőkkel bírnak, ami által mechanikailag erősen terhelhetők. Biológiai és építésökológiai szempontból is ártalmatlan végtermékről van szó, hiszen a PIR habból előállított táblák klórozott- és fluorozott szénhidrogénektől (CFC) mentesek. Ideális hőszigetelő megoldást nyújtanak gyakorlatilag minden felhasználási területre, a padlótól, a födémen át a magas-, vagy lapostetőig.
BACHL Extrapor grafitos EPS hőszigetelő táblák
Egy másik környezettudatos alternatíva a BACHL EPS hőszigetelő táblái. A polisztirol hőszigetelő anyag, ezen belül is különösen a grafit adalékos fajtája (BACHL Extrapor) magas energiahatékonyságú mutatókkal rendelkezik, az előállításához szükséges gyártási folyamatok pedig kevésbé terhelik a környezetet. Ez utóbbit a svájci Büro für Umweltchemie 2008-ban közzétett kutatása is alátámasztja. A polisztirol gyártásánál mindössze minimális hulladék keletkezik, amit azonnal újra lehet hasznosítani a gyártási folyamaton belül. A polisztirol lemezek kiválóan biztosítják az épület energiamegtakarítását a téli és a nyári hónapokban egyaránt. A termék tömb szerkezetét polimerek habosításával érik el, a kész anyag 98%-ban levegőt tartalmaz. Csekély súlyuk miatt a szállításuk környezetkímélőbb logisztikai hátteret eredményez. Ezzel a típusú hőszigeteléssel egyrészt a pénztárcánknak is kedvezhetünk, hiszen a piacon elérhető legalacsonyabb árú hőszigetelő rendszerről van szó, a grafitos EPS hőszigeteléssel ráadásul vékonyabb rétegben is elérhető a kívánt hatékonyság. Másrészt a ragasztásmentes gyártásnak köszönhetően irritáció- és allergiamentes terméket kapunk.
További információk a BACHL honlapján.