Épületek/Lakóépület

Home for Life - A világ első aktív (energiatermelő) háza

2011.02.01. 14:16

A Model Homes 2020 elnevezésű európai projekt első eleme a dániai Lystrup településen az AART Architects (Anders Strange, Anders Tyrrestrup, Torben Skovbjerg Larsen) tervei szerint 2009-ben felépült Home for Life (Otthon az életnek) elnevezésű családi ház, amely a világ első aktív, energiatermelő épülete. Az építészeti kialakítás a minél több fény és levegő alapkoncepcióját tükrözi a fenntarthatóság holisztikus megközelítésére helyezve a hangsúlyt.

A Home for Life nevű családi ház Lystrup településen található, Dánia második legnagyobb városa, Aarhus mellett. A világ első aktív - tehát energiatermelő - házaként épült, alapos kutatás és tervezés eredményeként, amely utat mutat az építészetben a jövő remélt, alacsony CO2-kibocsátású épületeinek új generációja felé. A 200 m2 alapterületű, CO2-semleges épület alapvetően a Nap energiáját használja fel. Az energiaigények csökkentését 7 m2 napkollektor, 50 m2 napelem, valamint hőszivattyú biztosítja, a hálószobákba és a konyha-étkező terébe jutó fénymennyiséget  napelemes vezérlésű tetőablakok szabályozzák.

 

 

 

Ezen felül minden tetőablak rendelkezik dinamikus, napelemes működésű belső árnyékolóval és külső napellenzővel. E környezetbarát sajátosságok teszik egyedivé a Home for Life projektet a fenntartható épületek között, mivel a házat úgy tervezték, hogy több energiát termeljen, mint amennyit elfogyaszt élete során. 9 kWh/m2/év becsült energiatöbblettel számolva, mintegy 40 év alatt a ház annyi energiát állít majd elő, mint amennyit felhasználtak az építőanyagainak előállításához, így a mérleg ezen a ponton fog kiegyenlítődni - ezután pedig már csak energianyereség fog keletkezni.

 

 

 

Az épület teherhordó szerkezetét vasbeton lemezalap és a rákerülő faváz alkotja, míg a külső burkolatot lécvázra erősített pala adja. A mozaik jellegű padlóburkolat újrahasznosított üvegből készült, az ablakok üvegszerkezetei pedig a legújabb energiatakarékos technológiával készültek. A tetőablakok és a függőleges üvegfelületek együttes területe a padlófelület 40%-át - a hagyományos alacsony energiaigényű épületekre jellemző érték kétszeresét - adja, így a beeső napfény maximális kihasználása csökkenti a felhasznált energiaigényt és kellemessé teszi a lakótér klímáját.

 

 

 

A fény és a szellőzés az emberi komfortérzés kulcsfontosságú tényezői. Az egészséges belső klíma biztosítása érdekében minden helyiségben érzékelők mérik a hőmérsékletet, a páratartalmat és a CO2-tartalmat, ha szükséges, automatikus ablaknyitók engedik be a friss levegőt, az érzékelők pedig lekapcsolják a lámpákat, amikor elhagyjuk a szobát. Folyamatosan figyelik, mérik a külső-belső állapotokat, mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt. Az adatok kiértékelése segít a lakók, a környezet és a klíma pozitív hatásainak erősítésében, a köztük lévő kapcsolatok fejlesztésében. Ily módon az Otthon az Életnek elnevezésű projekt megmutatja, hogy az építészet nem egy befejezett, hanem egy folyamatosan fejlődő dolog. Elénk tárja, hogyan vehetjük fel a küzdelmet a klímaváltozással szemben úgy, hogy az építészeti formák és megoldások révén csökkentjük a CO2-kibocsátást és a megújuló energiaforrások kiaknázását – mindezt anélkül, hogy le kellene mondanunk a napfény és a friss levegő iránti alapvető igényünkről.

 

 

 

Más szavakkal: a Home for Life projekt a fenntarthatóság teljes körű megközelítését fejezi ki, figyelembe véve a társadalmi, környezeti és éghajlati összefüggéseket is.


Home For Life
vezető tervezők: Anders Strange, Anders Tyrrestrup, Torben Skovbjerg Larsen
tervezés éve: 2008
kivitelezés éve: 2009
bruttó szintterület: 200 m2
helyszín: Lystrup, Elmehaven 1, Dánia
generáltervező: AART Architects
tájépítészet: AART Architects
mérnöki munkák: Esbensen Rådgivende Ingeniører
bruttó beruházási költség: 4,5 M dán korona (605000 €)
Építtető/megbízó/fejlesztő: Velux - Velfac
generálkivitelező: VKR Holding
fotók: Adam Mørk