Közélet, hírek

Homlokzati dekoráció a Nyíregyházi Főiskola négy kollégiumi épületén

2007.02.01. 12:00



Mátrai István: ”Tömb-számok” c. alkotása

Mátrai István: ”Tömb-számok” c. alkotása a Nyíregyházi Főiskola négy felújított kollégiumépületének oldalfalán a végfal műszaki funkcióját is ellátó homlokzati dekorációra - a Magyar Universitas Program keretén belül -  kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.

 
Leírás 
A Nyíregyházi Főiskola Kollégiumának alacsonyabb, egyszintes nyaktagokkal összekapcsolt 4 magasabb - ötemeletes - lakótömb-szárnya egymástól nagy távolságra helyezkedik el, és a dekorálni kívánt északi homlokzataik nem egyvonalban vannak. Így együttes rálátás igazából csak nagyon távoli pontból adódhat, - úgy mint a homlokzati építész tervrajzon. Valójában a különböző megközelítések felől hogy egyik, hol másik kerül előtérbe, egymást takarhatják, és a közlekedés során ”fedezhetők fel”.
 
Miután a kollégium egy sokak által látogatott közösségi épület, - a kiállítási - illetve a kórházi pavilonokhoz hasonlóan - a homlokzati dekorációnak egyben funkcionális feladatot is el kell látnia, azaz előnyös lenne, ha hordozná az egyes lakótömbök megkülönböztető sorszámát is, amely aztán grafikai összhangban van a kül- és beltéri tájékoztató- és eligazító rendszerrel. (Alaprajzi térképek, információs- és irányító táblák, tömb-, emelet- és szobaszámok.)
 
Miután az épület homlokzat-felújítása - a falak szigetelésével és festett dryvit vakolat felhordásával már időközben elkészült - azonos falszínekkel és lábazati színezéssel, így a dekorációs elemek elhelyezésénél figyelembe kell venni, hogy az új felületű homlokzat lehetőleg ne sérüljön. Ezért csakis olyan megoldás jöhetett számításba, amely nélkülözi a szerelési munkákat, illetve elveti az olyan plasztikai megoldásokat, amelyek az időjárási szituációkban (eső, hó, szél) felület-rongálódáshoz vezetnének. Így mindenképpen a falfestés a szóba jöhető technológia, - állványozás helyett alpin technikával - amely ugyanakkor költségkímélő megoldás is.
 
Amúgy a 4 végfali homlokzat, a folyosó-ablakokkal nem igazán kitüntetett eleme az épületnek, ezért mellőztem az apró részletekkel teli ”képzőművészeti” megközelítést, és - gondolva a gyors, körülményes kiszerkesztés és sablonkészítések nélküli kiviteli megoldásra - a tömb-számokat (1; 2; 3; 4) csakis egyenes-szakaszokkal határolt számjegy-típusokból hoztam létre, úgy, hogy dekorációs motívumként mintegy egyre vékonyodó további kontúrokkal teríti be a lábazat feletti teljes falfelületet, és mindegyik magába olvasztja az amúgy semleges emeleti ablakokat a középtengelyben.
 
A számok grafikai kialakítása - azzal, hogy befelé egyre sűrűsödik - a dekorációs célok túl azt a folyamatot is jelképezi, amint a főiskolai tanulás során egyre nő a tudás.
 
A színezésük pedig - a lábazati barna színhez kapcsolódva - szintén az információs rendszer elemeként a négy egymástól jól elkülönölő, de ugyanakkor a szivárvány színsorának négy jellegzetes tagját idézi: narancs - lila - kék - zöld. Ez visszaköszönhet a belsőépítészeti (előcsarnok, folyosók) burkolat kialakításainál, vagy az eligazító rendszer alapszinezésében (épület-, és emeletszám, valamint szobaszámok), így aki abban a tömbben tartózkodik, a színrendszer alapján is tájékozódhat. (Menekülési útvonalaknál is hasznos megkülönböztetés az egyes épületszárnyak között.)
 
Éjszakai megvilágításukat oszlopokra szerelt 2-2 db 300 W-os reflektor biztosíthatja.