Közélet, hírek

Homlokzati dekoráció a Nyíregyházi Főiskola négy kollégiumi épületén

2007.02.01. 12:00

Antal Csaba, Harmati Zsombor, Csizmadia Gergely alkotása

Antal Csaba, Harmati Zsombor, Csizmadia Gergely alkotása a Nyíregyházi Főiskola négy felújított kollégiumépületének oldalfalán a végfal műszaki funkcióját is ellátó homlokzati dekorációra - a Magyar Universitas Program keretén belül -  kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.

 

Leírás

Örök társunk: a fa
A fa szerkezete

A fa sejtek millióiból épül fel. A sejtek sejtfalból és sejtüregből – lúmenből – állnak. Kémiailag a fa cellulózból, poliózokból és ligninből tevődik össze. Ezek váz és töltőanyagok, amelyek felépítik és összetartják a szerkezeti egységeket. Ez a szerves felépítés heterogén rendszert képez, amely biológiai, anatómiai, fiziológiai és kémiai hatások összessége által jön létre.
A fában szilárdító, raktározó és szállító szövetek jellegzetes sejtelemei találhatók. A szövetek sejtek tömegéből épülnek fel egységes egésszé, amelyben a sejtek a munkamegosztás elve alapján végzik különböző, de egymástól függő munkájukat. A sejtek alakja, nagysága és méretei fafajonként, de fafajokon belül is rendkívül változó.

A fában az élő és az elhalt, elfásodott sejtek egyidejűleg vannak jelen. Az elfásodott sejteknek nincs saját anyagcseréjük, tehát nem élnek, mégis fontos szerepük van az élő szervezetben, mint támasztó szerkezeti elemek és, mint a szállítást végző edények építőelemei.
A tűlevelű és lombos fák felépítése alapvetően különbözik egymástól. A tűlevelűek egyszerűbb, primitívebb felépítésűek, mint a lombos fák. Azzal magyarázható, hogy a fenyőfélék fejlődéstörténetileg sokkal idősebbek, mint a lombos fák.
Köszönet Winckler Andrásnak.

Méltán gondolhatjuk, hogy a természet alkotásai kellően nagyok ahhoz, hogy művészi megközelítésben üzenetet továbbítsanak a - jövő generációjának – magától a természettől.