Épülettervek/Hallgatói terv

Hortobágyi Csillagda – Tomasák Gergő diplomamunkája

2019.11.21. 07:36

A Hortobágyi Nemzeti Parkban hazánk egyik legsötétebb csillagos égboltja látható, ezért a helyszín ideális a csillagvizsgálatra. Tomasák Gergő diplomamunkája több, mint egy planetárium: komplex módon új tanösvények és látogatói élmények megálmodásával együtt született. A hallgató MÉK-MÉSZ Diplomadíjban részestült.

A Nemzetközi Sötét Égbolt Társaság (IDSA) Magyarországon 3 olyan helyet díjazott (Zselici Tájvédelmi Körzet, Bükki és a Hortobágyi Nemzeti Park), ami városi fényektől mentes, a legsötétebb égbolt az országban. Az elmúlt években ezt a szakma is kihasználja: Zselicen már megvalósult egy látogatók és a szakma által is jól használható épület. Noha a Hortobágyon az erdei iskolánál található egy kis csillagda, ez az elmúlt években elavulttá vált, fejlesztésekre lenne szükség.

Helyszínbejárás és tanösvények

Habár a legfontosabb nevezetességek a település központjában vannak (Kilenclyukú híd, Körszín, Pásztormúzeum, Madárkórház, Látogatóközpont), a természeti környezet bőven tartogat látnivalókat és élményeket. A község déli részén, a Borsosi-tó és a Malomházi-halastavak környén több olyan pont is van, melyeket érdemes meglátogatni. Itt találhatók az állatok bemutatására szolgáló épületegységek, az Állatpark és a Vadaspark, valamint a folyó mentén olyan műszaki objektumokra bukkanhatunk (duzzasztógát, híd), amik a táj fontos megállóhelyei. Ám kétségkívül a legnagyobb élményt a természet adja: a hungarikum „puszta", az erdők, a tavak és a táj növény- és állatvilága.

A Hortobágyi Nemzeti Parkban tanösvényen keresztül ismerhetjük meg nemzeti parkunk flóráját és faunáját. A jelenlegi tanösvény 8 km hosszú, amit kerékpárral vagy gyalogos túrával lehet megtenni szakvezető segítségével. Viszont ez a túra nem ad lehetőséget a Borsosi-tó és a Malomházi-halastavak megismerésére, ezért másik két túraútvonalat is terveztem, amibe a Hortobágyi Csillagvizsgáló és annak környezete is bekapcsolódhat.



Tervezési helyszín

A helyszín kiválasztásánál fontos volt, hogy távol essen a településtől, könnyen megközelíthető legyen és kapcsolódjon a tanösvényhez. Ezeknek a feltételeknek a Malomházi-halastavak nyugati csücske felel meg, ahol egy nyugatról erdősávval határolt nádmező terül el; az erdősáv és a Hortobágy folyó között egy kisebb tisztás is található.


Határhelyzet – azonosulás

A Hortobágy folyó egy határhelyzetben található, ami elválasztja a sík pusztaságot a halastó rendszertől. A két oldal teljesen más világot képvisel, ezért az erdősáv előtti terület egy átmeneti zóna, amely mind a két részhez kapcsolódni szeretne. Az átmeneti zónában az épület nyugati oldala a nádas tükörképe, ezzel szemben a másik fele oly módon akar csatlakozni az erdős, nádas világhoz, hogy minél több természetet engedjen be az épületbe. Így ezen az oldalon a lehető legtöbb megnyitás kialakítását terveztem, mely elősegíti, hogy az épület minél jobban azonosuljon a természettel.


Irányultság – térformálás

A főépület egy tengelyre fűződik fel, e mentén egy gyalogoshíd van, ami összeköti a pusztaságot a tervezési helyszínnel. A látogatók számára az útvonalat egy faburkolat jelzi, mely utat mutat a látogatóközpont bejáratához és a nádmező felé. A főépület alaprajza egyszerű hasábból indul, ami nem válik hivalkodóvá ebben a természeti környezetben. A két funkciót egy átmeneti tér osztja fel, de a szélső, fedett terek is szervesen kapcsolódnak az épülethez. A térformálás is az egyszerűségből épül: az épületrészeken belül csak a legfontosabb funkciókat választottam le, így nem jönnek létre folyosók, hanem a terek egymásba nyílnak.

Nád – tisztelet

A halastavak környékének egyik meghatározó eleme a nád, ezt a tervezés során is szem előtt tartottam. Több funkciót lát el: takarja az épületet és irányt mutat a turistáknak. Az épület homlokzata egyrészt tükörként viselkedik, másrészt tiszteletben tartja környezetét, ezért a homlokzaton a nád keresztmetszetét utánzó, félköríves formákkal mélyített felület látható, ami az épület homlokzatának struktúráját egészben meghatározza.

Csillagos égbolt – misztikus fények

A Hortobágyi Nemzeti Parkban hazánk egyik legsötétebb csillagos égboltja látható, ezért ez a helyszín ideális a csillagvizsgálatra. Diplomamunkámban a planetáriumot körülvevő kiállítótérben csak a felülvilágítókon keresztül jut be fény. A sejtelmes, misztikus fényekkel egyfajta téri élményt szeretnék átadni az idelátogatóknak, mindemellett a födémben megjelenő áttörések a csillagos égbolt absztrakt formái.

„Természeti sokk"

A főépületet elhagyva, az erdőn át a nádmezőre érve egy egészen más világ tárul fel előttünk. Ezt az egységet megtartottam, így az itt megjelenő építmények összekötő eleme a természetesség. A lehető legkevesebb mesterséges anyag felhasználásával jöhet létre a tanösvényen egy tájékoztató pont, egy meditációs hely, a két csillagda és egy napóra. A nádmezőn található mini tanösvény a „Nagy Göncöl" nevet kapta, mivel egy-egy csillagpont egy-egy megállóhelyet jelent. A két csillagdában különböző típusú (nap-, apokromatikus) távcsövek kaptak helyett. Ha a csillagdák zárva vannak, a túrázók kilátóként is használhatják az épületeket, megfigyelhetik a halastó növény- és állatvilágát, miközben a meditációs helyen kiszakadhatnak a mindennapi életből és feltöltődés után jó érzésekkel távozhatnak erről a helyről.

Tomasák Gergő