Épülettervek

Hullámzó szalag - Deichler Tímea és Jakab Dániel 2. díjas terve Csepelre

2017.01.09. 11:12

A tervezők bátran nyúltak a csepeli Ü1 és Ü2 üzletközpontok környezetéhez - az eredményt geometrikus formák és fenntartható, környezetbarát megoldások jellemzik. Az építészek igyekeztek az üzleti profit szempontjait is figyelembe venni a tervezéskor, az alaprajzot ennek megfelelően racionalizálták. Pályaművük a Csepel Arca pályázaton második helyet ért el.

Helyszín

Tengely

Tervünkben a Kossuth Lajos utca erős tengelyt képez, melyre három különböző funkcióval bíró teresedést fűztünk fel. Északról haladva az első a Szent Imre tér, mely a templomot körülvevő parkos területtel a környék jelentős zöldterülete. A második az Ü1-Ü2 épületek találkozása, ahol jelenleg is fontos gyalogos tengely található - azonban a környező lakóépület miatt a terület közösségi szerepe meghatározóbb kellene, hogy legyen. A harmadik a Csepel Plázát és a piacot összefogó sáv, mely erős kereskedelmi egységet képez. Az előbbiek alapján javasoljuk a közösség mindennapi életét kevésbé érintő funkciók egy részét az Ü1 és Ü2 központokból a Csepel Plázába áthelyezni, mely funkcionális rendezés által a Csepel Pláza és az Ü1-Ü2 üzletközpont is felfrissülhetne.



Hullám

A hullám több szempontból is jelentőséggel bír - egyrészt utal a Csepel-sziget és a Duna kapcsolatára, történelmére, másrészt az itt élő emberek mindennapi ingázására. A Kossuth Lajos utcai tengelyt egy hullámzó szalagként képzeljük el, melynek egyik hullámhegye a tervezési területünk közepe, a két épület találkozása. Ezen kívül a továbbiakban újabb „hullámfrontok" kiépítését is elképzelhetőnek tartjuk, például a Csepel Pláza és a piac közti sáv fejlesztésével - ennek mélyebb taglalása nem képezi a jelen pályázat tárgyát.


Függőleges és vízszintes sávok

Az Ü1-Ü2 központokat a köztes közösségi tér felé egyre jobban megnyitjuk. A Kossuth Lajos utca jelentős forgalmától való elválasztás miatt az üzletközpontokat a Kossuth Lajos utca felé nagyobb felületen zárnánk, a belsőbb területek felé felszakadoztatva. A vízszintes és függőleges sávok egymásra helyezéséből, valamint a két épület viszonyából adódott az együttes irány, mely szintén hullámként is értelmezhető.


Teresedések

Az Ü1 és Ü2 központok környezetének jellege közelségük ellenére más. Az Ü1 központ a HÉV felöli megérkezés helye, mozgalmas egybefüggő tér mely az egész épület közlekedőrendszerével áramló egybefüggő rendszert képez. Az Ü2 üzletközpont sokkal nyugodtabb, környékén jelenleg is kisebb „helyek", szigetek érzékelhetők, ezt folytattuk, az épület több kisebb tér köré szerveződik.



Funkciók

Az Ü1-ben nagyobb kereskedelmi egységeket (kék), valamint a térre is nyíló vendéglátó egységeket (narancs) helyeztünk el. Az Ü2 átriumai köré hasonló funkciókat telepítettünk. A (zöld) gyógyászati egységek játszótérre, a (bordó) szépségápolási egységek pados területre néznek, a padok sakkozásra, kártyajátékok űzésére is használhatók. A tetőn kívüli térre nyíló (sárga) kulturális funkciókat is ajánlunk, melyek kiegészíthetnék a szabadtéri könyvespolcok, játékasztalok világát. A buszmegállók környékére kisebb, utazáshoz, reggelihez köthető (lila) funkciókat terveztünk.



 

Ü1

Az Ü1 üzletközpont dinamikusabb, összefüggő, áramló terek láncolata. Az északi végén egy nagyobb tér zárja, mely egyrészt a megérkezési pont a HÉV felől, másrészt itt találhatók a vendéglátóegységek, melyek a tér egy részét is belakhatják. Ezzel a térrel egységben egy tetőteraszt is létrehoztunk, mely a forgalmas úttól és a lenti áramló tértől elemelve nyugodtabb, leülős helyeket tud biztosítani. A tér helyet adhatna tematikus rendezvényeknek is, mint például a karácsonyi vásár, a lenti téren karácsonyfával, kirakodó helyekkel, mely a fönti térről forralt bort szürcsölgetve, beszélgetve szemlélhető.



 

Ü2

Az Ü2 üzletközpont nyugodtabb. Déli részén nyitott, parkosabb jellegű, kulturális funkciókkal, mint pl. a szabadtéri könyvespolcok. A tető alatti épületrész az egymást követő átriumok köré rendezett egységekből épül fel.



 

Fenntarthatóság

Fő tartószerkezet megőrzése

Megőrizzük és hasznosítjuk az épületek alapozását, oszlopait, a tető szelemenjeinek nagy részét (az új kialakításához szükséges bontásoktól eltekintve). Amellett, hogy az előbbiek tartószerkezeti szerepe megmarad, további feladatokat is kapnak. A külső térben található oszlopokat polikarbonát lemezekkel burkoljuk, oly módon, hogy a burkolat és az oszlop között fennmaradó helyen megoldható legyen az esővíz tetőről való levezetése a csapadékgyűjtő tartályba, valamint fénycsövek elhelyezésével lámpaként is funkcionálnak.
 

Tető mint árnyékoló

A tetőt úgy alakítottuk ki, hogy a déli, és nyugati homlokzatszakaszokon előtetőt képezzen, ezáltal biztosítsa a helyiségek megfelelő árnyékolását. A tetőről lefolyó, tisztítóaknán áthaladó vizet az épület alatt tartályban gyűjtve szürkevízként locsolásra és WC-k öblítésére lehet hasznosítani.



Talajszondás hőszivattyú

Az épületek általunk tervezett nagyobb nyitott részein (a két épület találkozásánál közel) 40-40 darab nagyjából 100 méter mély talajszonda telepítését ajánljuk, melyek a talaj geotermikus energiáját hasznosítják télen fűtésre, nyáron hűtésre. Amellett, hogy mind a hűtés, mind a fűtés megoldható vele, jelentősen csökkenti a környezetszennyezést.


Mennyezethűtés, -fűtés

A gépészeti vezetékeket a tető alatti álmennyezeti térben helyezzük el. Így amellett, hogy a talajszondás rendszerrel a mennyezethűtés, -fűtés jól párosítható, valamint kellemes, egyenletes hőérzet biztosítására képes, a tető alatt futó vezetékek, hozzájárulnak a tömbök tetszőleges osztásához, rugalmas alaprajzi elrendezések kialakításához.


Szökőkút

Az Ü1 üzletközpont északi végére a teret finoman határoló padlóba épített pontszerű szökőkutakat terveztünk. Ez egyrészt utal a tér nyüzsgő, mozgalmas jellegére, ugyanakkor a víz csökkenti a szálló por koncentrációját a levegőben, ezáltal tisztítja azt. Ennek ellenpólusaként a túloldalon az Ü2 üzletközpont déli végén nyugodt víztükör zárja a teret.



Újrahasznosított és újrahasznosítható anyagok

A helyiségek külső függőleges határolófelületei nagy részben szendvicspanelekből, illetve polikarbonát lemezekből épülnek föl. Ezek amellett, hogy újrahasznosítható anyagok és egyre nagyobb arányban készülnek újrahasznosított anyagokból, ipari jellegük miatt Csepel ipari múltjával is párhuzamban állnak.


Éjszakai szellőztetés

A megfelelő polikarbonát falak alján és tetején nyitható kis méretű szellőzőablakok beépítését javasoljuk, melyeken keresztül az éjszakai szellőztetés lehetővé válik, jelentősén hozzájárulva a meleg nyári napokon a megfelelő hőmérséklet fenntartásához. Az energiatudatos építésnek köszönhetően az üzemeltetés kötcségei alacsonyak tudnak maradni.


Zöldtetők

A zárt épületrészek tetejére extenzív zöldtetőt terveztünk. A növényzettel telepített tetők javítják az épület környezetének mikroklímáját, a száraz levegő nedvesítésével, mely hozzájárul a nyári forróság csökkentéséhez, a külső és belső terekben egyaránt. A zöldtető ültetőközege és a telepített növényzet nagy szerepet játszik a környező zajok elnyelésében is, továbbá esztétikai szempontból is nagyon kedvezőek.


Deichler Tímea, Jakab Dániel

Részlet a bíráló Bizottság értékeléséből

"A pályamű fő értékei:

  • Professzionális munka. Bátran nyúl a meglévő struktúrához. Újat hoz létre ugyanazzal a vázszerkezettel. Nem tart meg szinte semmit, szabadon gondolkodik,
  • helyenként „elpusztítja" a tetőt.
  • Az alaprajzot átszervezi, törekszik üzleti profit szerint is racionalizálni.
  • Szellemes, laza térszervezés. Kevesebb tetőfelület, több fény.
  • Vonzó a belső út és a sétáló utca felőli terek kialakítása.
  • Gazdag, ötletekkel teli a térképzés.
  • A tetőre lépcső és rámpa is felvisz, nincsen olyan tervezett funkció, ami zavarná a szomszédos lakáshasználatot.
  • Naprakész, korszerű, időtálló építészet.
  • Moderált, biztonságos tetőkihasználás.
  • A Kossuth Lajos út kereszteződésében mindkét oldalon új terekkel gazdagítja a sétáló út vonalát."