Design/Formatervezés

Idén is Magyar Design a Construmán

2017.03.31. 14:16

Hat éve hozza el a Construma OtthonDesign kiállítás szakmai és laikus látogatóinak a hazai dizájn legfigyelemreméltóbb alkotásait a Magyar Design kiállítás, amely nemcsak informál, összegez és ízlést fejleszt, hanem eszmecserét kezdeményez, és társadalmasít, vagyis mindent megtesz azért, hogy a magyar dizájn eredményei láthatókká, érthetőkké, elérhetőkké és a széles közönség számára is vonzókká váljanak. 

A Construma egyfajta misszióként indította el annak idején ezt az állandó kiállítási tartalmat, amelynek kezdetektől fogva Németh Gabriella a kurátora. Egy teljes év dizájnterméséből áll össze a 150–180 négyzetméternyi stand anyaga, és számos alkotás a Construmán debütál; a kiállítási tárgyak között prototípusok, kísérleti darabok és kis szériás vagy egyedi megrendelésre készülő bútorok, világítótestek, lakberendezési kiegészítők, dekorációs tárgyak szerepelnek. A dizájnérték mellett a tervezői koncepció is válogatási szempont, így a közönség az itt látható tárgyakon keresztül ízelítőt kaphat a nemzetközi dizájntendenciákból, jelenségekből, trendekből is.




A kiállítás felvállalt célja, hogy a dizájnt mint problémamegoldó módszert közelebb hozza a látogatókhoz, növelje a dizájnértékkel rendelkező tárgyi környezet iránti igényt, valamint a dizájner szakember és a potenciális megrendelő, vásárló közötti bizalmat. A kiállítás ideje alatt lehetőség nyílik a tervezőkkel történő személyes párbeszédre, hiszen az alkotók számos esetben ott állnak a munkáik mellett, és megszólíthatók. A párbeszédet a standon kiépített mini társalgó–kávézó is indukálja.

A 2017-es kiállítási anyag egyes elemei közötti kohéziót nem az esztétikum, a dekorativitásra, a puszta szépségre való törekvés adja, sokkal inkább a környezettudatosság és az ökonomikus szemlélet. A tárgyak megalkotásakor markáns szempont volt a variálhatóság, a funkciók kombinálása és a flexibilitás. Jó példa erre a HANNABI BOX Hyperactive modellje, amely új lehetőséget kínál a kis lakásokban jelentkező összetett funkciók egyszerű megoldására. A kihúzható fejtámla a kanapé bármelyik oldalán tetszés szerint elhelyezhető, így a két egyszerű puff kanapéként vagy ágyként is használható.




A környezettudatosságot szintén a legfontosabb tervezői alapelvek között találjuk; mindez a takarékos anyaghasználatban, a káros anyagoktól mentes összetevők preferálásában, a könnyű szerelhetőségben és a helytakarékos csomagolásban is megmutatkozik. De a minőségi anyagok alkalmazása és a hosszú távú használatra való tervezés szintén az ökológiai lábnyom csökkentéséhez járul hozzá. A Fészek Részek például olyan, lapra szerelhető bútorokat kínál, amelyek környezettudatosak, és otthon bárki könnyen összeszerelheti őket. A hulladékminimalizálásra törekvő, csupa természetes alapanyaggal dolgozó Bergovecz László formatervező olyan bútorokat alkot, amelyek hite szerint bolygó- és felhasználóbarát társként szolgálnak a mindennapokban. Kerékgyártó András nemzetközi szinten is figyelemre méltó, rétegelt lemezből készült mobíliái a maximális ergonómia mellett a gazdaságos szállíthatóság szempontjára is megoldást kínálnak egyszerűen, csavarokkal szerelhető lábszerkezetüknek köszönhetően.




Az újraértelmezés és az újrafelhasználás szintén jellemző tervezői attitűdök: régi formák és gondolatok vagy éppen konkrét tárgyak felhasználása, új életre keltése kortárs nyelvezettel, a mai igényekhez igazodva. Az INDUSTREAL (Prokai Ádám) bárszéke a régi iskolai tornazsámolyokat idézi, Koralevics Rita (PAPER UP!) tárgyai pedig a papírmasé-esztétika jegyeit hordozzák magukon, némi indusztriális ízzel, hiszen az újrahasznosított papír mellett a cement a másik alapösszetevő.

Elmondható, hogy az idei Magyar Design egyfajta kortalan dizájnnal ismertet meg minket, azaz megoldásaiban egyszerűsödő, az erőforrások észszerű felhasználását szem előtt tartó, funkcionális igényekre koncentráló és hosszú távú használatra készülő tárgyi világot tár elénk.




Kiállítók:
Antal Balázs (BAANTAL), Baraksó Alexandra (Fészek Részek), Bergovecz László (Fészek Részek), Boldog Anita (AB Concrete), Deme Tamás (Fészek Részek), Györe Máté (Fészek Részek), Juhos Lehel (Juhos Design Stúdió, NezozeN), Kerékgyártó András (PlyDesign), Koralevics Rita (PAPERUP), Néző János (NezozeN), Pataki Dávid (PDSIGN), Prokai Ádám (INDUSTREAL), Puzsér Zsanna (Fészek Részek), Rácz Anikó (Hannabi), Söptei Eszter, Tarcali Dávid (Stúdió Nomád)

Helyszín: G pavilon, 503A