A kiíró
A pályázat kiírója a Magyarországról kiinduló Interaction Architecture civil kezdeményezés, melyet az európai kulturális és szakmai kapcsolatokat, ill. az „egymásmellettélés” kölcsönhatásait fontosnak tartó építészek szerveznek.
Az Interaction Architecture 2011 építészeti pályázat védnöke:
Dr. Szaló Péter - területrendezési és építésügyi helyettes államtitkár,
Magyar Köztársaság Belügyminisztériuma
Szakmai támogatás:
Zentralvereinigung der Architekten Steiermark (ZV-Steiermark)
Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ)
A pályázat célja
A pályázat célja megismerni, ill. megismertetni azokat a már gyakorló építészeket, akik korábbi tanulmányaik során, ill. eddigi szakmai életútjuk alatt a szomszédos Ausztriában, vagy a szomszédos Magyarországon keresték szakmai fejlődésüket és részvevői voltak a kétoldalú kulturális ill. szakmai kapcsolatok fejlődésének. Olyan építészeket szeretnénk bemutatni, akikre a másik országban eltöltött idő, az oktatási intézmény, vagy szakmai kör szellemisége erős hatással volt, és úgy érzik, hogy hivatásuk szeretete, vagy személyiségük fejlődése miatt sokat köszönhetnek a „szomszédban” eltöltött éveknek. Úgy érzik, hogy az ott tartózkodás alatt kulturális kölcsönhatásba kerültek az adott országgal, várossal, iskolával, vagy közösséggel és ez nyomot is hagyott a szakmai identitásuk alakulásában.
Jelentkezési feltételek
A pályázatra jelentkezhet minden, hivatása szerint építész, aki az alábbi feltételek valamelyikét teljesíti:
További jelentkezési feltételek:
Lehetséges, hogy a részvétel feltételeinek meghatározásakor a pályázati kiírás nem fedi le teljesen azt a kiírói szándékot, mely szerint a jelentkezők minél szélesebb körben képviseljék a két ország értékeinek bemutatását. Ezért amennyiben a jelentkezéssel, ill. a részvételi jogosultsággal kapcsolatban az érdeklődőnek kérdése van, kérjük jelezze a kiíró felé az info/kukac/architekten.hu e-mail címen.
A pályázatra benyújtható alkotások
A kiállításon való részvételre megvalósult épülettel, építménnyel, építészeti-belsőépítészet installációval, egy korábban kiírt építészeti tervpályázaton részt vett tervvel, vagy diplomatervvel lehet jelentkezni. Személyenként, illetve irodánként 1-3 alkotás nyújtható be.
Megvalósult épület, vagy installáció esetén: az alkotás készülhetett a pályázó állampolgárságától függetlenül a két ország bármelyikében.
Pályázati terv benyújtása esetén: feltétel, hogy a tetszőleges témában kiírt építészeti tervpályázat a két ország valamelyikében került kiírásra.
Diplomaterv esetén: feltétel, hogy a terv a két ország felsőoktatási intézményeinek valamelyikén készült.
Beadandó munkarészek
A pályázatra történő jelentkezés és a pályázati anyagok benyújtása a projekt honlapján keresztül digitális formában történik. A jelentkezéskor a honlapon kitöltendő, ill. feltöltendő adatok és munkarészek a következők:
Sikeres regisztráció és a pályázati mű adatlapjának kitöltése után a projektszerverre pályaművenként 10 db adatfile tölthető fel, egyenként max. 10 MB terjedelemmel. Az adatokat szerkeszthető változatban kell benyújtani (JPG, TIF, PDF, DOC). A pályázatra benyújtott művek közül a kiállításra kiválasztott alkotásokat a kiíró szerkeszti és készíti el a kiállítás anyagát.
A pályázat munkanyelve
A projekt kétnyelvű, az internetes honlap és a kiállítás is német ill. magyar nyelven mutatkozik be. Kérjük a pályázókat, hogy amennyiben mindkét nyelvet beszélik, lehetőség szerint a leadandó szöveges munkarészeket (rövid szakmai életrajz, pályázati mű ismertetése, a pályázó személyes gondolatai) mindkét nyelven nyújtsák be. A kiíró a publikálásra kerülő szövegeket lektoráltatja. A műszaki terveken, képi anyagokon megjelenő szövegezéseket tetszőleges nyelven készülhetnek.
A zsűri
A felhívásra jelentkezettek alkotásai közül neves osztrák és magyar építészek, egyetemi oktatók alkotta zsűri választja ki azokat, amelyek a vándorkiállítás keretében osztrák és magyar egyetemi városokban az egyetemeken, ill. kulturális intézményekben kerülnek bemutatásra.
A zsűri elnöke:
O.Univ.-Prof. Arch. DI. Dr. h. c. Wolf D. Prix - Coop Himmelb(l)au
A zsűri tagjai:
Guczogi György DLA, Ybl díjas építész - Finta Stúdió
Gunther Zsolt DLA, Ybl díjas építész - 3H Építésziroda
Univ.-Prof. Arch. DI. Klaus Kada - Graz / Aachen
Univ.-Prof. Dipl.-Ing. Dr. Arch. Molnar Jenö - Grazi Műszaki Egyetem, Városépítési Intézet
Prof. Dr. Moravánszky Ákos - Svájci Művészeti Főiskola, Építészettörténeti- és Elméleti Intézet
Winkler Barnabás DLA, Ybl díjas építész - Hungaro-Austro Plan
a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) képviselője
Bírálati szempontok
A bíráló bizottság elsődleges szempontként jelöli meg azt, hogy a pályamű tükrözze a pályázati kiírásban megfogalmazott célkitűzéseknek megfelelő értékű, felfogású megközelítést. Kiemelkedő minőségűnek ítélhető az a pályamű, amely mai megoldásokat mutat, amelyen érezhető az a nyitottság, ahogy az alkotás fizikai és kulturális környezetével kommunikál, amely idézi a gyökerek szellemiségét, de egyúttal a kultúrák egymásrahatásából fakadó építészeti-művészeti értéket sugároz. Érdekes lehet az, hogy európai hagyományaink hogyan gyakorolnak megtermékenyítő hatást a kortárs építészetre, de üdvözöljük a leginnovatívabb, útkereső építészeti alkotásokat is. A kiíró szeretné, ha a benyújtott alkotásokon lemérhető lenne az a kulturális kölcsönhatás, amely az egymástóltanulás lehetőségéből fakad.
Ütemezés
Az építészeti pályázati kiírás megjelenése: 2010. november
Pályázatok beadása: 2011. február 14. hétfő
A zsűri ülése: 2011. március 08.
A pályázók értesítése: minden pályázót e-mailben értesítenek, közvetlenül a zsűri döntését követően
Vándorkiállítás bemutatása ausztriai és magyarországi helyszíneken: 2011. április - 2011. szeptember
Kapcsolat
E-mail: info/kukac/architekten.hu