Technológia

Járatlan utakon - a Metrodom zöldtető-rendszerének kivitelezése

2020.06.18. 17:34

Aki először meglátja a Metrodom Panoráma tornyait, annak kivétel nélkül a homlokzaton felültetett fák és cserjék ragadják meg a tekintetét, majd a kíváncsiságát. Kétségtelen, hogy itthon az újszerűsége és a megjelenése miatt maradandó élményt nyújt. A projekten lehetőségünk volt a zöldtető építés minden ágazatának megvalósítására.

A Kisvakond-Park Kft. névadójával ellentétben nem a föld alatt tevékenykedik: az elmúlt 10 évben meghatározó szereplőjévé vált a hazai zöldtető építési piacnak. Előszeretettel használunk innovatív ötleteket és fejlesztünk saját megoldásokat, termékeket. Az első zöldtetős munkánk a Corvin sétányon volt 2011-ben. Itt megtapasztaltuk, hogy mennyivel összetettebb feladat a födémen szakszerűen „kertet építeni", mint a termett talajon. Tetszett az irány, izgalmasak voltak az új kihívások, és mivel hamarosan a szakmától és a megrendelőktől is elismerésben részesültünk, a zöldtető építés felé fordultunk. Az azóta eltelt időben számos irodaházi-, lakóparki, közintézményi és ipari létesítményen volt lehetőségünk komplett zöldtető-rendszereket tervezni és kivitelezni. Mindhárom magyarországi rendszert kipróbáltuk, végül az APP Kft. mellett döntöttünk, büszkén vállaljuk a „Diadem-Partner" címet. A versenyképességünket erősítendő saját termékfejlesztésbe kezdtünk, minősített és mintaoltalommal védett termékeinket GreenTech néven vezettük be a piacra. A Metrodom Panoráma Lakópark kivétel nélkül GreenTech- és Diadem zöldtetős termékekkel került kivitelezésre.

A négy torony közé tervezett sokszínű zöldfelület, a játszóterek és a díszburkolatok mind a födémen helyezkednek el. A felületek tagoltsága a magasból változatos képet ad, de az intenzív tetőkerti közegből kialakított dombok a vezérszinten sétálva is mozgalmas látványt nyújtanak. A központi parkban sétálva a pihenni vágyók a saját tervezésű látszóbeton bútorcsaládunk, a Variopark padjaira ülhetnek le. A látszóbeton anti-graffiti védelemmel készült, azért hogy a park évekig megőrizze újszerű mivoltát. Minden épülethez tartozik egy nagy, egybefüggő lapostető is, ezeken extenzív zöldtetők kerültek kialakításra. A terveken és a költségvetésben eredetileg sedum sarj-vetés (magyar neve: varjúháj, de a kertészeti szakzsargonban sedum-ként terjedt el) szerepelt, de a megrendelő meggyőzhető volt, hogy előnevelt sedum-paplant terítsünk - így azonnal zöldbe borultak a tetők. Varjúháj szőnyeg itthon ekkora mennyiségben csak a saját forgalmazású GreenTech kínálatban volt elérhető, melyet részben saját termesztés, részben holland import fedezett. A két termék keverése sokszínű, egészséges extenzív zöldtető-borítást képez.

Az esztétikai élményen túl a zöldtetők fontos szerepet kaptak a házak hőszigetelési értékének növelésében és a csapadék kezelésében, hasznosításában, illetve a felesleg lassításában, amivel a csatornahálózat terhelését könnyítik meg. A drain-rendszerben tárolt víz egy része a lemezekről a zöldfelület vízellátását biztosítja, az átszivárgó mennyiséget pedig ciszternákban gyűjtjük össze, hogy felhasználható legyen akár öntözésre is.

A klasszikus (horizontális) zöldtető építés ennél a projektnél már nem jelentett különösebb új kihívást cégünknek, egyedül a beépített közeg-mennyiségek volumenét, és a folyamatosan átadás alá kerülő házak közti organizációt volt szükséges az átlagosnál előrelátóbb körültekintéssel szervezni. A homlokzati növénydézsákba és planténerekbe ültetett növények öntözése, vízelvezetése és rögzítése viszont annál érdekesebb volt! Magyarországon ugyanis nem volt hasonló megvalósult munka, ahol kérdezni lehetett volna a nehézségekről, praktikákról.

Alapvetően a vertikális zöldfelületek mind konténeres (ültető dézsák és planténerek) megoldással készültek. A konténerekből a vegetáció vagy lefelé indul csüngő formában, vagy saját fás-szárat építve növekszik, illetve futtató segédszerkezeteken kúszik felfelé. Az építész / tájépítész (Hajnal Építész Iroda / S73) tervezési folyamatba a Megrendelő kérésére cégünk szakértőit is bevonták, így lehetőségünk volt a kezdetektől követni és alakítani a projektet. A majdani megjelenésen túl szempont volt a növények városökológiai- és klimatizáló hatása is: a levélzet párologtatása, a fák árnyékolási képessége, valamint a növényzet por- és szmogmegkötő képessége egyedi mikroklímát teremt a háznak. Kifejezetten érdekes volt az átadás után a fenntartás/üzemeltetés kérdése, mellyel valójában a kivitelezés közben szembesültünk. Mivel a homlokzati növényzet nem társasházi területeken, hanem a lakók magánterületein helyezkednek el, megközelítésük kizárólag alpin-technikával lehetséges. Ugyanazzal a problémával találkoztunk: nincs hasonló munka itthon, nincs hozzá szakképzett alpinista. Megoldásként egyedileg elkészítettük a házak heti bontású éves zöldfelület-üzemeltetési tervezetét, amely kitér minden taxon aktuális igényeire, a gépészet karbantartására és az öntözési szükségletekre.

A zöldtető építés volumene Nyugat-Európához képest még gyerekcipőben jár Magyarországon. A legtöbb beruházás a zöldfelületi beszámítás miatt alkalmazza a zöldtetőket (a 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet szerint). Az elmúlt években azonban egyre több projekten dolgoztunk, ahol egyéb szempontok (design, WELL minősítés, vízkezelés) is szerepet kaptak: Biodóm, BpOne, Advance Tower, Nokia Sky Tower, Ericsson House és a jelenleg kivitelezés alatt álló Etele Plaza). Évről évre látjuk az előrelépést, reméljük a trend folytatódik! Mi partnerek leszünk hozzá!

Évekkel ezelőtt egy milánói tanulmányúton csodálva néztük a Bosco Verticale toronyházak zöld megoldásait, majd 2018-ban lehetőséget kaptunk az első hazai projekt megvalósítására! Mi jöhet ezután? Felkészültek vagyunk és készek az új kihívásokra! Hamarosan a teljes hazai zöldtető építési palettát átfogó weboldalat nyitunk (www.greenroof.hu), ahol szakemberek, tervezők, forgalmazók és lelkes érdeklődők közös fórumon találkoznak, találnak tervezési segédleteket és megismerhetik a legjobb beszerzési forrásokat.

Bátran, elszántan folytatjuk, járatlan utakon!

Bővebb információ:

www.kisvakond.eu

www.greenroof.hu