Design/Belsőépítészet

Jó akusztikával az egészséges munkakörnyezetért

2024.03.04. 15:04

Ha az akusztika megfelelő valahol, azt észre sem vesszük, hibás kialakítás esetén azonban képes teljesen élhetetlenné tenni az adott teret. Speciális akusztikai tulajdonságokkal rendelkező mennyezet- és falburkolattokkal már az építészeti tervezés során megelőzhető ez a probléma, de a zajcsökkentésre akár utólagos megoldás is létezik.

A zenei közintézményekben, színházakban érthető módon már az építészeti tervezés korai szakaszában kiemelt figyelmet fordítanak a megfelelő akusztika kialakításra, ami sok új épület, irodaház, iroda esetében még csak az enteriőrtervezés során merül fel, így kezelése belsőépítészeti megoldást kíván. Bocsák Beáta, a BB Works Interior jó akusztikai terek kialakításával és termékekkel foglalkozó cég ügyvezetője szerint ez nem meglepő, hiszen a teremakusztika még viszonylag új tudományág. Régen az irodákban még nem merült fel különösebb probléma a zaj miatt, hiszen jóval kisebb helyiségekben dolgoztak az emberek, vastag függönyök, szőnyegek, bőrrel bevont ajtók között, amelyek kiválóan elnyelték a munkával járó hangzavart. 

Az építészeti és belsőépítészeti trendek változásával azonban ma már a nagy légterű, nyitott irodák, hatalmas beton- és üvegfelületek jellemzők – ezek a tényezők ugyan légiessé és transzparenssé teszik a környezetet, a sokszor több száz dolgozó által generált hang visszaverődését azonban olyan mértékben segítik elő, ami mellett az adott tér alkalmatlanná válhat a hatékony munkavégzésre. Rengeteg kutatás támasztja alá a tartós zajterhelés egészségkárosító hatásait, kezdve a koncentrációzavartól a krónikus fejfájáson át a fokozott stresszig, ami végül a betegszabadságok nagy arányú emelkedéséhez vezet. Ennek a problémának a kezelésére fejlődött ki a zajszint mérséklésével foglalkozó iparág – az irodabútorok terén is egyre több kárpitozott fülkét, magas térelválasztót, magasított fotelt kínálnak a gyártók, és megjelentek a hangelnyelő vagy akusztikus falburkolatok.

Széles termékskála a legjobb megoldásért

A BB Works Interior által képviselt egyik legnépszerűbb gyártó a Topakustik – a svájci cég falra vagy mennyezetre helyezhető, perforált akusztikai tulajdonságokkal rendelkező burkolatai közel százféle változatban kaphatók, attól függően, hogy milyen mértékű hangelnyelésre van szükség. Nem mindig a legnagyobb teljesítmény, azaz a maximális hangelnyelő-képesség elérése a cél ugyanis – emeli ki Bocsák Beáta. Többek között a tér funkciója határozza meg a zajcsökkentés mértékét, van, ahol például csak 40%-ot elnyelő termék kell. A szükséges értékeket akusztikai mérnökök számolják ki, majd ha ez megvan, akkor ennek megfelelően lehet választani a különböző burkolattípusok közül. A Topakustik termék tulajdonképpen szabályozó felületként működik – a perforáció nyílásain keresztül bejut a hang egy része a panel mögé, ahol egy gyapotréteg elnyeli azt, a többit pedig a külső felület veri vissza, ezzel szabályozva a hangelnyelés és -visszaverődés mértékét.

Az akusztikai szempontokat már itthon is egyre többször figyelembe veszik a tervezés korai fázisában – a BB Works Interior dolgozott például a MOL Torony, a Corvinus Campus, a Dorottya Hotel és az NMHH belső terein (tervező: Gothárd Erzsébet, Éltető Zsófia), de ha valahol ez elmaradt, utólag is orvosolni lehet a problémát. Olyan lakásokban is jó döntés lehet a hangelnyelő termékek alkalmazása, ahol esetleg a beköltözés után derül ki, hogy a zaj nem várt módon terjed, és megzavarja a családi nyugalmát. Kisebb közintézmények vagy funkciójában átalakított épületek esetén is remek megoldás lehet – hívja fel a figyelmet az ügyvezető. A céget kereste már meg például egy játszóház is, ahol hangelnyelő álmennyezetet szerettek volna kialakítani.

Fenntarthatóság és biztonság 

A termékek kiválasztásában a hangelnyelő-képességen túl természetesen sok más tényező is szerepet játszik. Az egyik ilyen a fenntarthatóság, ami Bocsák Beáta számára, aki maga is faipari mérnök, kiemelten fontos szempont. Az általuk forgalmazott panelek gyártóinak mindegyike törekszik környezettudatos termékek előállítására – a már említett Topakustik és a svéd Baux fa alapanyagokból, az olasz Slalom cég pedig újrahasznosított PET-palackokból készíti burkolatait. Mivel az akusztikai tulajdonságokkal rendelkező falburkolatokat főleg közintézmények és irodák falán, mennyezetén alkalmazzák, méghozzá jellemzően nagy felületeken, ezért a tűzállóság sem elhanyagolható szempont – vannak baj esetén 30 vagy akár 120 percig is kitartó, el nem égő elemek. Az említett gyártók termékei bekerülési értéküket tekintve is versenyképesek, nem tekinthetők luxuscikknek. A faalapú burkolatok ára a felületkezeléstől is függ, létezik ugyanis fafurnéros, dekoros, festett, valamint szövettel ellátott verzió is. A furnéros költségesebb megoldás, így főleg exkluzív terekbe választják, utóbbiak viszont nagyon jó kompromisszumnak tekinthetők, hiszen a jó dizájn mellett költséghatékonyabbak. 

Csapó Bea