A fesztivált tíz évvel ezelőtt azzal a céllal indította a KÉK, hogy a bemutatott filmeken keresztül másképpen tudjunk tekinteni a körülöttünk élő városra, felfigyeljünk a városi életben, társadalomban, közösségekben rejlő kihasználatlan lehetőségekre. A fesztivál célja, hogy kölcsönhatásban éljen Budapesttel, reflektáljon a város átalakulására: éppen ezért a fesztivál programjába minden évben olyan filmeket válogatnak, amelyek az átélt változásokat helyezik új megvilágításba vagy nemzetközi kontextusba.
A fesztivál címadó válogatása, a Residents for presidents! című blokk filmjei példát mutatnak arra, hogy miként működhet egy alulról szerveződő város például a közterek aktiválásán vagy új városhasználati módok bevezetésén keresztül, vagy akár az aktív civilek polgármesteri székbe kerülésével, mint ahogyan az Barcelonában történt. A blokk célja, hogy felrázzon és olyan szempontokat adjon, amelyek cselekvési lehetőséget biztosítanak egy élhetőbb környezet megteremtésére.
A fesztivál fő fókusza Budapest egyik időzített bombája, a lakhatási válság: az elmúlt évek meredeken emelkedő ingatlanárai egyre több fiatalt, családot és egyedülálló embert állítanak megoldhatatlan kihívások elé. A Zsákmányul ejtett város című blokk filmjei is igazolják, hogy a magyar főváros ezzel nincs egyedül: a spekulatív ingatlanfejlesztés, a szociális lakásállományok felszámolása, a lakáshitelek bedőlése és a lakásokat rövidtávú bérleményekké alakító turizmus számos nagyvárosban lehetetlenítették el egész társadalmi csoportok életét.
A Sztárépítész elmék című blokk filmjei két építészóriás elméjébe engednek betekintést. Rem Koolhaas életművét, privilegizált nézőpontból, a holland sztárépítész fiának kameráján keresztül követhetjük nyomon. A BIG Time című dokumentumfilm pedig Bjarke Ingels sztárépítészt követi hat éven át, miközben két legnagyobb projektjét igyekszik megvalósítani: a New York-i W57 felhőkarcolót és a 2 World Trade Center névre hallgató toronyházat.
A városról az épületekre közelítve, az építészet főszereplőire, a tervezőkre, az építőmunkásokra és az épületekre koncentrálnak a fesztivál filmjei. Hogyan gondolkoznak azok az építészek, akik az elmúlt évtizedben újragondolták az építészet szerepét és eszköztárát? Hogyan zajlik a közösségi tervezés folyamata? Miként élik meg egy új épület megszületését a rajta dolgozó munkások? Hogyan alakul egy funkcióját elvesztett épület, stílus vagy technológia sorsa?
Mindez kiderül 2018. március 8-11. között a Toldi moziban, ahol ráadásként az elmúlt 9 év kedvenc közönségfilmjét is bemutatják.
Forrás: Sajtóközlemény