„Fény, friss levegő és napsütés” volt a víziója az 1923-ban elfogadott bécsi lakásépítési programnak, amely négy év alatt 25 ezer önkormányzati lakás építését tűzte ki célul. A program alapötlete az volt, hogy megfizethető otthonok jöjjenek létre – kilátással a zöldre – és a közelben uszodák, könyvtárak, óvodák szolgálják a lakók kényelmét. Mivel a tervet rekord idő alatt, 1926-ra sikerült teljesíteni, hamarosan 30 ezer lakás lett az új cél, 1934-ben pedig már a bécsiek egytizede önkormányzati lakásban élt, amelyek száma elérte a 66 ezret. Ekkor készültek az olyan szuperblokkok mint Karl-Marx-Hof, amely több mint egy kilométer hosszan szegélyezi a Heiligenstädter Straßét és még ma is a világ legnagyobb lakóépületének számít.
A program megvalósítását a lakásépítési adó 1923-as bevezetése tette lehetővé, ami Hugo Breitner pénzügyi városi tanácsnok nevéhez fűződik. A történelmi események miatt 1934-től megtorpan a lakásépítési lendület és a pusztulás évei következnek.
Mivel a 2. világháború után 117 ezer lakás hiányzik Bécsben, az akkori polgármester, Theodor Körner kiadja a jelszót: újjáépítés. Az 50-es években több ezer kicsi, moduláris duplex-lakással igyekeztek kielégíteni az egyre növekvő igényt. A 60-as évek fordulatot jelentenek a lakásépítésben, és újjáépítés helyett új lakóövezeteket hoznak létre a város szélén. A háború vége után 25 évvel már 100 ezer új önkormányzati lakással büszkélkedhet az osztrák főváros.
Míg a 70-es, 80-as évek a felújítás jegyében telnek, addig a 90-es években, a Vasfügöny leomlása után, és az egyszemélyes háztartások terjedésével újabb keresleti hullámmal szembesül Bécs. Ezt évi 10 ezer új lakás építésének támogatásával igyekszik kielégíteni, ami a lakásállomány minőségi javulását is eredményezi. Míg 1984-ben az önkormányzati lakások csaknem fele standardon aluli volt, addig mára ez az arány az 5 százalékot sem éri el.
Az új évezredben már a „service” és a „smart” a bécsi lakásépítés címszava, ezek jegyében készül például az osztrák főváros új városrésze, a Seestadt Aspern, amelynek első otthonaiba jövőre költözhetnek be a lakók. Az új lakásépítési projektek során a minőség és a megfizethetőség mellett a jövendőbeli lakók – idősek, fiatalok, családosok, fogyatékossággal élők – eltérő igényeit is igyekeznek figyelembe venni.
A bécsi szociális lakásépítés történetét egy multimédiás vándorkiállítás is feldolgozza, amely a társadalmi változások, a technikai fejlődés, a várostervezés és építészet valamint az emberek eltérő igényei tükrében mutatja be az osztrák főváros lakásépítését. A „Gemeinde baut – Wiener Wohnbau 1920 bis 2020” 2013. október 6-ig látható az Architekturzentrum Wienben (1070 Bécs, Museumsplatz 1.). A belépés ingyenes.
sajtóközlemény