Milyen képet kapnánk az építészetről, ha történetét a nyaralók mentén próbálnánk megírni? Az építészet megismerhető a lakóházak, villák mentén, modern kora például a fürdőhelyek vagy az ipari létesítmények révén...
De mi is a nyaraló?
Lakóház, mely elsősorban attól válik nyaralóvá, mert máshol van. Mindenekelőtt kívül van a megszokott helyeken, s szerencsés esetben kívül azokon, melyeket emberek, házak, járművek sokasága tölt meg, és ahol munkával kell foglalkozni. A nyaralóhoz ki kell lépni a megszokott közegből, el kell utazni, ki kell költözni. Ha már a helyszínen vagyunk - legyen az új ház, átalakított régi épület, vagy egyszerűen falusi ház komfortosítva -, merítse ki elvásárainkat: legyen csendes, világos, engedjen szép látványokat szemünk előtt feltárulni, s legyen privátszféránk védőburka, de mégse szakítson el teljesen a külvilágtól.
Az utóbbi években egyre több a vadonatúj építmény, egyre kevesebb az építészet, az architektúra. Lehet, hogy a kicsiny, egyéni megbízásra vagy saját célra készülő nyaralóknál, lakóházaknál nagyobb az esély, hogy mégis. Hiszen ezeknél nem fenyeget az a veszély, hogy tartószerkezetük ipari tömegtermelésként előállított monolit vasbeton - lásd szinte az összes új irodaházat és a lakóházak többségét. Ami ugyanolyan időzített bomba, mint az oly sokszor elátkozott panel. Alig-alig tűnik fel, hogy a világban történő paradigmaváltás - fenntartható fejlődés, anyagok újrafelhasználása, energiatakarékosság, tudományos eredmények tudatos alkalmazása a paradigma-váltás előmozdítására - valóban átütő módon érvényesülne Magyarországon.
Persze mindez puszta feltételezés, egy ideális helyzet vázlata. Hogy mi történt az elmúlt években Magyarországon a nyaralók terén, e két nyári hónapban - míg aki teheti, nyaral - néhány terv és megvalósult ház bemutatásával érzékeltetjük. Nyár és nyaralás után is tovább folytatjuk, újult erővel.
Somlyódy Nóra - Vargha Mihály