A BME Urbanisztika Tanszék könyvtárában a CoHousing szervezésében a Közösségi vállakozás részvételével elindul a Kalandozásaink című sorozat, amelynek első témája a városi közegben megvalósuló ökofalu jellegű közösségi együttlakás.
A meghívott előadók Vágvölgyi Gusztáv és Tuba Máté a Közösségi vállalkozás csapatának tagjai nemrég Hollandiában jártak és - többek között - két csodálatos közösségi együttlakási példával tértek haza.
A co-housing nagy általánosságban egy olyan lakhatási forma és egyben lakóhely, ahol a lakók a közösség érdekében feladatokat és aktivitásokat válllanak, bizonyos szolgáltatásokat és tereket egymással megosztanak, egymás között a térhasználattal kapcsolatban valamilyen rögzített formában is megjelenő együttműködést hoznak létre. A co-housing Nyugat-Európában és Amerikában is évtizedek óta létező és elterjedő gyakorlat, Magyarországon is van már példája és a témában számos kutatás és diplomamunka is készült. A co-housing lehetőséget ad arra, hogy olyan egymásra figyelő mikroközösségek alakuljanak ki, amelyek csökkentik a társadalmi izoláltság és a magány érzését, bizonyos szempontból akár pótolják a hiányzó nagycsalád egyes funkcióit vagy egyszerűen csak fenntarthatóbbá és gazdaságosabbá teszik a lakhatást, kiterjesztik a térhasználatot. A co-housing ugyanakkor nem kommuna olyan értelemben, hogy a lakóknak megmarad a privát szférája, tere, csak a közösség által megállapodott tereken, feladatokon és szokásokon osztoznak.
Az Urbanisztika Tanszéken bemutatásra kerülő egyik példa Nijmegenben 2020 júniusban fog elindul, a másik pedig Utrechtben működik kb. 20 éve. Mindkettő az ökofalu és a co-housing egyedi keveréke városi közegben. Ezeket, és a mögöttük álló holland modellt szeretnék bemutatni az előadók az érdeklődőknek egy kötetlen fényképes előadás keretében.
A modell egyik izgalmas vonatkozása, hogy a szociális bérlakásokat kombinálja az anyagilag jobban álló és ezért a lakásokat megvásárolni tudó, de az ökológiai értékrendet fontosnak tartó értelmiségi családokkal és arra is jó példa, hogy városi környezetben is lehet alacsony ökológiai lábnyommal élni. Az utrechti co-housingnak sajnos mostanra megkoptak a co-housing funkciói, de fontos - évtizedek alatt megmutatkozó - tapasztalatokat hordoz arról, hogy hol tud félremenni egy ilyen törekvés. A nijmegeni co-housingban ezzel szemben csak bérletre van lehetőség, megvásárolni csak évtizedes távlatban lehet majd az ingatlanokat, ha a közösség időközben úgy dönt, hogy megnyitja a lehetőséget.
A két példa személyes élményen keresztül mutatja meg, hogy milyen előnyei, lehetőségei, sajátosságai és problémái vannak a co-housingoknak, az előadást beszélgetés követi, ahol a konkrét példákkal kapcsolatban és általában a co-housingokról lehet gondolatokat megosztani.
A beszélgetés moderátorai:
Babos Annamária és Horogh Petra - CoHousing Budapest
időpont: 2020.02.07. péntek 17:00 - 18: 30
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a BME K épület 2. emelet 93-as teremben, ami az Urbanisztika Tanszék könyvtára.
Az eseményen való részvétel ingyenes!
A rendezvényen készült kép- és hanganyagok, promóciós céllal a későbbiekben felhasználásra kerülhetnek a szervezők által.
Szerk: Somogyi Krisztina