Emberek/Interjú

Kálmán Ernő: A világ építészetének hatvan százaléka Ázsiában történik

2018.11.29. 15:00

"Ázsiában azt láttam, hogy működik a hierarchia: mindenki a vezető mögé rendeződik, miután megválasztották. Ettől megy előre a szervezet. Kínában és az ARCASIA szervezetében is jelen van az alázat. Miközben tudjuk, milyen sokszínű vallási és kulturális háttér jellemzi azt a közeget, mégis együtt tudnak működni a cél érdekében, nem érzékelhető konfliktus. Nálunk széthúzás van." Simonyi Lilla interjúja.  

A Klebelsberg vendégház és az előadóteremmel felszerelt emlékház Kálmán Ernő vezetésével nyerte vissza méltóságát. Benn remekül megfér egymással az eklektika, valamint a 21. századi technika és a design, a közeg rendhagyó történelemórák és a konstruktív építészeti vitafórumok megrendezésére is inspiráló. A Szalonban beszélgetünk, ahol a békebeli hangulatban az építész otthon van. 

„A katasztrófák minálunk tüneményes fejlődésnek, csodás fellendülésnek kiindulópontjai voltak” — hangzott el Gróf Klebelsberg Kuno jogász, belügy-, majd vallás- és közoktatásügyi miniszter egy 1917-es felszólalásában. Száz évvel később tavaly, helyi civilek és szakértők összefogásának eredményeként fejeződött be az egykori nyári lak felújítása Pesthidegkúton. 

— Lokálpatrióta tevékenységünk első lépéseként a Klebelsberg Kultúrkúria újult meg, a kastély bonyolult jogi- és tulajdoni helyzetben volt még, de már ekkor a közös hasznosítás volt tervbe véve. A megújult Klebelsberg kastély átadását követően, azon melegében, tavaly júliusban itt rendeztük meg a Visegrádi Négyek Építészeti Alapítvány (V4 Alapítvány) műemlékvédelmi konferenciáját. Erősen Ázsia felé orientálódó világban élünk, ezért is választottam fő programunknak az Ázsiai Építész Szövetségek Regionális Szervezetével (ARCASIA) való együttműködést. Munkánkat nagy tetszéssel fogadta a vezetőségük. Jahangír Kahnt, a pakisztáni elnököt olyannyira lenyűgözte a magyar kultúrkörnyezet, hogy az idén áprilisban megrendezett Királyi paloták, várak értékmegóvása, felújítása és újrahasznosítása a Visegrádi Négyek országaiban és Ázsiában címmel rendezett szimpóziumunkon is teljes létszámban képviseltette magát az ARCASIA. Beleszerettek Budapest nagyvonalúságába. A konferenciák minősített programok, ezt oklevéllel is igazoljuk a részvevő hallgatók számára. A Klebelsberg kastély terveink szerint épült fel és működtetjük is a V4 Alapítvány keretében — mondja Kálmán Ernő.

A világ építészetének hatvan százaléka Ázsiában történik

Kálmán Ernő 2007-ben lett a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, amikor is főként a nemzetközi kapcsolatok tekintetében intenzív munkához látott. Ennek fő eredményeként könyveli el, hogy a MÉSZ visszakerült a Nemzetközi Építész Szövetség (UIA) elnökségébe.
— Kezdeményezésemre létrejött a V4 tagállamok kölcsönös építészeti együttműködése, melyet 2014-ben az akkori szövetségi elnökökkel alapítványi formába öntöttünk A Tokióban szeptemberben megtartott ARCASIA tanácskozáson újfent le tudtam mérni, mennyire számítunk mi, mint V4 az ázsiai partnereknek — mondja. A szervezet országainak népessége több mint négy milliárd, ezzel arányosan a világ építészetének 60 százaléka is Ázsiában történik. A V4-Ázsia együttműködés egyre inkább megtalálja saját útját. Programunkon belül az egyik emblematikus elemmel, az idei Hudec-évvel a fókuszban. A Sanghaj arculatát máig meghatározó Hudec László építész száz éve érkezett a kínai metropoliszba. Tíz éve sikeres együttműködést teremtettünk a sanghaji és a magyar kormányzati szervek között, megnyílt a Hudec-emlékház is, a nyáron pedig nagyszabású kiállítással tisztelegtünk az emléke előtt a Várkert Bazárban. A másik fontos programelemünk a V4 Alapítványon belül a Playful Architect (Játékos építészet). Ez a csehek ötlete — akik őszintén szólva sokkal hatékonyabbak nálunk. A program az ottani építészeti hét része, igazi nemzetközi fórummá nőtte ki magát. Több, mint ezer budapesti gyerek rajza jutott már ki, némelyik alkotás láttán tátva maradt a grémium szája.

A széthúzás nagy gond

— A MÉSZ rendelkezik a kellő tradícióval, 2009-ben a kortárs vezető építészek aláírásával megerősítettük az 1902-es alapító okiratot. Akkoriban megünnepeltük a legnevesebb építészeket, volt összefogás, amit én most nagyon hiányolok. A Prágai építészeti héten a cseh és szlovák építészek a száz éve egyesített ország teljesítményét ünnepelték, és kitüntettek minden építészt, aki maradandót alkotott. Mindezt a legmagasabb szintű kormányképviselők jelenlétében. El tudják érni, hogy a társadalom számára is nyilvánvalóvá váljék, mit adott az építészet az elmúlt évszázadban. Büszkeséggel állítják középpontba a magánépítészetet, amire ily módon sokkal nagyobb figyelem irányul. Független építészeti díjról beszélünk, nemzetközi zsűri ítéli oda, súlyt adva ezzel az eseménynek. Az elbírálásban részt vesznek a V4-ek tagjai. Az ARCASIA több millió építészt tömörítő szervezetében bevett szokás, hogy az előző elnök alelnöként segíti tovább a jelenlegit, kötelező átadni neki a programot, így egymásba fűződő a folyamat. Nálunk ezzel szemben mindenki mindent újrakezd a nulláról. A széthúzást nagy gondnak tartom. Ázsiában azt láttam, hogy működik a hierarchia: mindenki a vezető mögé rendeződik, miután megválasztották. Ettől megy előre a szervezet. Kínában és az ARCASIA szervezetében is jelen van az alázat. Miközben tudjuk, milyen sokszínű vallási és kulturális háttér jellemzi azt a közeget, mégis együtt tudnak működni a cél érdekében, nem érzékelhető konfliktus. Esélyes, hogy az UIA következő elnöke is az ő soraikból kerül majd ki, hiszen a legerősebb érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek.

Az effektív munkával sem hagytam fel

Idén az építészetben létező elismerések mellé Kálmán Ernő építészirodája, a Reálterv Kft. elnyerte Az Év Széchenyi Vállalkozása 2018 díjat is.
- Nagyon jól esik az eddigi munkánk, a társadalmi szerepvállalásunk elismerése. Ami azért is igen értékes számunkra, mert visszaigazolása annak, hogy a több mint tizenöt éve végzett tevékenységünk fontos a köz számára. Paradigmaváltás van, s mi már régóta valljuk, hogy egy épületet a Velencei Charta klasszikus értelemben vett, művészettörténeti értékein túlmenően is kell szemlélni. Ahogy a Klebelsberg kastély példája igazolja, amely kultúrtörténetileg az egyik legfontosabb kastély. Nem építészeti szempontból, hanem mert a falai között olyan események zajlottak, amik meghatározták a huszadik századi magyar történelmet. Az effektív munkával sem hagytam fel, a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épületére készített építészettörténeti tanulmányunkkal kapcsolatban jelenleg is folynak az egyeztetések. A Szentháromság téri épület főhomlokzatát az ötvenes évek politikájának áldozataként egyszerűen lefejezték. Eddig az épület azért nem volt életképes, mert befejezetlen volt. Erről soha senki nem beszélt. A Fortuna ház úgy ékelődik be az épületbe, hogy funkcionálisan nem tudott működni. Sikerült azonban olyan megoldásokat és javaslatokat kezdeményezni, melyek lehetőséget adnának a Vár ezen jelentős épületeinek megújítására és a Fortuna ház integrálására. Minél vegyesebb a funkciója, annál élhetőbb lehetne, a Prágai Vár hármas funkcionalitásához hasonlóan. Más műemléki rehabilitációkkal is foglalkozom a belvárosban, főként ezek metodikája érdekel. Ezt a munkát segíti a V4 műemléki konferencia kerekasztal sorozat is. Legutóbbi utunk Lahore-ba és Iszlamabadba vezetett, ahol Living Heritage címmel folytattunk szakmai eszmecseréket a történelmi városrészek megőrzéséről.

Az ARCASIA 21 hatalmas országot foglal magába, ezért is imponáló a V4 Építészeti Alapítványt övező megbecsülés. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Japán és Pakisztán vezető építészei is alig várják az alkalmat, hogy ellátogathassanak Közép-Európába, s főként Budapestre. Masami Kobayashi professzor, a Tokiói Meiji Egyetem urbanista építész professzora, és az Archi-Media Architects & Associates igazgatója a V4 Építészeti Alapítvány és a BME Építészmérnöki Karának meghívására, a BME Építész Klub szervezésében járt itt a minap, s emlékezetes előadást tartott a japán építészetről. Az ázsiai építészek olyan átfogó képpel rendelkeznek a világ építészeti kihívásairól, amiből profitálhatunk; a véleményük, az együttműködésük segítő. A lehetőség adott, kérdés, tudunk-e vele élni.

Építészregatta — mindig más szelek fújnak

— Szintén szívügyem az Építészregatta, melyet tizenkét éve rendezünk meg. Célja a kikapcsolódás mellett a közösségépítés, meg egyfajta hagyományőrzés: a Balaton nagy múltú, történelmi hajóival zajlik a verseny Balatonlellétől Keszthelyig, ahol a Festetics Helikon kastélyban gálavacsora keretében adjuk át a díjakat, hagyományosan az aktuális évforduló jegyében meghívott díszvendégekkel, a kastély impozáns, barokk termeiben. Egy-egy cég bérli a hajókat, általában kapitánnyal együtt. A szervezésben Borsay Attila építész kollégámnak sokat köszönhetek. Például a Széchenyi család általunk került kapcsolatba egykori hajójával, az immár 122 éves Kishamissal.

Simonyi Lilla