Nézőpontok/Vélemény

Kaszinó aranytoronnyal — az Eurovegas tervei

2008.08.04. 14:15

Las Vegas-i típusú szórakoztatóközpont épül Bezenye és Hegyeshalom határán: teljesen befejezett formájában öt-öt kaszinót illetve szállodát foglal majd magába. Az első ütemben egy 86 méter magas, aranyszínben játszó szálloda, valamint egy 100 játékasztallal felszerelt kaszinó létesül a hozzájuk kapcsolódó éttermekkel, bárokkal, sport- és konferenciaközponttal. A Központi Építészeti-Műszaki Tervtanács az építési engedélyezési tervet tárgyalta.

Nemsokára aranyszínben játszó toronyház épül az ország északnyugati csücskében, Bezenye és Hegyeshalom határán. A több ütemben megvalósuló komplexum igazi Las Vegas-i típusú szórakoztatóközpont lesz: teljesen befejezett formájában öt-öt kaszinót illetve szállodát foglal majd magába, a hozzájuk tartozó éttermekkel, bárokkal, nightklubokkal, előadóteremmel, sportcentrummal, akvaparkkal, üzletházzal, lakóparkkal és persze sok-sok parkolóval. Az osztrák-magyar-szlovák hármashatár közelében, az M15-ös autóút mellett, 345 hektáron (ebből 250 ha Bezenye, 95 ha Hegyeshalom területén található) megvalósuló beruházás első ütemének terveit július 24-én másodszor tárgyalta a Központi Építészeti – Műszaki Tervtanács. Első alkalommal az elvi építési engedélyezési tervet tárgyalták: az akkor prezentált koncepciót, a telepítési és a funkcionális rendszert a szakmai grémium 8:0 arányban elfogadta – a tervtanács azonban néhány részletben módosítást javasolt. Ezúttal az építési engedélyezési terv volt soron.

 

 

Kubinszky András építész, az arch 2K Tervező és Szolgáltató Bt. ügyvezetője ismertette a tervet: a nagyjából L-alakú, belső (délkeleti) oldalán ívesen kialakított „lepényépület” alsó szintjén elsősorban kiszolgálóterek (konyhaüzem, személyzeti helyiségek, raktárak, gépészet, stb.) lesznek, a kaszinó és a hozzá kapcsolódó egyéb létesítmények az emeletre kerülnek. Ennek megfelelően a mesterségesen kialakított magaslaton nyíló főbejárat közvetlenül a lepényépület emeleti tereibe vezet. Az építkezés során kialakítandó terepszint – a főbejárat mellett – több ponton is a 6 méter magasan elhelyezkedő „kaszinószinthez” igazodik majd. A délnyugati oldalon lévő főbejárathoz érkező út az épület főhomlokzata előtt hurokban emelkedik az előtér szintjéig, így a vendégek szintmagasság áthidalása nélkül érkezhetnek az épületbe. A belső udvar felé is közvetlen kapcsolat lesz: a vendégek az üveghomlokzaton keresztül a megemelt – az emelet szintjével azonos magasságban húzódó – terepre juthatnak ki.

A főbejárat a szálloda lobbijába vezet, melyből ovális alaprajzú „kerengő” nyílik – ez közlekedő térként a szórakoztatóközpont (a lepényépület) különböző egységei felé biztosít átjárást. A L két szára által közrefogott térben helyezkedik el a mintegy 8000 m2-es kaszinó, melyben 100 játékasztal és 1500 játékautomata áll a vendégek rendelkezésére.

Az enyhe ívben meghajló, 86 méter magas, 23 szintes, 316 szobás torony az előcsarnok fölött emelkedik. A legfelső szinten található bár hátralépő üveghomlokzata szabadon ívelő formájával eltér az alsóbb emeletek karakterétől.

Mind a főhomlokzat, mind a belső íves homlokzat előtt látványtavat alakítanak ki. Az épületegyütteshez három oldalról összesen 2700 autó parkolására alkalmas, többszintes felszíni parkolóházak és mélygarázsok kapcsolódnak.

A második ütemben ezt az alaprajzi elrendezést és tömegformát megtükrözve épül fel egy újabb komplexum. Ennek megfelelően a szállodatorony párja ellentétes irányban ívelve magasodik majd – a két épület együtt lágy S-vonalat leírva élénkíti az együttest. A torony homlokzati burkolórendszere az arany illúzióját keltő bevonattal ellátott, függesztett elemekből állna – a tervező szerint a búzamezők és a napfény látványát idézve. A hátsó (vagyis az L-forma külső oldalain lévő) homlokzatokra hasonló, acélszerkezetre függesztett elemek kerülnének, hullámzó mintázatban. Ez a struktúra a szórakoztatóközpontból kivezető menekülőlépcsőket takarja. A második ütem során természetesen ezt leszerelnék, s az új homlokzatra helyeznék át.

Kubinszky emlékeztetett arra, hogy a korábbi tervtanácsi vitán a szakértők a tetőn kialakítandó kertekre és sportpályákra tettek javaslatot. Erre reagálva elmondta, hogy a tető csak az üzemeltetéssel kapcsolatos funkciókra lesz alkalmas, de ökológiai, illetve esztétikai (a szállodai szobákból rálátás nyílik majd a tetőre) okokból zöldtetőként alakítják ki.

 

 

Semsey Judit opponenciájában elmondta, hogy a terv a korábbi verziókhoz képest pozitív változásokon ment át: a funkcionális és biztonsági rendszer kiváló. Szerencsés megoldásnak tartja, hogy a „lepény” reprezentatív funkciói az emeletre, kvázi posztamensre kerültek, mert így erős hangsúlyt kapnak. A torony áttervezett homlokzataival kapcsolatban úgy vélte, hogy míg a konkáv homlokzat függőleges bordázata (mely felül túlfutva a tetőn lévő bár tetőlemezét tartja) új és jó megoldás, addig a konvex homlokzat fekete- és aranyszínű felületeinek aránya és a tagolásrendszer egésze bizonytalan. Véleménye szerint a kétféle homlokzati elem váltakozása helyett a többrétegű szerkezet lenne az igazán izgalmas megoldás (vagyis az alsó fekete réteg az arany felszín áttörésével tűnhetne elő). A hátsó homlokzat kompozícióját is kiemeli, melyet szerinte az épület más pontjain is lehetne alkalmazni.

Fegyverneky Sándor, országos főépítész nyugtázta, hogy a terv megfelelő irányban lépett tovább, és a korábbi zsűrizés által tett összes ajánlást bedolgozta a tervbe. Azonban hozzátette, hogy a torony két oldalának ellentétes (horizontális és vertikális karakterű) homlokzati rendszere disszonáns összképet eredményez. Baliga Kornél is felhívta erre a figyelmet, majd megjegyezte, hogy a kétarcúság máshol is tetten érhető: míg a tavakra néző homlokzatok hajlítottak és tagoltak, addig a többi oldal szinte iparian száraz és zárt kialakítású. Az alaprajz zavaros, s az egész meglehetősen tájidegen. Mint mondja, a torony tekintetében sem a méret jelenti a problémát – az akár kétszer ilyen magas is lehetne – hanem a formai részletek: a látványelemek zűrzavarosak és fantáziátlanok.

A toronnyal kapcsolatos esztétikai kifogásuknak többen is hangot adtak, ugyanakkor Balázs Mihály a komplexum egészével olyan mértékben nem értett egyet, hogy a vitától és a szavazástól tartózkodott.

A tervtanács a szóban forgó részletek átgondolását, áttervezését javasolja – engedélyezéséhez csak ezek elvégzése után járul hozzá.

Haba Péter