A Nemzeti Közszolgálati Egyetem megtalálta az Orczy-kertben épülő Katasztrófavédelmi Speciális Képzési Központ és Katasztrófavédelmi Intézet generálkivitelezőjét. Egy két részből álló, üveghíddal összekötött, közel 25 ezer négyzetméteres épületegyüttes készül 7 emelettel.
Ahogy korábban írtuk, 2022 februárjában hirdették ki az NKE Katasztrófavédelmi Intézetének megtervezésére kiírt közbeszerzési pályázat eredményét, amely szerint az egyetem az Óbuda Építész Stúdió Kft.-vel kötött szerződést. Ez az építésziroda hozhatta el az első helyezést egy 2018-as tervpályázaton is, amelyet ugyanerre a projektre írtak ki. Egy 2022-ben megjelent kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a Diószegi Sámuel utca 38-42. és az Orczy út 1. szám alatt tervezett fejlesztést, 2023-ban pedig megkezdődött a terület előkészítése, elbontották a Természettudományi Múzeum és a Lovarda közötti volt tüdőgondozó, illetve iroda- és raktárépület nagy részét. A legutóbbi hírek a fejlesztéssel kapcsolatban arról szóltak, hogy egy április 2-án benyújtott törvényjavaslat szerint a VIII. kerületi önkormányzat tulajdonában lévő lakóházakat tervez kisajátítani a kormány az egyetem felépítése céljából.
A fejlesztés most egy újabb lépéssel közelebb került a megvalósuláshoz: egy április 17-én a Közbeszerzési Értesítőben megjelent dokumentum szerint megtalálták az épület kivitelezőjét. A 33 milliárdos beruházás keretében egy közel 25 ezer négyzetméteres, 7 szintes épületegyüttes készül, mely két fő részből áll. Az Auditórium épület tartalmazza az előadókat és tantermeket, a Katasztrófavédelmi Intézet (KVI) főépületének pedig három szárnya lesz:
Az épület terheit függőlegesen és vízszintesen is monolit vasbeton szerkezetek viselik majd. Acél tetőszerkezettel illetve koporsófödémmel épül magastető. Hőszigetelt monolit vasbeton homlokzati falak készülnek, szerelt kőburkolat a földszinti sávban és alumínium burkolat az emeleteken a magasabb épületszárnyakon. A felépítmény nélküli pince fölötti födémeken intenzív zöldtető készül.
Az épületegyüttes különleges szerkezetei között említi a dokumentum többek között épületegyüttes két fő tömegét összekötő, nagy fesztávú kapu boltívvel ellátott üveghidat, a pszichikai gyakorlóteret és a nagy előadóterem nagy fesztávú szerkezeteit.
7 ezer négyzetméteres kert és díszkút
Az épület déli homlokzata mentén több mint 7 ezer négyzetméteren kert készül, változatos magassági viszonyokkal kialakítva, lépcsőzetes zöldfelületekkel, támfalakkal, gyepes-cserjés teraszokkal, lépcsőkkel, ülőfalas rendszerrel, geometrikus vonalvezetéssel kialakított díszkerttel, díszmedencével, gyümölcsfákkal, rózsakerttel.
A jelenlegi Magyar Természettudományi Múzeum épület udvarán álló Illés kút a dokumentum szerint újraépítésre kerül, írja a dokumentum. A Budai Várban, a Szentháromság téren lévő támfalban található falikút másolatát kell a kivitelezőnek elhelyeznie a visszaépített kútházban.