Egyéb cikkek
Kecskeméti Főtér pályázat
2010.01.18. 12:07
Rangsorolás nélküli I. díjban részesült 11. sz. pályázat
A+ Építész Stúdió Kft Pécs
szerzők: Kovács-Andor Krisztián, Tamás Anna Mária
Rangsorolás nélküli I. díjban részesült 11. sz. pályázat
A+ Építész Stúdió Kft. Pécs
szerzők: Kovács-Andor Krisztián, Tamás Anna Mária
Részletes bírálat
A pályamű szerzői alapvetően helyesen értelmezték a kiírás legfontosabb célkitűzéseit és elvárásait. Az anyaghoz készített elemzés és „koncepció” világosan és pragmatikusan fogalmazza meg a problémákat éppúgy, mint a feladatokat. Általánosságban megállapítható, hogy a tervezési program lényegi követelményei teljesültek, a városközpont multifunkcionális továbbfejlesztése a pályamű értékes és reális javaslatokat tartalmaz. Területfelhasználási, beépítési javaslata egyidejűleg mértéktartó és reális, ugyanakkor bátran előremutató. A belvárosi szövetet korrekten tiszteletben tartja, ám szerkezeti és funkcionális értelemben markánsan módosít, teret nyitva az értéknövelő környezetfejlesztésnek. Elsősorban a városmag védelmét szolgáló közlekedésszerkezeti javaslata kiemelkedő. A Kiskörút nyomvonalának korrekciója figyelemre méltó, ezen belül is a Katona József tér alatti süllyesztett átvezetése újszerű. E megoldással lehetőséget biztosított a gyalogos térrendszer kiterjesztésére, valamint az észak-déli gyalogostengely kiteljesítésére. Ezáltal a Kiskörúton belül szinte teljes egészében gyalogos-kerékpáros dominanciájú zóna alakulhatna ki. A közlekedésfejlesztési célok elérését többféle, egymással összehangolt módszerével segíti. A belváros határán például térszint alatti új parkolókat javasol (Széchenyi tér és Katona József terek). A tömegközlekedés terén új és attraktív megoldásokat ajánl, a tervezett kötöttpályás villamoshálózat szinte a teljesen lefedné a városmagot. Kerékpáros hálózati ötletei kiérleltek, logikusak.
Nem törekszik teljesen egységes belvárosi arculatra, helyette ún. tematikus terek rendszerében gondolkodik, amelyek karakteresen eltérőek, - ebből következően az éppen aktuális fejlesztési fázis ízlését és színvonalát is tükrözhetné (szellemes, ugyanakkor tartalmilag is reális a „Kultúrák Tere”, a „Nemzetiségek Tere” és „Az Ifjúság Tere” kategorizálás).
A pályamű részletesen javaslatot két térre vonatkozóan tartalmaz. A színház előtti és melletti terület újrahasznosítási javaslata korszerű és nagyvonalú, téralakítási és funkcionális szempontból is értékes. A Széchenyi tér területhasználati és építészeti elképzelései érettek, de nem teljesen hibátlanok. A térfalak rehabilitációs és humanizálási rész-ötletei szépek és támogathatóak. Így például az Aranyhomok hátsó homlokzatának (és tömegének) kiegészítése megalapozott és indokolt. A teljes tér „síkban tartása” azonban vitatható még akkor is, ha funkcionális tagolása logikus és szép.
A bíráló bizottság véleménye szerint a pályamű részben adós maradt a szorosan vett építészeti javaslatokkal. Pl. a Széchenyi tér és a DK-i kapu közelében (az előbbinél a tér városépítészeti szűkítése lenne indokolt, míg az utóbbi helyen a tervezett képzőművészeti alkotás erőtlennek tűnik).
A felsorolt erényekre és értékekre tekintettel a bíráló bizottság a pályaművet rangsorolás nélküli I. díjban és bruttó 1.750.000,- Ft díjazásban részesítette.