Épülettervek/Középület

Kedves, szerethető alkotás - Anna-réti miséző

2019.09.10. 23:00

A Koczka Kristóf és Márkus Péter által tervezett kápolna ”tiszta, világos, egyszerű.” Az építészek koncepciója megvételben részesült a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidék Önkormányzatának az Anna-réti miséző-, emlékhely koncepciótervére meghirdetett tervpályázatán.

 

A pályázati kiírásban a kiírók egy összetett, sok szempontnak megfelelő megoldást vártak el a miséző és környezete kialakítására, mely komplex megoldást kívánt. A kiíró egy olyan miséző hely megtervezését várta el,  melyben igény szerint lehet szabadtéri misét tartani, legalább részben fedett vagy zárt, egy esetleges nagyobb zarándoklatnak, így különösen a 2020-as Eucharisztikus Világkongresszusnak is helyszínt tud biztosítani. Fontos szempont volt, hogy a miséző épülete ne zavarja a terület környezetének téli sportpályaként történő használatát, illetve próbálja meg felhasználni a kápolnának adományozott köveket. A miséző-, emlékhely koncepciójának kialakítása során fontos szempont a szakralitásnak megfelelő egyszerű és őszinte megoldás keresése. A megoldást egyaránt jellemezze a hittel áthatott befogadás, nyitottság és a mértéktartó visszahúzódás, alázatosság.

A kiíró további célja volt, hogy a terv gondolatisága és eredménye őrizze magában azt a tiszta szerkesztési módot, amely tükrözi a környezetét érintetlenül hagyó és a természetet tiszteletben tartó kapcsolatot. A tájba illeszkedő formavilág és természetközeli anyaghasználat alkalmazása a helyszínt tekintve szintén alapvető elvárás volt a kiíró részéről.



A koncepció

A tervezési munka célja egy olyan tájba illeszkedő, többfunkciós miséző kialakítása volt, amely kis létszámmal rossz időjárási viszonyok esetén is tud működni, míg máskor alkalmas nyílt, nagyobb zarándoklatok kiszolgálására is. A végeredmény egy zárható, 20 fős miséző, mely a két végén teljes homlokzati keresztmetszetben nyitható, így alkalmas arra, hogy a hajó felől 80-100 fő részére is lehetővé tegye a mise celebrálását. Az első homlokzat felnyitásakor az oltár a másik irányból tárul fel, és így az Anna-rétről akár egy több ezer fős zarándoklat is hallgathatja a ceremóniát. A miséző teljesen zárható, az épület belső megóvása érdekében. A szentély érzékletesen kontrasztos, elkülönülő fehér színt kapott az egyszerűség és a szakralitás jegyében, mely a hajó fa burkolatával találkozva képez egységet. A misézőhöz csatlakozik egy kisméretű, jelképes harangláb is, így téve komplexé az épület szakralitását.

A tervezett miséző karaktere rajzolatában az egyszerű ház/betlehemi istálló archetípusa. A formavilág tiszta, geometrikus, dísztelensége teret ad a kereszt motívumnak és a természetnek. A belső funkcióknak megfelelően kívülről is, érzékletes kontraszttal mutatja meg a szerkezet belső felosztását (a hajó és a szentély egységét), illetve azok arányát.



 

Anyaghasználatát tekintve a pályázat puritán, minimalista, környezetét tisztelő, hangsúlyosan természetes anyagokkal operál. A fa, fehér beton, üveg kombinációja a hosszú élettartamot és az örökkévalóságot tartja szem előtt mind esztétikai, mind pedig fizikai értelemben. Az épületet egy betonszerkezetű külső héj foglalja magába, a mellette álló haranglábbal együtt, mely a beltéren elhelyezkedő értékek védelmének érdekében (időjárás, korrózió, rongálás) zárható. A későbbi megvalósítás folyamán, a modularitás elvén opcionális, hogy az építtetők a teljes misézőt, vagy pedig kizárólag a szentély részt kívánják megépíteni. A harangláb karakterével egybevonva már szerényen idézi a korábban a helyszínre tervezett Világ Királynője Engesztelő Kápolna XXI. századi kicsinyített, modern átiratát is, mely emléket állíthat az elmúlt kor viszontagságai miatt meg nem épült kápolnának.

A szentély és környezete: tiszta, világos, egyszerű tér, oltárral és két ülőhellyel, valamint az oltár alatti zárható tárolóval a liturgikus eszközöknek. A mise alatt igény szerint a szakrális teret kiemelő, oltárt bevilágító fényforrások is elképzelhetők. A szentély kívül-belül vizuálisan eltér a hajótól, így hangsúlyozva a szakralitását. Az épületet belső letisztultsága, a nyeregtető gerince az idelátogató hívek tekintetét az oltárra és az ajtóban lévő keresztre vezetik. Az épületek aszimmetrikus kapui észak-keleti és dél-nyugati tájolásúak, így a kapukon található üvegezett kereszt motívumok a délelőtti és délutáni napszakban is szakrális, hangulatos fényt engednek a térbe.

 



 

A hajó és környezete: egyszerű, funkcionális, egyenként 3-4 fő ültetésére alkalmas, minőségi, kezelt keményfaanyagból készült padok, és az ezekkel harmonizáló, puritán belső faborítás, mely kellemes és letisztult kontrasztban áll a szakrális szentély világával, valamint harmonizál a misézőt körülhatároló természettel. A szentély felőli ajtókat kinyitva, az oltárhoz ellentétes irányból közelítve az egyházi személyek több száz fő feletti létszám előtt is celebrálhatnak, felső határ a miséző előtt elterülő síkság befogadóképességétől függően többezres is lehet. A szentély és a harangláb vizuálisan eltérnek a hajótól, így hangsúlyozva a szakralitását.

A miséző ajtajai: aszimmetrikusak, belülről kifelé tárhatók, mely a miséző környezet felé irányuló nyitottságát hivatott szimbolizálni. Mindkét oldalon áttört keresztmotívumok díszítik és adják meg a miséző hangulatának megfelelő derengő szakrális fényt, valamint zárt állapotukban a puritán miséző egyetlen, de hangsúlyos karakterisztikával rendelkező külső díszeiként szolgálnak. A misézőbe egy oldalsó ajtón juthatnak be a hívők, de nagyobb rendezvény esetén bentről nyithatók az adott eseménynek megfelelően kiválasztott főajtók. Az oldalsó ajtó kis létszám esetén elsődleges bejáratként funkcionál.

Harangláb: a miséző kiegészülve a stílusában közel tartott haranglábbal tovább emelheti az emlékhely komplexitását, benne az elkészült haranggal növeli a helyszín szakralitását és funkcionalitását. A harang egy egyszerű formájú, a miséző gerincmagasságán kissé túlnyúló, kétoldalt nyitott keretben kapott helyet, a földtől néhány méterre elemelve.





Közvetlen környezet: az épület a rét alján jól láthatóan, a kör alakú facsoport előtt kapott helyet, így a megvalósításához minimális tereprendezés szükséges. A miséző a funkcionális elvárásoknak megfelelően egyszerre alkalmazkodik többféle használathoz.

  • alkalmas kisebb (5-20 fő) létszámú eső- és szélvédett szertartásokhoz
  • a hajó ajtaját hátrafelé nyitva, a facsoporttal övezett terület felé, az épület hátulról körülállva 50 fő feletti létszámmal is megtartható a mise,
  • a szentély felőli ajtókat kinyitva, az oltárhoz ellentétes irányból közelítve (a belátási szög növelése érdekében) az egyházi személyek több száz fő feletti létszám előtt is celebrálhatnak, felső határ a miséző előtt elterülő síkság befogadóképességétől függően többezres is lehet.

A területen, a korábban gyűjtött, városnevekkel feliratozott építőkövekből ideálisan kialakíthatók esztétikus tereptárgyak, melyeket felirattal fölfelé a talajba süllyesztve lehet elhelyezni, egyfajta horizontális domborművekként használva fel azokat. Ebből a megoldásból kiindulva a többi rendelkezésre álló mészkő tömböt is hasonló módon lehet hasznosítani. Ezen kívül egy tájékozódást segítő “irányítótábla” rendszerként is funkcionálhatnak, mely a Normafa főbb csomópontjaitól indítva az Anna-réti misézőig vezetnek az útvonalakat végigkövetve, amely így a miséző jellegzetességét is magán hordozza.



 

Külső megjelenés: A miséző természetközeli burkolatokat kapott mind kívül, mind belül. A hajó fazsindely burkolatot, míg az oltár és a harangláb letisztult és kontrasztos, fehér beton burkolatot kapott. Az épület két végén található aszimmetrikus tömörfa szerkezetű kapuk északkeleti és délnyugati tájolásúak, így a kapukon található üvegezett kereszt motívumokon a délelőtti és délutáni napszakban is szakrális fény szűrődik be a térbe. Az oldalsó ajtó az épület külső felének megfelelően szintén faburkolatú. Az épület a környező gyalogos útvonalakról jól látható, egyszerű világos külseje vonzza a tekintetet, de a környezettel és a természettel nem próbál konkurálni. 

A tervpályázat bírálóbizottságának zárójelentése

“A pályamű – nagyon helyesen – tiszta, világos, egyszerű, ahogy szerzői a műleírásban említik. Ezt a hatást picit rontja a bejáratok aszimmetrikus szerkesztése és a kétfajta külső architektúra megjelenése színekben és anyagban egyaránt. A mű talán még karakteresebb, határozottabb állítás lehetett volna ezek nélkül. A terv „funkció” című lapján igen érzékletesen mutatja be különböző létszám esetén a használhatóságot. A tervezett kápolna méretei, arányai jól illeszkednek az igényekhez és a helyszín kiváló táji adottságaihoz. Kedves, szerethető alkotás.”

Márkus Péter, Koczka Kristóf

 

 

 

A tervezési munka célja a kiíró igényeit mindvégig szem előtt tartva, egy olyan tájba illeszkedő, többfunkciós miséző kialakítása volt, amely kis létszámmal rossz időjárási viszonyok esetén is tud működni, míg máskor alkalmas nyílt, nagyobb zarándoklatok kiszolgálására is. A végeredmény, egy zárható 20 fős miséző, mely a két végén teljes homlokzati keresztmetszetben nyitható, így alkalmas arra, hogy a hajó felől 80-100 fő részére is lehetővé tegye a mise celebrálását. Az első homlokzat felnyitásakor az oltár a másik irányból tárul fel, és így az Anna-rétről akár egy több ezer fős zarándoklat is hallgathatja a ceremóniát. A miséző teljesen zárható, az épület belső megóvása érdekében. A szentély érzékletesen kontrasztos, elkülönülő fehér színt kapott az egyszerűség és a szakralitás jegyében, mely a hajó fa burkolatával találkozva képez egységet. A misézőhöz csatlakozik egy kisméretű, jelképes harangláb is, így téve komplexé az épület szakralitását.