Programok

Ken Yeang öko-építész előadása a BME-n

2010.03.23. 16:16

Amerika számos egyeteme után a BME-n tart előadást 2010. március 26-án 15.30-kor.

A zöld vagy környezetbarát tervezés a környezetre minimális hatást gyakorló, vagy ahol csak lehetséges, nagyon is pozitív hatást kifejtő építkezést jelent. A természetre nézve pozitív, környezetet javító, produktív következményekkel járó épületeket, melyek teljes fennállásuk alatt az épített struktúra és a bioszféra ökoszisztéma szerinti szempontjait integrálják.
dr. Kenneth Yeang

dr. Kenneth Yeang öko-építész tart előadást

2010. március 26-án pénteken, 15.30-kor

a BME CH épület CH Max termében (bejárat a Gellért tér felől).

 

 
 

Petró Tibor meghívására és szervezésében tart előadást Dr. Ken Yeang öko-építész és környezeti mérnök a BME-n. Petró Tibor bevezője az előadáshoz:

Szeretem a gyerekeimet, szeretem az országomat, szeretem Budapestet. Szeretem a földgolyót, ahová születtem. Nevezhetnénk ezt egyszerűen szeretetfilozófiának vagy divatosabb szóval élve szeretetstratégiának.

Ken Yeang meghívásával szeretnék hozzájárulni egy élhetőbb és fenntartható módon fejlődni képes ország és Budapest megálmodásához. Tudom, hogy ha együtt álmodunk, együtt gondolkodunk és azután együtt cselekszünk, akkor meg tudjuk csinálni.

Emberemlékezet óta nem voltunk ilyen helyzetben, amikor nemcsak rendszerváltás, hanem korszakváltás küszöbén is áll az emberiség. Figyelmeztető jelek mutatkoznak a globális klímaváltozásban, a világméretű pénzügyi válságban, az ökoszisztémában, a biodiverzitásban bekövetkezett káros folyamatokban. Ahhoz, hogy a mindezek következtében várható válsághelyzetet kezelni tudjuk, átfogó szemléletváltozásnak kell kibontakoznia.

Megérett az idő a változásra – csak az a kérdés, hogy felismerjük-e a válság szülte veszélyt, és tudunk-e élni a válság másik arcával, a tudatos változás felkínált lehetőségével. A stabil, jól működő rendszerek, legyenek akár társadalmi, akár oktatási vagy ökológiai rendszerek, nehezen változnak, és a fennálló kedvező helyzet rögzítésére törekszenek.

A változás gyors is lehet. A kérdés az, hogy miként történik meg: a válság nyomására, véletlenszerűen – vagy tudatosan, hatékonyan és a megfelelő időben ahhoz, hogy fenntartható, stabil körülmények jöjjenek létre? A tudatos változtatás, hosszú távon felelősen tekintve világunkra, akkor és azt eredményezheti, amikor és amire valóban szükség van. A környezettudatos fenntartható építészet tudat- és szemléletformáló hatása össztársadalmi méretekben mérve vitathatatlan.

Ezt felismerve jött létre az Európai Unió támogatásával a hároméves EDUCATE-SUSTAINABILITY PROJECT. Megvalósításában kiemelt szerepet kapott a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara

Ken Yeang látomásában – és ez egyre inkább testet ölt, ahogy sorra valósulnak meg a tervei – a város nem földet betemető aszfalt-, beton- és acéltömkeleg, hanem „integrált ökoszisztéma, amely még javára is válhat a környezetének”: ember és természet, építés és növekedés együttműködése. A park benyúlik az irodába, a városi utcák vidéki fasorra emlékeztetnek.

Célunk nem lehet kevesebb annál, mint hogy részesei legyünk annak a zöld forradalomnak mely a világ számos országában már a nemzeti stratégia meghatározó elemévé vált. Hiszem és remélem, hogy ez az előadás is hozzájárul az építésztársadalom inspirálásához, összefogásához, kezdeményező fellépéséhez Földünk megóvása és országunk felemelkedése érdekében.

Budapest 2010. március 23.

Petró Tibor
CGT DESIGN

Ken Yeang CNN interjú a YouTube-n