Nézőpontok/Vélemény

Képriport a bódvalenkei Sárkányünnepről

2010.06.30. 10:56

A Bódvalenke – Freskófalu projekt egy évvel ezelőtt indult. Roma festőművészeket hívtak meg ebbe piciny, végtelenül szegény, majnem teljesen cigányok lakta borsodi faluba, hogy a házak falára freskókat fessenek – remélve, hogy ezzel turistákat tudnak a faluba vonzani, ami munkahelyeket, de legalábbis egy kis kiegészítő jövedelmet teremthet.

Ezidáig 9 monumentális freskó készült el, további három képet most festenek. Az idén nyáron már más európai országokból is hívnak roma festőművészeket, mert ezzel egy, a világon egyedülálló művészeti központot akarnak létrehozni: az európai roma festészet hatalmas, szabadtéri tárlatát.

2010. június 19-én Bódvalenke bemutatkozott a világnak első Sárkányünnepe alkalmával.

 

 

 



Neves cigány zenészeket, énekeseket és táncosokat hívtak meg, hogy improvizáljanak a freskók előtt. Ezzel még soha nem látott cigány összművészeti alkotás, „Gesamtkunstwerk” jön létre. A programnak ez a része  egyidejűleg több helyszínen, mintegy kálvárijárás-szerűen valósult meg: a közönség a művészekkel együtt járhatta be a képeket.

Imrei Boglárka szobrászművész helyi mesterek által felállított „Sárkány” c. szobrát felavatták – gyönyörű ősi cigány ruhákba öltözött táncosokkal, és azzal, hogy a jelenlévők festéket és ecsetet kaptak, és befestették a Sárkányt.  (A szobor mintegy 2m magas és 10 m hosszú.)

A Sárkány a szimbolikus kapocs Bódvalenke turisztikai kínálatának két fő eleme, a cigány művészet és kultúra, valamint a falut körülövező értékes, védett lápra épülő ökoturizmus között.

A rendezvényen a borsodi árvízkárosultak javára gyűjtést szerveztek.