Területhasználati és építészeti értelemben is zavaros környezetbe tervezett egyszerű és nyugodt tömegű, tiszta alaprajzi és homlokzati rendszerű házat a Fiatal Építészek Műhelye csapata.
A tervezési helyszín Zuglóban, a Kassai utca és Fűrész utca sarkán van. Az épített környezeten különböző korszakok nyomai látszanak: az eredetileg családi házas övezet régi épületei földszintesek, a későbbi, igényes családi házak jellemzően földszint+emelet+tetőtér elrendezéssel épültek, épülnek ma is. A kilencvenes és a kétezres években az akkori laza szabályozást kihasználva sok három szint+tetőteres társasház is épült.
A telek a sorházas beépítés saroktelke. Ennek a pozíciónak az előnyeit (nagyobb telekméret, két behajtási lehetőség) és hátrányait (kitett pozíció, sok előkert) mérlegelve az ideális programot egy olyan kétlakásos házban találtuk meg, melyben a családi házaknál kisebb méretű (kb. 110 m2-es) lakásokat helyeztünk el, de az ott megszokott önálló kerthasználatot biztosítjuk a lakóknak.
Ebbe a – területhasználati és építészeti értelemben is - zavaros környezetbe egy egyszerű és nyugodt tömegű, tiszta alaprajzi és homlokzati rendszerű házat szerettünk volna építeni. Ezért a környező házakhoz illeszkedő magastetős kialakítást választottunk, a sarok megnyugtató lezárása érdekében kontyolt tetőidommal.
Az anyaghasználatban a természetességet és az időtállóságot kerestük.
A homlokzati falak olyan falazóblokkból készülnek, melyek külön hőszigetelés nélkül is megfelelnek az energetikai követelményeknek. Így a vakolat „hagyományosan” téglafalra kerülhet, ezzel megnövelve az élettartamát és megszépítve az öregedését. A mélyen ülő fa nyílászárók a tokkal azonos fa bélletborítást kaptak. A szemöldökborítás mögött később beépíthető redőnyöknek biztosítottunk helyet.
A megvalósult ház utolsó részletekig a kiviteli tervek szerint született. Köszönhető ez a befektető-építtető szokatlanul lelkiismeretes hozzáállásának, aki az első vázlatoktól a megvalósulásig úgy állt a folyamathoz, mintha a saját házát építené. Köszönet illeti a kivitelezőket is, akik a fellendülésnek köszönhető minőségi munkaerőhiánnyal küzdve is végig lelkesek maradtak, s számos jobbító (és nem „olcsító”) javaslatukkal tették szebbé, jobbá az épületet.
És köszönet illeti a ház lakóit is, akik a tervezés és kivitelezés során beletett szeretetünket nagyra értékelték, és gondos, féltő gazdaként bánnak házukkal.
Gál Róbert és Juhász Kristóf
szerk.: fzs.