Technológia

KÉSZ Metaltech – GKD, avagy a légies fémlepel

2024.10.14. 13:45

A GKD építészeti fémhálók egészen új lehetőségeket nyitnak meg homlokzatburkolatok (vagy akár belső terek, lépcsőházak, utcaképek) terén – a transzparens sodronyfüggönyök akár a legpuritánabb, végletekig stilizált kocka irodaépületetet is karakteres, impozáns architektúrává változtatják. A termék legfontosabb tulajdonságairól és további felhasználási lehetőségeiről Károlyi Zsuzsannával, a KÉSZ Metaltech üzletfejlesztési menedzserével beszélgettünk. 

Melyek a GKD függöny legfontosabb ismérvei? 

Károlyi Zsuzsanna: A GKD fémhálók elsősorban esztétikai funkciót töltenek be: a függöny homlokzatra szerelve látványos, függönyszerű [KZ1] [MOU2] hatást eredményez, amellyel előszeretettel kísérleteznek az építészek, akár egy stadion többször görbült felületén, akár egy egyszerűbb sziluettel rendelkező ipari épület homlokzatán installálva. Az elsődleges dekorációs funkción kívül az épület homlokzatára szerelve napvédelmet, árnyékolást nyújt, miközben sűrű szövetein keresztül átengedi a természetes fényt, valamint nem akadályozza a kilátás élményét. A szerkezet ventillációt biztosít, a kifeszített függöny és a homlokzat közötti levegő mozgása csökkenti a nyílászárókra, falfelületre érkező hőterhelést, ezáltal javítja az épület hőtechnikai tulajdonságait. Mivel a függöny teljes felülete festhető, valamint szerkezetére LED csíkok szerelhetők, ezáltal kiváló marketingkommunikációs lehetőségeket biztosít anélkül, hogy gátolná az épület funkcionális működését. 

Milyen további felhasználási lehetőségek merülhetnek fel a GKD alkalmazásánál? 

K.ZS.: A sodronyok nemcsak építészeti, homlokzatdekorációs funkciót töltenek be, a belsőépítészetben is előszeretettel használják különböző síkban (vízszintesen) feszített álmennyezetek, térelválasztók, árnyékolószerkezetek, kisebb dekorációs részletek formájában. Bevásárlóközpontoknál, luxus szállodákban, reptéri utasvásókban kialakított üzlethelyiségeknél detektívrácsként is alkalmazzák, kihasználva a hálós szerkezet feltekerhető funkcióját, de egészen kreatív installálási metódusokkal is találkoztunk már, például a müncheni Roomers Hotel szobáiban egy légies polcrendszer elemeiben köszönt vissza. Lépcsőházakban installált hátfalként, nagyobb üzlethelyiségekben térelválasztó panelként, méhsejt lemezre kasírozott álmennyezeti elemként is működőképes – a fémből szőtt finom hálós szerkezet már önmagában egy látványos, maradandó élményt nyújt. Emellett az ékszerszerű, különleges, míves struktúra nemcsak az építészeti szcénát, hanem a divatipart is megihlette már.

Milyen anyagokkal és felületkezelési eljárásokkal dolgoznak a GKD sodronyfüggönyök előállításánál? 

K.ZS.: A hálókat többnyire rozsdamentes acélból és alumíniumból állítják elő, de a repertoárban felfedezhető egy-két rézötvözetből szőtt hálós struktúra is – ezek persze jóval költségesebbek a hagyományos acél- vagy alumíniumfüggönyöknél. Általában eloxálással, valamint porfestéssel kezelik a sodronyokat – egyes típusoknál az összekötő rozsdamentes acél főszál kivételével minden szálat megfestenek, ezáltal a fém és a porfestett sodronyok kontrasztja izgalmas felületi játékot eredményez. Mivel önmagában is finom, nemes és kimondottan szép az anyag, mi mindig a fém eredeti színének és tulajdonságainak megőrzésére ösztönözzük a tervezőket a festett, bevont felületkezeléssel szemben, elvégre az oxidálás folyamata egy természetes védőrétegeket képez a fémfüggönyök felszínén, valamint az így keletkezett patina látványos esztétikai minőséget kölcsönöz a burkolatnak. 

Milyen formában érkezik a helyszínre, illetve mennyi időt vesz igénybe az installálás folyamata? 

K.ZS.: A termék tekercsként érkezik az installálás helyszínére, a szőnyegekhez hasonlóan kalodákba tekerik a szőtt anyagot, majd a végekhez rögzített tartórúdon keresztül emeli fel a daru a homlokzatra. Mivel maga a termék méretre szabva kerül az építkezésre, így a helyszínen utólag már nem módosítható – kizárólag a precíz felhelyezésről kell gondoskodni, amelyhez (a felső megfogáshoz, valamint a stabilizáláshoz) általában elég négy ember. Az installálás már egy gyors, gördülékeny folyamat: a felhúzás után felül és alul rögzítik, majd szorosan megfeszítik a függönyt. 

Milyen technikai előfeltételei vannak a függöny felhelyezésének, teherhordó szerkezet előkészítésének? 

K.ZS.: A felhelyezés nehézsége a pontszerű megfogásban rejlik, a falnak el kell bírnia magát a tartószerkezetet. A fémszövet tekercset egy tartórúdra szerelik, majd magát a rudat rögzítik a falhoz, de ennek számtalan variációja létezik, minden installálási megoldás teljes mértékben projektspecifikus. Mivel eleve exkluzív épületeken alkalmazzák őket, minden részlet – ezáltal a hálós szerkezet rögzítése is – egyedi elgondolás alapján készül. Ugyan léteznek kiváló gyári megfogó rendszerek, sok esetben maga a gyártó is egyedi eljárást javasol, ekkor a kecskeméti acélgyártó csarnokban készítjük el a szükséges rögzítőszerkezetet, kereteket, tartórudakat. 

Mekkora felületnek kell rendelkezésre állnia annak érdekében, hogy a háló különleges struktúrája megfelelően érvényesüljön?

K.ZS.: A GKD sodronyok grandiózus szövőszékeken készülnek, a fémhálókat ruhaszövetekhez hasonlóan állítják elő – a szövetek maximális szélessége 8 méter, de a végleges mérete minden esetben az adott homlokzat osztásától függ. 

Milyen karbantartási munkálatok javasoltak az installálás után? 

K.ZS.: Különösebb karbantartást nem igényel – az eloxálás, porfestés és a természetes patina védik a fém felületét, a tartószerkezet szempontjából viszont évente egyszer érdemes ellenőrizni, hogy a megfogási pontok továbbra is elég tartósak-e, mennyit ereszkedett az anyag a hőmozgás által. Ha szükséges, a hálókat után kell feszíteni.

Cselőtei Boglárka