Június 2-án, azaz holnap kezdődik az idei Építészfesztivál a budapesti ELTE Füvészkertben. Napközben szakmai előadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel, este koncertekkel várjuk az építészeket, építész hallgatókat – és az épített környezet iránt érdeklődő nagyközönséget. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Június 2-án 9:30-kor nyitja meg kapuit a 2023-as Építészfesztivál az ELTE Füvészkertben. A kétnapos fesztivál idei témája a túlélés, melyben a rendezvényt követő hétfőn induló Field of Sparks alkotótábor témakiírásához csatlakoztunk. A Füvészkertben bemutatkoznak az ipolytarnóci alkotóhét résztvevői: a Pozsonyi Képzőművészeti és Design Akadémia (VŠVU) építész karának hallgatói, valamint az Építész Szakkollégium tagjai.
A fesztivál első napján az ABUD - Advanced Building and Urban Design szakértő csapatával közösen szervezett, a természet-alapú megoldások témáját bemutató szakmai konferencián vehetnek részt a látogatók. Az olyan neves hazai szakemberek mellett, mint például Szalkai Adrienne, BKM Budapest Közművek Nonprofit Zrt., FŐKERT Kertészeti Divízió Tervezési Osztály osztályvezetője, vezető tervezője, Dr. Fekete Albert, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének Igazgatója, vagy Pataky Rita, okleveles építészmérnök, Széchenyi-díjas egyetemi mestertanár (ZÉOSZ) felszólal majd Maria Loreto Flores, a Zaha Hadid Architects társigazgatója és Prof. Dr. Emanuele Naboni PhD, a Dán Királyi Akadémia professzora, a sydney-i UNSW adjunktusa, az UNIPR egyetemi docense is. A Building for Revival konferencia részletes programja itt érhető el.
Június 3-án, szombaton a Field of Sparks bemutatkozó beszélgetéseit követően az Építészfórum szerkesztőségének tagjai által vezetett kerekasztal-beszélgetéseken szó lesz a pályakezdő építészek helyzetéről, az építészirodák és építészeti projektek médiareprezentációjáról, a városi közterekért zajló politikai küzdelem építészeti vonatkozásairól, valamint a Mesterséges Intelligencia tervezésre gyakorolt hatásairól és ezek rövidebb és hosszabbtávú következményeiről.
A beszélgetések és előadások mellett mindkét nap folyamatosan megtekinthető lesz a Field of Sparks installációit bemutató kiállítás, valamint Balázs Péter és Mátrai Erik Tükörkert című képzőművészeti kiállítása. Ezen felül a látogatók a Füvészkert titkait bemutató vezetett sétákon is részt vehetnek, melyekre előzetes regisztráció szükséges.
Péntek este a Czitrom-Porteleki Duó, Khozein-Márkos-Hock-Miklós-Mayne és The Stanley Maneuver (DJ) biztosítják a jó hangulatot, szombaton pedig BudaPesme feat Kisgyörgy Ilka & Ion Curteanu, valamint a Dresch Vonós Quartet koncertjére invitáljuk a résztvevőket.
A részletes program megtalálható az Építészfesztivál weboldalán és a Facebookon.
A rendezvényre napijegyek és kétnapos bérletek a Tixa oldalán válthatóak, helyszíni jegyárusítás nincs, de a Tixán a rendezvény ideje alatt is folyamatos az értékesítés, ahol a különböző jegytípusokról, diákkedvezményekről is tájékozódhatnak az érdeklődők.
Az eseményt a Magyar Építész Kamara szakmai továbbképzésként akkreditálta: 1,5 pont/nap (2023/155)
A helyszínről:
Az ELTE Füvészkert fokozottan védett természetvédelmi terület, ezért a látogatók a belépő megvásárlásával, illetve a Füvészkert területére való belépéssel az alábbi előírásokat magukra nézve kötelezőnek ismerik el, azok be nem tartása esetén felelősséggel tartoznak.
A rendezvény szabadtéri, eső esetén a konferenciát és a kerekasztal-beszélgetéseket a Vadászkastélyban tartjuk meg.
Étel- és italfogyasztás az Építészfesztiválon:
Köszönetnyilvánítás
A rendezvény nem jöhetett volna létre szakmai partnereink, az ABUD - Advanced Building and Urban Design, a Field of Sparks és az MCC - Mathias Corvinus Collegium együttműködése nélkül. A fesztivál megvalósulását a Market Építő Zrt., a Graphisoft, a Bayer Construct, a Viastein, az Europa Design, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatta.