Emberek/Oktatás

Kézműves esztétika a FUGÁBAN – Beszámoló a KRAFT műhely tematikus hónapjáról

2023.04.28. 16:55

A BME Lakó Tanszékén működő KRAFT műhely péntekenként a FUGA-ban tartott workshopok és beszélgetések keretében járta körbe a kézműves építészet témakörét. A tematikus hónap zárásaként kedden a workshopok munkáit bemutató kiállítás nyílt, amely május 2-ig tekinthető meg.

A BME Építészmérnöki Karán 2022-ben indult oktatási reform keretében úgy határoztuk meg KRAFT műhelyünk helyét, hogy a tervezésoktatáson túl, hallgatóinkkal közösen egyfajta kézműves szakmagyakorlás lehetőségeit keressük. Az alkotó kéz és a gondolat kölcsönhatására, az anyagokkal kapcsolatos ismeretek mélyítésére, ezeken keresztül pedig egy kézműves építészeti megközelítés lehetőségeinek kutatására fókuszálunk.

Első workshopunk témája a nyersanyag feldolgozása volt. Szederkényi Lukács doktoranduszunk vezetésével egy vörös tölgy fatörzs feldarabolását végeztük el, majd a széteső anyagdarabok elrendezésével installációkat építettünk az üres kiállítótérben. Később meghívott építész vendégeinkkel folytatott beszélgetés keretében próbáltuk feltárni a képzőművészet és a kisléptékű építészet összefonódó határait.

Második workshopunk során az anyag és a kéz kölcsönhatásának serkentésére építőanyagok pakolásával foglalkozó workshopot tartottunk, ahol a rakodás aktusa közvetlen visszacsatolást eredményezhetett az in situ alakuló anyagstruktúrákban. A pakolás célja karakterek létrehozása volt, minél kevesebb anyag felhasználásával. Inspirációs forrásunk a TT1 tárgy során talált szegedi “sárga" nyaralóövezet spontán építményei voltak. A bennük talált egyedi formák, anyagtársítások olyan impresszívek, hogy a nyaralók fényképei és az azokat értelmező, diákok által készített steril grafikai nézetrajzok együttese játékosan párosítható kanonizált kortárs építészeti példákkal. Az így létrejött könnyed párhuzamok absztrakt leképezései a helyszínen építőanyagokból rakott kupacok. Ezek a konstrukciók anyagban megtestesülő vázlatrajzok, skiccek, karakterrajzok.

A workshopokkal párhuzamosan Kortárs Reflexiók műhelykurzusunk ebben a félévben az acél anyagával, a lakatos megmunkálás témakörével foglalkozott.  Meghívott képzőművészekkel együtt terveztünk épületkiegészítő lakatosszerkezeteket, bútorokat, installációkat, amelyeket műhely körülmények között a hallgatók maguk gyártottak le, személyesen ismerkedve a hegesztéssel.

A kiállítás egyrészt a karaktergyakorlatokat, másrészt az acélkonstrukciókat mutatja be, emellett fotóarchívumunk a műhelymunka személyes élményeibe enged bepillantást.

A kiállításmegnyitóval egybekötve műhelyünk kutatási területének mélyítésére kerekasztal-beszélgetést szerveztünk. A beszélgetés során a csinálás korszellemből fakadó igénye, az építészképzésben betöltött szerepe, valamint a kézzel készítés befogadhatósága, esztétikája voltak vitatémáink. Köszönjük a meghívottaknak a beszélgetést, segítségükkel értékes felvetéseket sikerült körüljárnunk:

  • a kézműves alkotói megközelítés anyagokból fakadó nyitott természete;
  • a kézbefogott valóság napjainkban is varázserővel bír;
  • a kézzel készítés közösségépítő erőt jelent; 
  • a kraft megközelítés párhuzamosan hordoz kulturális és esztétikai tartalmat;
  • a kézművesség gyakorlása során megképződő belső esztétikai élmény alkotói fontossága.

A FUGA-hónap arra tett kísérletet, hogy az érdeklődési körünket a nyilvánosságnak is megmutassuk, és a témafelvetés mélyére ássunk. Célunk, hogy a kézműves szakmagyakorlásról szóló építészeti stratégiát élesítsük, a KRAFT műhely célkitűzéseit pontosítsuk.

Falvai Balázs DLA

Beszélgetéseink résztvevői: Somogyi Krisztina (moderátor) Bene Tamás, Baló Dániel, Bartha András DLA, Szacsvay Gergely, Pongor Soma, Szederkényi Lukács
Közreműködő képzőművészek: Albert Ádám, Kristóf Krisztián, Németh Marcell, Szabó Ottó
Kiállító hallgatóink: Borza Tamás Móric, Fodor Benedek, Gulyás Rozália Anna, Hada Lizett Dominika, Kiss Franciska, Lizer Dorottya, Marx Ákos, Müller Ferenc Ágoston, Plander Csenge, Schmal Laura Nóra, Szakonyi Luca Zsófia, Szűcs Mihály, Talmácsi Áron, Tényi Anna, Tibold Sára, Vass Levente, Vratarics Adél, Zimmer Csenges,
Paragi András, Csanády Anna, Kiss Bogdán, Baranyai Kata, Révész Tamás, Nagy Panni, Balczó Ákos, Szilágyi Emese, Márton Anna, Csontos Hanna, Orbán Blanka, Kokavecz Kata, Kovács Anna Luca, Szabó Dorka, Lizer Dorottya, Szakonyi Luca, Szalai Luca, Molnár Eszter, Csomai Barnabás, Szűcs Patrícia, Veress Barnabás, Karászi Vanda, Szeg Réka, Maróty Móni, Princzinger Lili, Schán Sára, Trajter Éva, Mantuano Eszter, Gy. Molnár Joel, Kiss Kinga, Sprok Lilla, Szaszák Lili, Wentzel Panna, Zakor Fruzsina.
Műhely és workshop vezetők: Falvai Balázs DLA, Nagy Márton DLA, Török Dávid DLA, Szederkényi Lukács
Szponzoraink: Xella Magyarország Kft., Wienerberger Téglaipari zRt., CRTL Solution Kft. Gordius Nova Kft.