Programok

Kiállítások a MODEM-ben

2009.01.14. 13:10

Válogatás az egyik legjelentősebb magyar képzőművészeti magánkollekció, az Antal-Lusztig-gyűjtemény anyagából a debreceni Modemben. A pécsi önkormányzat által anyagi okokból visszaküldött gyűjtemény Debrecenben megtekinthető.
Művek az Antal-Lusztig-gyűjteményből: Return – A pécsi válogatás
Egy életmű keresztmetszete - Nagy István

 

Return
Az Európa Kulturális Fővárosa 2010 projekt magyar pályázati programjainak meghatározó területét jelentették a vizuális művészetek. Az egyik legjelentősebb magyar képzőművészeti magánkollekció mind a győztes Pécs, mind Debrecen terveiben fontos szerepet játszott. Az Antal–Lusztig-gyűjtemény egy része a cívisvárosban 2006-ban megnyílt Modembe, egy másik része pedig ugyanebben az évben a baranyai megyeszékhelyen létrehozott városi képtárba került. A pécsi önkormányzat 2008-ban úgy döntött, hogy megszünteti a képtárat és visszaadja a műalkotásokat – mert képtelen finanszírozni az állandó kiállítást. A visszaküldött gyűjtemény január 15-től teljes egészében a Modemben látható – kiegészülve néhány újabb alkotással. A megnyitó alkalmából megjelent a „pécsi válogatást” reprezentatív módon bemutató album is. A kiállítás (amelynek kurátora a pécsi gyűjtemény egykori vezetője, Várkonyi György művészettörténész) május 3-ig tekinthető meg a debreceni művészeti központban.

Az újrafelfedezett Nagy István
Az életmű nyolcvan alkotása csütörtöktől a Modemben
A székelyföldi születésű Nagy István (1873-1937) az akadémiai és műkereskedelmi divatoktól távol, az izmusokat figyelmen kívül hagyva építette egyedülálló életművét. Festészete a magyar művészet legnagyobb teljesítményei közé tartozik. Az egyik legkiválóbb realista festőnk, akinek művészete egyszerre archaikus és modern. Ízig-vérig magyar, miközben a huszadik századi művészet olyan nagyságaival rokonítható, mint Braque és Klee. Munkásságának javarésze szénrajzokból és pasztellképekből áll, az olajfestéssel az 1920-as évek közepére szinte teljesen felhagyott. A szén és a pasztell mind vándorló életmódjához, mind művészi habitusához közelebb állt. A Modem kiállítása az 1973-as marosvásárhelyi centenáriumi tárlat óta a leginkább átfogó bemutatása az életműnek. 

megnyitó:  2009. január 15-én 17 órakor
helyszín: A MODEM II. emeleti kiállítóterme (4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.)

A tárlatok 2009. május 3-ig tekinthetők meg, hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig, csütörtökön 12-20 óra között.