Pop-up tér, könyvespolc-fal egy hangulatos platánfa alatt, vagy éppen „szamárfül" tér, ahol a könyvtár előtti tér északi, karakteres csücske szamárfület képezve felível… Megszületett a Budapest II. kerületi Frankel Leó és Török utca által közrefogott háromszögletű tér revitalizálására kiírt építészhallgatói ötletpályázat eredménye, amelyre 48 munka érkezett. A vállalat 75. évfordulójára a jövő építészeit megszólítva hirdetett meg közös pályázatot a BME Középülettervezési Tanszékével és Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzatával együttműködésben.
A KÖZTI 75. évfordulójának tiszteletére kiírt építészhallgatói ötletpályázaton a II. kerületi Frankel Leó út és Török utca által közrefogott tér új életre keltése volt az építészhallgatók feladata. A KÖZTI „térképén" a háromszögletű tér fontos viszonyítási pont, hiszen a teret déli oldalról egy „KÖZTI-s" épület határolja, az 1959-ben Pintér Béla és Köteles József építészek által tervezett sarokbérház. Ennek földszintjén a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Török utcai egysége üzemel, amely teljes homlokzatával a térre néz.
A két utca által közrefogott városi térszelet pozíciója és adottságai révén lehetne jó hely. Mégsem az, annak ellenére, hogy nincsenek itt drámai problémák vagy térbeli komoly torzulások. Számos pontján a városnak rosszabb műszaki állapotban vannak terek, növényzete sem mondható hiányosnak. A TÉR I RE I VÍZIÓ ötletpályázat céljai között szerepelt, hogy a hasonló kis léptékű, de kihasználatlan térszeletek megújítására akár mintaként szolgáljon.
A pályázatra 48 munka érkezett be, a munkák döntő többsége magas színvonalú gondolatokat tartalmazott. A díjazott és dicséretben részesített pályaműveken felül számos további alkotás hasznos és inspiráló beszélgetéseket generálhat mind a szakma, mind a városlakók, érdeklődők körében.
A pályázat értékelési szempontjai közé tartozott, hogy az alkotók milyen mélységben és minőségben értették meg a helyszínt. A Bíráló Bizottság értékelte a beavatkozás mértékét, az adott terv által megfogalmazott szándéknak megfelelnek-e a tervezett megoldások. Vizsgálták a kész állapot építészeti és funkcionális összhangját, üzenetét. Értékelték azokat a munkákat, melyek olyan meglévő elemekre és téri szereplőkre hívták fel a figyelmet, melyek erősítették a helyszín karakterét.
A Bíráló Bizottság a következő pályaműveket tartotta díjazásra és dicséretre alkalmasnak:
1.díj – összege: 360.000 Ft
2. díj (megosztva) – összege: 200.000 Ft/pályamű
3.díj (megosztva) – összege: 150.000 Ft/pályamű
Kiemelt dicséret:
Dicséret:
Az építészhallgatói ötletpályázat nyertese Halmschlager Mária, Jelinek Dorka és Temesvári Bence terve lett. A pályamű – ritka az ilyen tervpályázati zsűrik alkalmával – egyöntetűen, vita nélkül nyerte el a Bíráló Bizottság valamennyi tagjának szimpátiáját. A zsűri szerint a javaslat egyszerre poétikus, leheletfinom, ugyanakkor végtelenül racionális: akár „holnap" megvalósítható lenne. Helyesen ismeri fel a tér jelenlegi köztérépítészeti kialakításának értékeit, azaz a könyvtárhoz közeli terasz és támfalainak karakteres minőségét, azt nem eltörli, felülírja, hanem kiegészíti: a meglévő platánfa alá, az ott lévő mellvédet továbbgondoló könyvespolc-fallá. Ez a gesztus okosan osztja a tervezési területet, rendeli egy részét téri értelemben is a könyvtár teréhez, és ad épp annyit hozzá a területhez, amennyi annak jelenlegi holtpontjáról való kimozdításához feltétlenül szükséges. A háromszög alakú terület elkeskenyedő részén mindent elbont, és zöld területként javasolja azt kialakítani úgy, hogy abba bevonja a Frankel Leó út kis szakaszát is. Ezzel az autók dominálta szimmetrikus helyzet megtörik, és a terv arra is bíztat mindannyiunkat, hogy efféle bátor gesztusok kellenek ahhoz, hogy értékelni tudjuk meglévő téri és szellemi tartalékainkat.
A II. Kerületi Önkormányzat által a Bíráló Bizottságba delegált tagok további egy kerületi különdíjat is odaítéltek a DHCs33 pályaműnek: Szoborjáró, mely Károssy Dóra, Leveleki Csenge Anna, Szász Adél Hanna alkotása.
A Bíráló Bizottság tagjai: