A Magyar Művészeti Akadémia júniusban írt ki kétfordulós tervpályázatot az építészet otthonának megteremtésére, vagyis a Magyar Építészeti Központ és Múzeum megtervezésére. A részvételi szakasz lezárultával összesen 39 építész iroda és tervezői konzorcium kapott meghívást a második fordulóra. A pályázat ettől kezdve titkos volt, így nagy várakozás előzte meg az eredményhirdetést, amelyre ma került sor a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadó Makovecz termében.
A tervpályázat célja a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) új épületegyüttesének megtervezése volt, amely a Városligeti fasor 9-13. alatt, az egykori BM Központi Kórház területén, tehát a felújított, és ma már az intézmény kiállítóhelyeként használt Walter Rózsi-villa szomszédságában kerül kialakításra. A fő feladat az új főépület megtervezése volt a meglévő, egykori Grünwald- és Herczel-szanatóriumok integrálásával.
Korábban, 2021-ben már kiírtak egy egyfordulós építészeti tervpályázatot a MÉM MDK gyűjteményeinek és új kiállítóhelyének elhelyezésére, valamint közintézményi funkcióinak ellátására szolgáló épületegyüttes tervezésére, azonban a zárójelentés szerint (amelyet ebben a cikkben ismertettünk) a bírálóbizottság nem talált a pályaművek között olyat, amely alkalmas lett volna a "a közbeszerzési eljárás lefolytatása utáni továbbtervezésre", így új pályázat kiírását javasolták.
Az eredménytelenül zárult tervpályázatot követően a pályázatot előkészítő bizottság újratervezte az intézmény, a majdani Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezési programját és a pályázati eljárást is. Ennek eredménye a jelenlegi, kétszakaszos, kétfordulós tervpályázat. A részvételi szakaszra a kiíró közvetlenül is felkért jelentkezőket, ám rajtuk kívül valamennyi érdekelt részvételi jelentkezést nyújthatott be, összesen 39 érvényes pályázó volt. Innentől a nyilvánosság kizárásával zajlott a pályázat, a pályázati szakasz első fordulójában legfeljebb két tervlapból álló pályamunkát nyújthattak be a jelentkezők, a második fordulóba pedig a bírálóbizottság döntése alapján legfeljebb tizenkét pályázó került felkérésre további pályamunka benyújtásra.
A bírálóbizottság elnöke Turi Attila építész, az MMA alelnöke; társelnöke Lánszki Regő országos főépítész, az ÉKM építészeti államtitkára. Tagjai: Tima Zoltán építész, az MMA rendes tagja; Salamin Ferenc építész, az MMA rendes tagja, az MMA Építőművészeti Tagozata vezetője; Szegő György építész, a Műcsarnok Nonprofit Kft. szakmai igazgatója, az MMA levelező tagja; Szabó Levente DLA építész, a BMGE Építészmérnöki Kar tanszékvezetője, a MÉSZ delegáltja; Sólyom Benedek építész, Erzsébetváros főépítésze; dr. Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója, a BME Építőmérnöki Kar egyetemi docense; Jankovics Norbert művészettörténész; Vasáros Zsolt DLA építész, a BME Építészmérnöki kar tanszékvezetője, a MÉK delegáltja; Dévényi Sándor építész, az MMA rendes tagja. Póttag Perényi Tamás DLA építész.
A hétfői ünnepélyes eredményhirdetésen Turi Attila és Lánszki Regő adták át a megvételt nyert, valamint a díjazásban részesült pályázóknak az elismeréseket. Turi Attila elmondta, hogy a pályázat sikeres volt, így elérhető közelségbe került a centrum, amely kiállítótér mellett rendezvénytér, illetve összművészeti intézmény lesz, egyszerre szolgálja ki az érdeklődő nagyközönség igényeit és biztosít találkozóhelyet a szakma számára. Lánszki Regő hangsúlyozta, hogy ez a hét fordulópontot jelent az építészetben. A centrumról szólva elmondta, hogy az közös háza lesz az építészeknek, ami remélhetőleg hamar kulturális világítótoronnyá tud válni. Elmondta, hogy a kétfordulós pályázati modell lehetőséget teremtett a párbeszédre, és végül a bizottság egyhangú döntéssel választotta ki a győztes pályaművet, amelyen a letisztult tér- és tömegképzés mellett nemzeti építészeti attribútumaink is megjelennek.
A bizottság döntése alapján 6 pályamű került megvételre:
17-es sorszámú pályamű: ARCH-STUDIO Tervező, Szervező, Szolgáltató Kft.
18-as sorszámú pályamű: BACHMAN & BACHMANN ÉPÍTÉSZ IRODA Kft. - AU. ROOM Építész Műhely Kft. - Medvegy Gabriella
26-os sorszámú pályamű: Balázs Anna – Balázs Tibor – Karlovecz Ádám – Molnár Zsanett – Nagy Júlia –Novák-Mester Petra – Suri Bálint
2-es sorszámú pályamű: BÁNÁTI + HARTVIG Építész Iroda Kft.
20-as sorszámú pályamű: Karácsony Tamás DLA – Szabó Péter
21-es sorszámú pályamű: Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft.
Kiemelt megvételben 2 pályamű részesült:
3-as sorszámú pályamű: Klobusovszki Építészet Kft. – Rab Sarolta és Klobusovszki Péter DLA
7-es sorszámú pályamű: NAPUR ARCHITECT Építészeti Iroda Kft.
Megosztott 3. díjat kapott:
12-es sorszámű pályamű: ARCHI-KON Építészeti Tervező-Szervező Kft.
14-es sorszámű pályamű: Deichler Jakab Építész Stúdió Kft. – FEJÉRDY és BARTÓK Építészeti Kft.
2. helyezett lett:
8-as sorszámú pályamű: MONOSTUDIO Építész Kft.
A bírálóbizottság egyhangú döntése alapján a tervpályázat győztese:
16-os sorszámú pályamű: Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft. – BIVAK stúdió Kft.
A bizottság továbbtervezésre javasolja a győztes pályaművet, amely méltatása szerint tiszteletteljesen viselkedik a környezettel, erőteljes építészeti gesztussal dolgozik, ami szimbólumává válhat a magyar építészetnek és múzeumának egyaránt. Továbbá bizonyítja, hogy lehetséges tradíciókból építkezve kortárs épületet létrehozni. Turi Attila záróbeszédében hangot adott abbéli reményének, hogy az intézmény 2026-ban megnyithatja a kapuit.
Gratulálunk a díjazottaknak!
A pályaműveket a közeljövőben oldalunkon is bemutatjuk.