A Fundació Mies van der Rohe és az Európai Bizottság 362 jelölt közül választotta ki a 2024-es EUmies Awards győzteseit. A 2024-es Építészeti Díj nyertese a németországi Braunschweigi Műszaki Egyetem campusán található Tanuló Pavilon lett, amelyet a berlini stúdióval rendelkező Gustav Düsing és Max Hacke készítettek. A feltörekvő építészeket elismerő díjat az Elena Orte és Guillermo Sevillano által alapított madridi SUMA Arquitectura kapta meg a barcelonai Gabriel García Márquez könyvtár terveiért.
Az EUmies Awards for Architecture and Emerging díjat kétévente ítélik oda, a pályázaton az előző két év legjobb építészeti munkái vehetnek részt. Az elismerés elsődleges célja közös, kortárs európai építészeti kultúránk hangsúlyozása és terjesztése olyan alkotásokon keresztül, amelyek hozzájárulnak a mindenki számára hozzáférhető, magas színvonalú lakókörnyezethez.
A nívós díjra idén 38 országból 362 pályaművet jelöltek, melyek között 11 magyar projekt is szerepelt; a hazai jelöltek listáját itt közöltük. Frédéric Druot, a zsűri elnöke, valamint a zsűri tagjai, Martin Braathen, Pippo Ciorra, Tinatin Gurgenidze, Adriana Krnáčová, Sala Makumbundu és Hrvoje Njiric a verseny következő szakaszára egy 40 jelöltből álló szűkített listát állított össze, amelyet januárban jelentettek be. Ebből választották ki a két győztest, akiknek nevét április 25-én hirdették ki.
Iliana Ivanova, az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságügyért felelős biztos a következőket mondta: „Az építészet nemcsak európai kultúránk, hanem a fenntartható fejlődés és az emberek jólétének is alapvető építőköve. A 2024-es EU Kortárs Építészeti Díj – Mies van der Rohe Díj nyertesei ezt egyértelműen bizonyítják. Munkáik az Új Európai Bauhaus elveit tükrözik, behozva a zöld átmenetet az emberek mindennapjaiba és életterébe. Szívből gratulálok az építészeknek és munkatársaknak, akik ezen törekvések mögött állnak!"
A braunschweigi Tanuló Pavilon többek között azért nyerhette el a 2024-es EUmies Awards for Architecture elnevezésű fődíjat, mert képes megkérdőjelezni a fenntarthatósággal kapcsolatos képzeteket és korlátokat. Kompromisszumokat elutasító, gondosan részletezett szerkezete barátságos és játékos környezetet teremt a tanuláshoz, az együttműködéshez és a közösségi összejövetelekhez. A világos építészeti koncepciót a tervezők alaposan megvizsgálták, és a határokig kiaknázták. A pavilon több mint épület: sokoldalú rendszerként is felfogható, amely a technológiai találmányokat rugalmas és újrafelhasználható elvekkel ötvözi, írja a projektről a díj honlapja. A tervezők, Gustav Düsing és Max Hacke 2015-ben alapították meg stúdiójukat, és még ugyanebben az évben nyerték el a tanuló központ megépítésére kiírt pályázatot. Ők az EUmies Awards Építészeti Díj legfiatalabb nyertesei.
A 2024-es Emerging Architecture Prize díjat elnyert barcelonai könyvtár a zsűri szerint hozzájárul a környék átalakulásához azáltal, hogy nyitott és fedett köztérként funkcionál. A fából készült szerkezet monumentális és otthonos terek gazdag sorozataként bontakozik ki, kényelmes légkört biztosítva a környéken lakók és távolabbról érkezők számára a tanuláshoz, a csoportfoglalkozásokhoz és a közösségi szerepvállaláshoz. A részletekre való aprólékos odafigyeléssel a szerzők alaposan megvizsgálták és a lehető legteljesebb mértékben kiaknázták a könyvtári programban rejlő lehetőségeket. A tervezők, Elena Orte és Guillermo Sevillano 2005-ben alapították meg a SUMA Arquitectura nevű stúdiójukat Madridban, a könyvtár építésére kiírt pályázatot 2015-ben nyerték el.
Forrás: EUMies Awards